Manželé Tomáš a Klára Carbovi založili detektivní agenturu na pátrání po psech...

Manželé Tomáš a Klára Carbovi založili detektivní agenturu na pátrání po psech a kočkách. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Manželé pátrají po ztracených psech jako FBI, nasadí klidně letadlo

  • 27
On je v terénu, ona vytváří databáze pohřešovaných. Manželé Tomáš a Klára Carbovi založili v Trutnově unikátní detektivní agenturu. Nepátrají však po lidech, nýbrž po ztracených psech a kočkách.

K založení Psího detektiva je nepřivedla americká komedie Ace Ventura: Zvířecí detektiv, ale vlastní zkušenost. Před dvěma lety se manželům z Trutnova zatoulal pes Jack.

„Na vlastní kůži jsme pocítili bezmoc a zoufalství. Nebyl nikdo, kdo by nám tehdy mohl pomoci s hledáním. Když jsme se dozvěděli, že v Americe funguje pátrání po ztracených zvířatech už pěknou řádku let a navíc velmi úspěšně, bylo o naší budoucnosti jasno,“ vzpomíná Klára Carbová, která s manželem už dříve pomáhala zachraňovat zatoulané a týrané psy.

Agentura vznikla po ročních přípravách na konci loňského roku, stala se první takovou organizací u nás i v Evropě. Carbovi, kteří se nedávno přestěhovali z Trutnova do Velichovek, čerpají inspiraci a zkušenosti ve Spojených státech.

Využívají metod federálů

„V Česku byli lidé zvyklí pomáhat pasivní formou - tedy například sdílením letáčků na sociálních sítích, ale nebyl tu nikdo, kdo by se pátrání věnoval profesionálně čtyřiadvacet hodin denně a navíc aktivně,“ připomíná zakladatelka agentury.

Při hledání zatoulaných zvířat používají sofistikované postupy, mimo jiné i metodu art of profiling, kterou vynalezla FBI při pátrání po pohřešovaných osobách. Po jejím vzoru detektivové sestavují osobnostní profil ztraceného zvířete.

„Funguje to s určitými obměnami i u zvířat. Podle jejich povahy, okolnosti ztráty a dalších parametrů jsme schopni s velkou pravděpodobností vytipovat lokality, které budou pro dané zvíře atraktivní. Například pokud je pes plachý, velmi často se skrývá nedaleko, i pouhých pár desítek metrů od místa ztráty - třeba ve světlíku, v kůlně, na opuštěném dvoře,“ vysvětluje Klára Carbová.

Do seznamu ztracených zvířat přibylo za šest měsíců více než 900 profilů. Osvědčilo se také rozesílání SMS. Jakmile začne pátrací akce po ztraceném psu nebo kočce, 500 až 1000 lidí v okolí dostane za několik okamžiků na telefon textovou zprávu.

„Současně s tím je vhodné informovat o ztrátě veterináře, kynologická sdružení, starosty, policisty, útulky, myslivce, zverimexy a mnoho dalších v celém okrese. K tomu slouží unikátní databáze 15 tisíc kontaktů, která se stále rozrůstá a jen ke dnešku obsahuje až 500 kontaktů na jeden okres,“ vysvětluje Petr Kučera, expert na on-line pátrací metody.

Kromě vlastních detektivů občanské sdružení využívá dobrovolníky po celé republice. V současnosti jich spolupracuje okolo pěti set. Například na Trutnovsku pracuje pro agenturu dvacet „agentů“.

Pátrací plán ušitý na míru

„Dostávají od nás konkrétní instrukce vždy, když je povoláváme do akce. Ještě před samotným pátráním v terénu jim voláme, posíláme plány, letáky a mapky, školíme je pro případ, že narazí na nějakou stopu,“ poznamenává Carbová. Až osmdesát procent stop bývá falešných, pro úspěch je podle ní klíčové umění výslechu svědků.

V krajním případě kancelář nasazuje do akce pátrací letadlo s detektivem na palubě. Klienti si jej vyžádali zatím jen jednou, při hledání fenky buldoka u Dobrušky. Pilotovi se ji sice podařilo objevit, ale byla už mrtvá.

„Každé pátrání je individuální a specifické a je nutné každému zvířeti ušít ‚pátrací plán' na míru,“ připomíná Klára Carbová. Za první půlrok se zvířecí detektivové zapojili do tří stovek operací po celé republice, úspěšní byli ve dvou třetinách případů.

Nedávno začali působit také na Slovensku, kde ve spolupráci s kriminalisty odhalili zloděje tří čistokrevných špiců. Úspěšnost se díky neustálému sběru zkušeností postupně zvyšuje.

V Královéhradeckém kraji pátrali po 73 ztracených psech a kočkách, na Trutnovsku šli do akce dvacetkrát. Nejvíc práce měli okolo Silvestra, dále v dubnu a květnu. „Aktuálně se nejvíce zvířat ztrácí při letních bouřkách," dodává Tomáš Carba, jenž se specializuje na pátrání v terénu.

Ze statistik vyplývá, že nejčastěji hledaným plemenem je jorkšírský teriér, dále pak jezevčík a německý ovčák.