Archeologické naleziště pod budoucí dálnicí D11 u Hradce Králové. Vědci...

Archeologické naleziště pod budoucí dálnicí D11 u Hradce Králové. Vědci odkrývají pravěké hroby. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Poklad z pozemků pod budoucí D11 u Hradce se rozrostl o pravěké urny

  • 3
Na polích mezi Plačicemi a Stěžerami u Hradce Králové, kde už brzy vyroste nový úsek dálnice D11, pokračuje úspěšný archeologický výzkum. Po mnoha nálezech z pravěku a raného středověku se nyní objevily třeba urny z doby bronzové.

„Posunuli jsme se. Jedna část výzkumu pokračuje severně od pražské silnice, druhá směrem na Vlčkovice,“ prozradil hlavní archeolog Petr Hejhal.

Zatímco část naleziště, kde byly pozůstatky únětické kultury, je už téměř prozkoumána, místo, kde leželo pohřebiště z raného středověku okolo 10. století, tajemství dosud skrývá. V této lokalitě jsou asi čtyři desítky hrobů. „Některé jsme odkryli, jiné teprve přijdou na řadu,“ vylíčil Hejhal.

Co je v tuto chvíli asi nejzajímavější, to je výzkum žárových pohřbů z mladší doby bronzové.

Pokud nebude velký mráz, mohou archeologové kopat i přes zimu

„Po kremaci byla část zpopelněných ostatků uložena do nádoby a ta následně do hrobu. Podle typického znaku, kterým byly nádoby s uloženým popelem, se komplexu několika evropských kultur mladší a pozdní doby bronzové a starší doby železné začalo říkat kultura popelnicových polí. Kromě popela se mohly do urny dostat i předměty osobní potřeby, třeba šperky,“ vysvětlil.

Výzkum potrvá do května. Pokud nebude velký mráz, mohou archeologové kopat i přes zimu. Pomohou jim i mobilní stany. Výzkum je podle Hejhala velmi úspěšný, přináší ovšem i nové otázky:

„Zatím se nám nepodařily nalézt stopy osídlení, které by bylo časově odpovídající raně středověkému pohřebišti. Není ale vyloučeno, že se tak v pokračujícím výzkumu stane.“

Archeologové si chválí i drony, které celé naleziště nasnímaly ze vzduchu (více o výzkumu čtěte zde).