Vodní mlýn v Boharyni na Hradecku

Vodní mlýn v Boharyni na Hradecku | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Čtenáři by chtěli zachránit vodní mlýn v Boharyni, obec hledá využití

  • 2
Mezi chátrajícími památkami v Královéhradeckém kraji si nejvíc hlasů volajících po záchraně vysloužil vodní mlýn v Boharyni. Předběhl i loni vyhořelou Petrovu boudu v Krkonoších. Hlasovat pro něj můžete i v celostátním finále. Obec teď pro objekt hledá využití, ale peníze sotva shání na jeho údržbu.

Asi 13 kilometrů západně od krajského města Hradce Králové vede rovnou polabskou krajinou k bývalému mlýnu dlouhý náhon. Končí u mlýna, vedle něhož se nachází také sušárna obilí a čekanky, stodoly a chlévy.

Vzácně dochovaná roubená mlýnská budova pochází snad již z první poloviny 18. století, později k ní majitel přistavěl patro a koncem 19. století objekt prošel modernizací. 

Vyberte z 13 finalistů památku, která stojí za záchranu

Podle památkářů, kteří spolu s redakcí iDNES.cz mlýn do ankety nominovali, objekty už dlouho nikdo nezvelebuje, a tak je v přízemí shnilé roubení, omítky opadávají, dožívá krytina a krov je nepřístupný. Jen sušárna se dočkala nové střešní krytiny a krovu.

"Mlýn využíváme jako obecní sklad materiálu a techniky. Hledáme pro něj využití, zpracované jsou tři záměry, ale všechny váznou na penězích. Jako mlýn už to asi fungovat nebude, ale mohlo by to být kulturní zázemí, místo pro workshopy nebo stálou expozici, i když ta je asi nejvíc problematická," konstatovala starostka Boharyně Věra Macháčková.

S penězi a účelným využitím je největší problém

Najít peníze a zajímavé využití je ostatně základ úspěchu. "Vyloženě ohroženou kulturní památku, které by hrozil zánik, v Hradci Králové nemáme. I když některé památky jsou v horším stavu nebo nemají využití, což je do určité míry také ohrožuje," podotkl na startu ankety vedoucí odboru památkové péče na hradeckém magistrátu Jan Falta.

Bývalá koželužna v Hradci Králové.
Bývalá koželužna v Hradci Králové.

V katastrofálním stavu je třeba bývalá koželužna v Hradci Králové, která sice nepatří na seznam kulturních památek, přesto ji město nechce nechat zdemolovat. Na objekt továrny z 19. století v hradeckých Kuklenách byl podán demoliční výměr už v 90. letech, ale pak se objevil investor, který tam plánoval vybudovat byty. Nakonec ale zkrachoval a objekt chátrá dál. 

Město na opravu nemá peníze, ale do budoucna by chtělo získat dotace z Evropské unie a zabývá se budoucím využitím objektu. "Připravujeme zadání územní studie pro celé širší území včetně koželužny samotné. Bude to takzvaný kuklenský park," řekl Petr Brůna, vedoucí odboru hlavního architekta v Hradci Králové.

Kompletní výsledky hlasování v hradeckém kraji zde

V bývalé továrně by podle něj mohly vzniknout byty a dům s pečovatelskou službou. "Je to jeden z nejhodnotnějších příkladů industriální architektury na území města. Budeme se snažit zachovat pokud možno co nejvíce z toho, co zbylo," dodal architekt.

V kraji je celkem 20 ohrožených kulturních památek

Národní památkový ústav zařadil na seznam nejohroženějších památek v hradeckém kraji celkem 20 objektů, a i když je na tom řada z nich na první pohled dobře, hrozí jim podle odborníků zánik.

"Nemají zjevné statické problémy, ovšem jsou tak rozsáhlé a stavebně tak specifické, že je velmi obtížné najít pro ně adekvátní využití a tím i vhodného investora," vysvětlil Jiří Balský z Národního památkového ústavu v Josefově.

Bývalá vojenská nemocnice v Josefově-Jaroměři

Příkladem je bývalá vojenská nemocnice v Josefově. "Je to tak rozsáhlý objekt, že i jeho nejzákladnější průběžná údržba je pro město Jaroměř, které je vlastníkem, relativně drahá. V současné době není prováděna v dostatečném rozsahu," uvedl Balský.

Do objektu z první poloviny 19. století zatéká, čím dál větší počet oken je rozbitých. Budovu to zatím na existenci neohrožuje, ale začíná hyzdit město jako celek. "Je na seznamu spíše demonstrativně, abychom upozornili na riziko nenápadného, avšak z dlouhodobého hlediska závažného ohrožení kompletní ztrátou využití," vysvětlil památkář.

O obnově Petrovky jednají památkáři s majitelem

Naopak Petrova bouda ve Špindlerově Mlýně už v podstatě zanikla. Loni v srpnu ji zničil požár a zbyly z ní jen ruiny. Policie požár památkově chráněné boudy vyšetřovala jako založený úmyslně, ale žháře nenašla a případ nakonec odložila.

Památkáři sice bojují o její obnovu, ale je jasné, že na místě jedné z nejslavnějších krkonošských chat bude stát už jen kopie nebo replika. 

"Bude důležité najít s investorem shodu na tom, které hodnoty a v jakém rozsahu by se měly zopakovat formou kopie či alespoň repliky a které hodnoty lze pominout, když už fyzicky zanikly," poznamenal Jiří Balský.

Ruiny Petrovy boudy v Krkonoších (červen 2012)
Ruiny Petrovy boudy v Krkonoších (červen 2012)

S majitelem Petrovy boudy se nedávno sešel, ale ani jedna z předložených studií její obnovy zatím nebyla pro památkáře přípustná. "My jsme ochotni k výrazným ústupkům. Ale studie byla až moc volnou kopií, že jsme ji nemohli přijmout," vysvětlil památkář.

Zámek v Rokytnici už koupil investor

Ve velmi špatném stavu je zámek v Rokytnici v Orlických horách. Je dlouhodobě nevyužitý a postupně chátrá. Do střechy zatéká, což už staticky narušilo krov, restaurátorské práce v Anenském hlavním sále jsou nedokončené.

Zchátralý zámek v Rokytnici v Orlických horách.

Snad se ale renesančnímu zámku s barokními úpravami a arkádovým nádvořím z let 1548 až 1553 blýská na lepší časy.

Po několika neúspěšných pokusech o prodej ho loni koupil soukromý investor, který už podnikl první kroky k jeho záchraně. Vyklidil ho, provedl drobné opravy střechy, doplnil okna a vyčistil okolí.

Zámek by tak mohl potkat podobný osud jako dříve ohrožený zámek v Barchově. "Ten poslední zhruba dva roky prochází díky osvícenému investorovi kompletní obnovou, která už je tak daleko, že zámek lze považovat za zachráněný," řekl Jiří Balský.

Ohrožený je i rokokový kostel

Ohrožený je také pozdně barokní kostel sv. Matouše v Dolanech na Jičínsku. Ve zdivu má statické trhliny, vlivem zatékání je poškozený strop, chybí výplně oken a dveří a interiér včetně mobiliáře je celkově zchátralý.

Kostel sv. Matouše v Dolanech na Jičínsku.

Před lety sice kostel z let 1766 až 1768 dostal provizorní krytinu z asfaltového šindele a v posledních letech lidé z Jičíněvsi vyklidili jeho okolí a upravili terén, přesto stále čeká na záchranu. 

"Právě obec Jičíněves má snahu tento velmi zajímavý rokokový kostel, i v interiéru docela zdevastovaný, obnovit," poznamenal památkář z Josefova s tím, že už je dokonce připravena projektová dokumentace. 

,