Záchranáři předvedou evakuaci z lanovky či leteckou záchranu (ilustrační snímek).

Záchranáři předvedou evakuaci z lanovky či leteckou záchranu (ilustrační snímek). | foto: HZS Ústeckého kraje, Pavel Pech

Horská služba slaví 80 let. Závodem i záchranářskými ukázkami

  • 0
Záchranáři se ve Špindlerově Mlýně v sobotu utkají v závodě na 25 kilometrů. Veřejnosti představí k 80. výročí svého založení nejnovější techniku, ukázky záchranářských prací i největší mezníky své historie.

Osmdesáté narozeniny si Horská služba připomene velkolepým programem. Oslavy začínají úderem sobotní deváté hodiny slavnostním zahájením a fyzickými testy záchranářů. Pak vyrazí na náročnou trať dvoučlenné hlídky, které během pětadvacet kilometrů dlouhého závodu absolvují výstup skalní stěnou či slaňování.

„Po celou sobotu si budeme ve skiareálu Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně připomínat dny, kdy se v zimě 1934 a 1935 spojili koncesovaní průvodci, nosiči, místní četníci, hasiči a členové lyžařských, turistických a sokolských spolků, aby se podíleli na záchraně lidských životů v Krkonoších,“ uvedl k jubileu náčelník Horské služby České republiky Jiří Brožek.

Prvními oběťmi se stávali bylinkáři a hledači zlata

Vůbec první záchranná akce byla v Krkonoších zorganizovaná v roce 1900. Ale už dávno předtím si hory vyžádaly nejednu oběť, když do Krkonoš začali pronikat lovci, bylinkáři a hledači zlata.

Krásy krkonošské přírody postupně objevovali i první návštěvníci, takže v roce 1850 vznikla koncesovaná služba průvodců a nosičů, která byla podmíněná znalostí první pomoci.

Do vzniku Horské služby však muselo uplynout téměř dalších sto let. K jejímu založení vedl hlavně masivní rozvoj lyžování ve 20. a 30. letech minulého století, ale přispěla k ní i tragická událost v roce 1913.

Tehdy během závodu v běhu na 50 kilometrů zahynul uznávaný lyžař Bohumil Hanč i jeho kamarád Václav Vrbata, který mu v nečekané sněhové bouři poskytl část svého oděvu, ačkoli věděl, že nasazuje vlastní život. Zahynuli oba dva (více čtěte zde).

80. výročí založení Horské služby

V sobotu 13. 9. 2014 od 9 do 17 hodin v lyžařském areálu Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně.

Program
• 9:10 fyzické testy Horské služby
• 9:30 start XXXVI. ročníku Mezinárodní soutěže Horské služby
• 9:30 - 17:00 dětské a sportovní soutěže – skákací
hrad, bungeerunning, terénní koloběžky, animátor, turnaje
v tenisu a volejbalu, lezecká stěna, přemostění
• 13:45 - 15:00 ukázky záchranných technik – evakuace z lanovky, evakuace paraglidera ze stromu, práce mimo palubu vrtulníku, transport zraněných, činnost lavinových psů, statické ukázky techniky a materiálu, prezentace činnosti Horské služby, historických materiálů a fotografií

„Na horách vždy platilo to, že jeden by měl pomáhat druhému. A u Hanče s Vrbatou to platí stonásobně, proto Horská služba slaví 24. března na výročí této tragické události Den Horské služby,“ vysvětluje náčelník Horské služby v Krkonoších Adolf Klepš.

„Bohužel spousta lidí v horách tehdy zmrzla, protože nebyla žádná organizace schopná poskytovat organizovanou pomoc,“ dodává Klepš. Lékaři sice školili místní hasiče v poskytování první pomoci a pomáhali jim i členové spolků zimních sportů a místní obyvatelé, kteří hory velmi dobře znali, ale stále chybělo jednotné vedení.

To přišlo a až před zimou v roce 1934, kdy vznikl první samostatný záchranný sbor o šesti oddílech, na jaře následujícího roku pak jednotná organizace Horské služby v Krkonoších, jejímž předsedou se stal okresní hejtman ve Vrchlabí.

Životy dnes zachraňuje i aplikace v chytrém telefonu

Za 80 let se zásadně proměnilo vybavení, které záchranáři používají. V počátcích vyráželi ke zraněným na dřevěných lyžích a táhli za sebou saně, oblečení byli do golfek z umělého vlákna, ve kterých byla podle pamětníků zima, a fasovali pouze červený vlněný svetr a dvoubarevnou čepici.

Dnes mají k dispozici sněžné skútry, pásové čtyřkolky a nejmodernější vybavení i techniku. Díky GPS přístrojům a aplikacím v chytrých telefonech jsou schopní přesně určit polohu zraněného či pohřešovaného člověka a dostat se k němu v mnohem kratší době.

Horská služba

Vznikla v letech:

1934/1935 Krkonoše
1948 Jeseníky, Šumava
1949 Orlické hory
1951 Beskydy
1954 Jizerské hory
1955 Krušné hory

Ilustrační snímek

Profesionálních záchranářů je v České republice přibližně 100, dalších asi 350 dobrovolných členů Horské služby je organizováno v občanském sdružení Horská služba ČR. V Krkonoších má Horská služba zhruba 200 členů.

Druhá světová válka existenci Horské služby přerušila, i když podstata práce a myšlenka přežívaly i za okupace. „V organizacích bylo hodně Němců, kteří byli po válce odsunuti, takže bylo potřeba sehnat nové lidi,“ popisuje úskalí v historii záchranářů Klepš.

Velký rozvoj záchranářství přišel především po druhé světové válce, kdy podle krkonošského vzoru vznikaly záchranářské organizace také v ostatních českých a moravských pohořích.

V 50. letech byla Horská záchranná služba po sloučení s Tatranskou horskou službou již centralizovanou organizací s jednotnou metodikou a vysokou připraveností záchranářů. V další dekádě se Horská služba zařadila také do Mezinárodní federace záchranných služeb.

Lidé uvidí evakuaci z lanovky

Program bude pokračovat po dopoledním závodu také v sobotu odpoledne, kdy členové Horské služby přihlížejícím předvedou ukázky záchranných technik. Budou evakuovat uvízlé pasažéry z lanovky, sundávat paraglidera ze stromu či transportovat zraněné. Zájemci uvidí i práci lavinových psů nebo si prohlédnou záchranářskou techniku a materiál.

Aktivně si budou moci vyzkoušet terénní koloběžky, přemostění, lezeckou stěnu nebo se zapojit do turnaje v tenisu a volejbalu.

„Zveme všechny, aby výročí oslavili s námi. Těšíme se na ně a myslím, že jsme jim pro tuto slavnostní příležitost připravili mnoho hezkých a zajímavých možností a ukázek práci našich profesionálů i dobrovolných členů,“ pozval do Špindlerova Mlýna náčelník Brožek.