Architekt Jiří Zídka by rád královéhradecký hotel Černigov zachránil. Sám...

Architekt Jiří Zídka by rád královéhradecký hotel Černigov zachránil. Sám navrhl rekonstrukci. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Zastánci hotelu Černigov boj nevzdali, o pomoc žádají ministra

  • 16
Zastánci zachování hradeckého hotelu Černigov svůj boj nevzdávají. Poslali dopis ministru kultury, žádají ho o přehodnocení rozhodnutí jeho úředníků, kteří hotel ze 70. let označili za „chudý a průměrný již v době svého vzniku“. Odvolávají se hlavně na kladný postoj památkářů.

Návrh na prohlášení hotelu Černigov kulturní památkou ministerstvo kultury před měsícem smetlo ze stolu (více o rozhodnutí čtěte zde). Hradecký architekt Jiří Zídka, který je autorem nápadu, se s tím však nehodlá smířit.

Koncem dubna poslal dopis přímo do rukou ministra kultury Daniela Hermana, v němž ho prosí, aby prošetřil vydané hodnocení ministerstva a přehodnotil oznámení o nezahájení správního řízení.

„Pokud nebude ochráněno to, co je v mém návrhu na prohlášení nemovité věci za kulturní památku opravdu hodnotné, dojde s největší pravděpodobností k odstranění hotelu jako jednoho z mála dokladů architektury druhé poloviny 20. století v Hradci Králové,“ apeluje na ministra Hermana Jiří Zídka, syn autora návrhu hradecké dominanty ze 70. let.

Zídka naráží na rozpory v rozhodnutí ministerstva, které podle něj kladně ohodnotilo právě prvky, kvůli nimž budovu na prohlášení památkou navrhuje.

„Ve svém návrhu na prohlášení jsem popsal, co považuji za hodnoty objektu, a to by mělo být chráněno pro budoucnost. Byla to urbanistická koncepce, hmotové uspořádání, fasáda a konstrukce objektu. V oznámení o nezahájení správního řízení byly právě jmenované hodnoty hotelu kladně hodnoceny, kromě konstrukce, o níž není v oznámení ani zmínka,“ vysvětluje architekt Zídka. 

Tomu vadí, že ministerští úředníci Černigov sepsuli převážně kvůli dispozičnímu uspořádání, interiéru a detailům stavby, které však ani on na předmět památkové ochrany nenavrhoval.

„Z posudku ministerstva usuzuji, že při hodnocení stavu budovy bylo nepřiměřeně přihlédnuto k názoru majitele hotelu, který kritizuje právě tyto aspekty, neboť potřebuje hotel zbourat,“ míní hradecký architekt.

Místo vyhlídky chodba pro obsluhu

Odborníci ministerstva ocenili prosklenou lodžii v horní části 55 metrů vysoké budovy. „Čekali bychom u nich jiné využití, například jako vyhlídky na město. Tyto atraktivní prosklené prostory však zřejmě slouží pouze jako chodba k obsluze servisních komor,“ podotkla mluvčí ministerstva Simona Cigánková. Kladné hodnocení si Černigov získal tím, že dobře zapadl do prostoru Riegerova náměstí. 

„Průčelí hotelu poměrně úspěšně komunikuje s průčelím nádražní budovy architekta Václava Rejchla z konce 30. let, především díky zachování dostatečného odstupu tak, aby vyzněla architektura obou budov,“ uznali ministerští odborníci.

Zastáncům zachování stávajícího hotelu se nelíbí ani to, že ministerstvo nepříhlédlo ke kladnému hodnocení Národního památkového ústavu v Josefově, který pověřilo zpracováním posudku(více o hodnocení čtěte zde).

„Ministerstvo kultury nás pověřilo, abychom sdělili, zda tento podnět má hlavu a patu. Hotelem jsme se tedy zabývali a ministerstvu jsme odpověděli v pozitivním duchu,“ uvedl již dříve ředitel NPÚ v Josefově Jiří Balský.

Památkáři si cení nejen samotné budovy hotelu, ale zmiňují i detaily hodné ochrany. Proti bourání se k petici připojily i tři stovky obyvatel Hradce Králové. „Neumím si představit, že by hotel Černigov zmizel a nahradila ho jiná stavba. Pro mě je už stejným symbolem Hradce Králové jako třeba budova muzea,“ uvedla signatářka Lenka Holá. Ministerstvo se k dopisu zaslanému architektem Zídkou ještě nevyjádřilo.

Na místě Černigova, v jehož blízkosti stojí oblíbený cyklodům, má zhruba za čtyři roky vyrůst moderní čtyřhvězdičkový hotel Clarion s kongresovým centrem, s obchody a parkem. Celý komplex by měl mít tvar ulity (více o projektu čtěte zde).