Obhájci Lukáše Nečesaného Petr Dítě (vlevo) a Oldřich Chudoba při jednání...

Obhájci Lukáše Nečesaného Petr Dítě (vlevo) a Oldřich Chudoba při jednání Nejvyššího soudu. | foto: ČTK

Advokáti Nečesaného: Přišel o dva roky života, odškodnění bude vysoké

  • 458
Důkazy od začátku vylučovaly vinu našeho klienta, říkají advokáti Lukáše Nečesaného po osvobozujícím výroku Nejvyššího soudu. Ten mladíkovi zrušil trest 13 let vězení za pokus o vraždu kadeřnice. O odškodnění zatím nechtějí moc mluvit. „Rozhodně to však bude vysoká částka,“ říká jeden z nich.

Advokáti už v minulosti poukazovali na důkazy, které podle nich vinu nyní třiadvacetiletého mladíka přímo vylučovaly. S jejich názorem se ztotožnilo i ministerstvo spravedlnosti, které případ postoupilo Nejvyššímu soudu, který ve středu rozhodl ve prospěch Nečesaného.

„Když důkazy vinu obžalovaného vylučují, nemohl být pachatelem. Podle zákona se jedná o extrémní rozpor. Tento výraz použil i Nejvyšší soud,“ uvedl advokát Oldřich Chudoba.

Lukáš Nečesaný u Krajského soudu v Hradci Králové. (15. 4. 2014)

Proces se teď vrátí zpět k projednání Krajskému soudu v Hradci Králové. Nejvyšší soud zrušil všechny předchozí rozsudky, řízení tak bude probíhat od úplného začátku. K dalšímu postupu se však obhájce zatím vyjadřovat nechce. Hledání nových důkazů je podle něj zbytečné.

„V trestním spisu je dostatek důkazního materiálu. Další kroky jsou věcí strategie obhajoby, a tu bych nerad řešil přes média,“ řekl Chudoba.

Stejně hovoří i jeho kolega. Ten poukazuje na to, že důkazní břemeno leží na straně státního zastupitelství, nikoliv na obhájcích.

„Obávám se ledasčeho, protože postup policie a státní zástupkyně byl natolik nestandardní, že se obávám, co ještě vymyslí. Pro ně to musí být velmi nepříjemná situace. My nejsme v pozici, kdy musíme prokazovat nevinu. To je především na státu, který musí prokázat jeho vinu, a to se nestalo,“ upozornil Nečesaného obhájce Petr Dítě.

Odškodnění budou řešit po pravomocném rozsudku

Advokáti zatím nechtějí hovořit ani o výši případného odškodnění, kterého by se mohli domáhat. Nejprve je prý třeba docílit pravomocného osvobozujícího rozsudku. Po jednání Nejvyššího soudu nicméně padla slova o milionových částkách.

„Já si myslím, že to vyjádření bylo zcela obecné a bylo pod vlivem určitých emocí. Pokud dojde k pravomocnému zproštění viny, jsou kroky směřující k odškodnění logické,“ řekl Oldřich Chudoba.

„V jaké výši odškodnění bude, to teď neumím říct. Je tam jednak nárok na ušlý zisk za dobu ve výkonu trestu a také nemajetková újma. Rozhodně to však bude vysoká částka, protože můj klient přišel o dva a čtvrt roku života, má pošramocenou pověst, nedostudoval školu a bude s tím mít problémy,“ vysvětlil Petr Dítě.

Druhý obhájce Oldřich Chudoba předpokládá, že by o odškodnění mohlo rozhodnout ministerstvo spravedlnosti. Pokud se tak nestane, chce náhradu požadovat soudní cestou. Advokát, který v minulosti zastupoval například exposlance Víta Bártu nebo Borise Vostrého (někdejší blízký spolupracovník Viktora Koženého), se ve své praxi s podobným zacházením s důkazy ještě nesetkal.

„Je to zcela výjimečný případ. Nebyla respektována presumpce neviny a ty důkazy nebyly hodnoceny tak, jak to požaduje zákon,“ řekl Chudoba.