Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v...

Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v Hradci Králové (21.9.2015). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nemocnice dostala anticenu za čínskou medicínu, tu řešila i policie

  • 16
Centrum čínské medicíny se sice v Hradci Králové těší obrovské popularitě, ale fakultní nemocnice za něj dostala anticenu Bludný balvan a čelila trestnímu oznámení od České lékařské komory. V Hradci se přitom chystá čínský projekt za 10 milionů eur.

Zatímco anticenu Bludný balvan, kterou nemocnici udělil Sisyfos, lze považovat za recesi, ČLK vystoupila podstatně ostřeji, když její prezident Milan Kubek podal trestní oznámení a podnět krajskému úřadu.

Komora, která se proti čínské medicíně vyhrazuje dlouhodobě, má totiž podezření, že lékař Wang Bo pro hradecké centrum pracuje v rozporu se zákonem, protože není členem lékařské komory stejně jako není zapsaný ani v seznamu hostujících doktorů v Česku. Podle ČLK mohly být spáchány tři trestné činy: podvod, poškozování cizích práv a neoprávněné podnikání.

„A právě v tomto smyslu jsme podali trestní oznámení na policii. Ta to sice odložila, ale my jsme proti tomu podali rozklad na státní zastupitelství a uvidíme, co bude dál. Máme totiž informace, že v centru jsou lidé, kteří se vydávají za lékaře čínské medicíny. S tím máme opravdu velký problém,“ upozorňuje mluvčí ČLK Michal Sojka.

„Je pravda, že policie prověřovala, jestli tu činnost provozujeme podle práva České republiky. Samozřejmě zjistila, že ano, a tak to odložila,“ říká ředitel fakultní nemocnice Roman Prymula a za pravdu mu dává i policie.

„Nic nenasvědčuje tomu, že by mělo jít o trestný čin,“ uvádí policejní mluvčí Ivana Ježková. Rovněž hejtmanství neshledalo porušení zákona a podnět podle mluvčí Martiny Götzové vyhodnotilo jako neopodstatněný.

Tradiční čínskou medicínu prý založil vůdce Mao Ce-tung

Anticenu Bludný balvan, kterou Český klub skeptiků Sisyfos každoročně uděluje za matení veřejnosti, bere Prymula spíš s nadhledem.

„Autoři této pseudoankety tentokrát šlápli úplně vedle. Provozujeme pouze akupunkturu a bylinnou terapii. Obě tyto metody jsou podle důkazů řady vědeckých pracovišť či univerzitních nemocnic v Evropě i USA účinné,“ zdůrazňuje ředitel nemocnice Roman Prymula.

Podle něj pro velký úspěch mezi pacienty do ambulance tradiční čínské medicíny už v červnu přibude další lékař z Číny: „Ambulanci jsem doporučil i svým velmi dobrým známým a těší mne, že odcházejí spokojení. Jsem ten poslední, který by vyznával nějaké šarlatánské metody. Pokud někdo prokáže, že čínská medicína nefunguje, nebo dokonce škodí pacientům, ambulance u nás okamžitě končí. Ale to se nestalo a fascinuje mne, že nás napadají lidé, kteří o tom vůbec nic nevědí.“

Skeptici z klubu Sisyfos své antiocenění opírají o zajímavou teorii, podle níž „tradiční“ čínská medicína vznikla až v roce 1955 z rozhodnutí zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tunga.

„Cílem bylo vytvořit levnou medicínu, složenou z fragmentů vzpomínek a informací o dávném lidovém léčitelství, používání bylinek, akupunktuře a duchovních taoistických principů nahrazených marxismem a primitivním materialismem. Soudruzi vybrali, co se hodilo, čímž stvořili novou, vlasteneckou, levnou a socialistickou medicínu, jež dala lidem pocit, že je o ně vládou postaráno,“ uvádějí Sisyfové, podle kterých je tradiční čínská medicína absurdní náhražkou.

„Kampaň proti čínské medicíně mi připadá jako hysterie. Ve fakultní nemocnici je naprosto minoritní a doplňkovou záležitostí. Vždyť máme kolem 4 500 zaměstnanců, z nichž jen sedm se věnuje čínské medicíně. Nemyslím si, že bychom zruinovali medicínský trh České republiky,“ diví se Prymula útokům.

CEFC postaví celou kliniku

Ředitel se však na sílící kritiku zřejmě musí připravit. Terčem se již stal nadační fond, přes který bude čínský finanční gigant China Energy Company (CEFC) financovat stavbu hradecké kliniky čínské medicíny.

Podle návrhu fondu, který je zatím ve fázi připomínkovacího řízení, mají mít Číňané ve fondu rozhodující slovo. CEFC by měla vybírat předsedu dozorčí rady, místopředsedu správní rady i většinu členů v investiční komisi.

Společnost, jež má podíl třeba ve finanční skupině J&T, fotbalové Slavii i Pivovarech Lobkowicz, slíbila na stavbu kliniky poslat 10 milionů eur a poté i pořídit nové vybavení. Otevírat by se mohlo za dva roky na jaře a pracovat tu bude asi 30 lidí, z toho osm z nemocnice Šu-kuang, která má v Šanghaji pověst prestižního zařízení pro movitější pacienty.

„Nevidím jediný důvod, proč by takové zařízení mělo být v areálu fakultní nemocnice, čímž by se mu dávala jakási legitimita. Podle nás je to velmi nešťastná aktivita. Čínská medicína není dostatečně a jednoznačně prozkoumaná. Také se jí věnuje příliš velká pozornost a odhlíží se od podstatně větších problémů ve zdravotnictví, tedy nedostatku personálu a s tím spojenou hrozbou zavírání oddělení,“ dodává mluvčí ČLK.