Královéhradecký aktivista Aleš Dohnal. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Radnice odmítla aktivistům předat záznam z jednání, prý ho už smazala

  • 7
Dostat se k některým informacím týkajícím se pořizování nového územního plánu, není v Hradci Králové snadné. Přesvědčili se o tom aktivisté, kteří usilovali o záznam z červnového veřejného projednání. I když se za ně postavil kraj, stejně neuspěli.

Odbor městského architekta aktivistům záznam z jednání neposkytl ani když se odvolali ke krajskému úřadu, jenž jim dal za pravdu. Úředníci prý záznam smazali.

„O zvukový záznam jsem požádal v létě podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Hlavní architekt města Petr Brůna mi odpověděl, že nepřevládá veřejný zájem k poskytnutí požadovaných informací,“ říká Aleš Dohnal z hradeckého spolku Kruh pro občanskou společnost, jehož před projednáváním svými podpisy zmocnili Hradečané, aby mohl podávat námitky k plánu.

Dohnal se nenechal odbýt a odvolal se ke krajskému úřadu, který je nadřízenou institucí.

„Ten rozhodnutí architekta Brůny označil za protizákonné, zrušil ho a vrátil k novému projednání. Pan architekt však přišel s odůvodněním, že jde o neexistující informaci. Záznam údajně smazali ještě před mojí žádostí,“ říká Dohnal, který považuje poslední argument radnice za nedůvěryhodný a ryze účelový. „Považuji za takřka vyloučené, že by se nedochovala ani jedna jediná kopie,“ míní.

Písemný záznam je neúplný

Podle mluvčí hradeckého magistrátu Magdalény Vlčkové však pořizování zvukového záznamu veřejného projednání není ani povinné. „V souladu se zákonem vede pořizovatel písemný záznam,“ říká.

Magistrát tedy zvuk pořídil jen jako nadstandard, který měl sloužit pro zpracování písemného záznamu o průběhu projednání.

„S touto skutečností byli v úvodu veřejného projednání všichni přítomní seznámeni,“ uvedl hlavní městský architekt Brůna.

Magistrát proto Dohnalovi poskytl alespoň písemný záznam, ale ten podle aktivisty nebyl úplný a nedají se v něm dohledat důležité skutečnosti, kvůli nimž řada lidí na veřejné projednávání přišla.

„Vznesené námitky a připomínky jsou uvedeny jen v heslech. Nazval bych to letmým shrnutím. Celá řada informací jako podrobnější výklad dopravní situace ve Farářství a v Temešváru při absenci Jižní spojky chybí, což se ale bez zvukového záznamu logicky nedá prokázat,“ krčí rameny Dohnal.

Máme povinnost chránit osobní údaje, argumentuje Brůna

Dle Brůny je možné do spisu nahlížet pouze v souladu se správním řádem. „Písemný záznam obsahuje osobní údaje, které máme za povinnost chránit v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů,“ dodává hlavní městský architekt.

Hradecká radnice musí mít nový územní plán do konce roku 2020, předchází tomu zdlouhavý proces. Po červnovém veřejném projednání město evidovalo 850 připomínek.

Námitky mohli podávat lidé, jejichž pozemky jsou změnou územního plánu dotčeny, ale i sdružení a organizace, které zmocní minimálně 200 obyvatel Hradce.

To se povedlo například již zmiňovanému spolku Kruh pro občanskou společnost, který na magistrát poslal sedm velkých námitek proti novému plánu. Kritizují například plán nedostatečné regulace nové komerční zástavby.

„Návrh vymezuje takovéto plochy o celkové velikosti více než 110 fotbalových hřišť. Požadujeme, aby výstavba rozsáhlých komerčních ploch podléhala přísnější regulaci, protože se domníváme, že supermarketů je v Hradci Králové již dostatek,“ řekl Dohnal.