Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tajemný hřbitov u lesa vyoral traktor. Archeologové zachraňují mohyly

  18:50
Mohylové pohřebiště z doby bronzové zachraňují archeologové u Voděrad na Rychnovsku. Studenti z několika univerzit se na jedinečném nalezišti učí budoucímu řemeslu. Přesné místo vykopávek vědci v obavě z drancování raději tají.
Archeoložka Martina Beková ukazuje v lese rozkopanou mohylu, kterou vykradli v...

Archeoložka Martina Beková ukazuje v lese rozkopanou mohylu, kterou vykradli v 70. a 80. letech hledači starožitností. | foto: Tomáš Kučera, MF DNES

I když jsou tu už tři tisíce let, tři mohyly z doby bronzové jsou v lese u Voděrad na Rychnovsku stále dobře vidět. Ačkoli je v 70. a v 80. letech minulého století poničili amatérští hledači pokladů, stále je možné si udělat docela přesnou představu o tom, jak v době svého vzniku vypadaly.

Je nepochybné, že před třemi tisíci lety to bylo velkolepé dílo viditelné opravdu zdaleka. Dávní obyvatelé Podorlicka mohylník vybudovali na táhlém, s největší pravděpodobností odlesněném hřebeni, který se zvedá vysoko nad okolní krajinu.

„Měnila se tu hranice lesa, což mělo vliv na stav mohyl. Z předválečných zpráv víme, že jich tu bylo asi osm, to byl les rozsáhlejší. Pak les ustoupil poli a teď jsou v lese nad úrovní terénu pouze tři,“ říká archeoložka Martina Beková, která je u Voděrad šéfkou vykopávek.

Jsme jen několik desítek metrů od místa, kde archeologové na poli v těsném sousedství lesa odkrývají pozůstatky mohylového pohřebiště z mladší doby bronzové až starší doby železné, datovaného do období 1 200 až 400 let před naším letopočtem. Všechny tři, stále ještě patrné, mohyly rozmístěné v lesním porostu připomínají vyhaslé sopky s hlubokým kráterem uprostřed.

„Před lety je poničil amatérský výkopce,“ říká Beková, když se lesem vydáváme zpět k vykopávkám. „Hned za hranicí lesa provádíme záchranný výzkum pohřebiště narušeného orbou. Jsou tu rozorané mohyly. Letos jsme při výzkumu objevili dvě. Je jich tady více, což dokazují i zachycené mohylové náspy,“ říká Beková.

Výzkum mohyl

Záchranný výzkum u Voděrad odstartoval porouchaný pluh, který se před dvěma lety na poli zaryl příliš hluboko a vyoral na povrch desítky střepů pravěkých nádob i zlomky lidských kostí. Archeology na to včas upozornil detektorář, který s vědci z rychnovského muzea dlouhodobě spolupracuje. V oblasti to však není jediný zjištěný mohylník. V pásu od Nového Města nad Metují až po Rychnov nad Kněžnou jsou známa podobná pohřebiště třeba na Chlumu u Dobrušky nebo u Běstvin. Mohylníky se dochovaly především tam, kde pohřebiště zakonzervoval les.

„V některých případech zásypy zmizely a narážíme jen na hroby. Je to už třetí sezona výzkumu a dosud se nám podařilo objevit asi 30 hrobů, což ale nelze ztotožnit s počtem mohyl. Těch tady zřejmě bylo méně. Všechny hroby, co jsme tu objevili, jsou žárové (spálené kosterní pozůstatky jsou uloženy v hliněných urnách - pozn. red.),“ dodává archeoložka.

Podle vědců mohyly u Voděrad měly průměr až deset metrů a vysoké byly kolem dvou metrů.

Stačí špachtle a trpělivost

Výzkum na ploše velké přibližně jako polovina fotbalového hřiště vede už třetí rok rychnovské muzeum (více čtěte zde). Práce pomáhají financovat fakulty vyučující archeologii v Praze, Hradci Králové a Olomouci. „Preparujeme urny na pohřebišti z doby bronzové,“ usmívá se studentka archeologie Lucie Maříková, která špachtlí opatrně odlupuje hlínu kolem střepů rozpadlé nádoby s uhlíky.

Hned vedle pracuje další student archeologie Martin Janovský. Hází lopatou hlínu z bohatého naleziště do kolečka, ve kterém ji motyčkami přehrnují další dva mladíci. Po chvíli zvedne z kbelíku celofánový sáček s miniaturní kuličkou. „To by mohl být korálek, ještě to musíme očistit a důkladně prohlédnout,“ říká Janovský.

Na výzkumu se dosud vystřídalo šestadvaceti studentů archeologie. „Potřebují praxi, aby věděli, co mohou na vykopávkách v terénu zjistit, protože od stolu to nepoznají. Výzkum je tady specifický, pohřebiště se kope v ploše. Používají se tady jiné postupy než třeba ve středověkém městě. Studenti se musí učit číst velice drobné rozdíly ve výplni, protože jinak hroby nepoznají, a také naučit trpělivě preparovat. Je to ideální průprava na výzkum mohylového pohřebiště,“ pokračuje Beková.

Největší výzkum mohyl za posledních 15 let

Archeologové rozlišují pravěká pohřebiště podle mnoha kritérií, například podle způsobu pohřbívání na kostrové a žárové, ale i podle kultur. Podle toho se také liší postup jejich práce v terénu.

Archeologové ve Vojenicích na Rychnovsku našli pohřebiště se stovkami hrobů.
Archeologové ve Vojenicích na Rychnovsku našli pohřebiště se stovkami hrobů.

Archeologové se věnují lokalitě už třetí sezonu.

„Jinak je potřeba postupovat u hrobů, které jsou jednotlivé, kostrové, a úplně jinak, když je to mohylník, jako tomu je tady. Hroby jsou tu často přes sebe. Do mohyly byly ukládány postupně a dodatečně, což vytváří poměrně složitou situaci, která si žádá specifický přístup,“ upozorňuje vedoucí výkopů.

Naleziště mohylového pohřebiště u Voděrad je v oblasti Podorlicka velmi významné, a to hlavně svým rozsahem. Archeologové tak rozsáhlý výzkum na pohřebišti z doby bronzové v Královéhradeckém kraji nepamatují nejméně 15 let (o počátku výzkumu čtěte zde).

Vědci se domnívají, že voděradské pohřebiště sloužilo několika generacím obyvatel více osad v okruhu zhruba pěti kilometrů. V některých hrobech našli i třicet keramických nádob, což svědčí o tom, že před třemi tisíci lety nepochybně existovaly sociální rozdíly.

Do hliněných nádob - popelnic - ukládali nejen popel zemřelých, ale vše, co zbylo na pohřební hranici po předmětech, jež měl nebožtík u sebe: tkaniny, bronzové ozdoby nebo různé součásti oděvu. Některé hranice s nebožtíkem vzplály dokonce přímo na mohyle, což může naznačovat, že mohylník byl i místem kultovních obřadů.

„Většina hrobů tady byla v mohylách a byly používány opakovaně. Do některých dodatečně zasahovali tím, že do mohyl ukládali pohřby. Případně se mohyly zvětšovaly a propojovaly. Jsou tu jejich různé varianty,“ konstatuje Beková při prohlídce naleziště a zastavuje u skupinky studentů, kteří pod přístřeškem část hrobu pečlivě preparují dláty a štětci.

Ze země vystupuje i pás drobnějších kamenů. „To může být věnec mohyly, kameny si zpevňovali jejich okraje. Uhlíkaté vrstvy by mohly představovat zbytek pohřební hranice. Hned vedle je zřejmě dodatečný pohřeb, protože je v kraji věnce a trochu do něho zasahuje. Vysvětlení, proč byly do mohyl ukládány dodatečné pohřby, je několik. Mohlo jít o rodinu, ale také to mohlo být o několik set let později, přičemž nebožtík neměl k dané mohyle žádný vztah,“ popisuje Beková.

  • Nejčtenější

Plechový úkaz s atmosférou devadesátek. Polská tržnice dál láká zbožím i cenami

18. dubna 2024

Premium Rázovitá tržnice táhne do polského pohraničního městečka Kudowa Zdrój tisíce Čechů. Autobusy sem už...

Zloději očesali nové vozy u autosalonu, škoda se šplhá ke dvěma milionům

19. dubna 2024  10:47

Dva muži s pestrou trestní minulostí způsobili škodu za téměř dva miliony korun, když se v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špindlerův Mlýn povolil propojení skiareálů, parkovací terminál počká

22. dubna 2024

Premium Kvůli raketově rostoucím nákladům musela společnost Melida zcela přepracovat projekt na lyžařské...

Řidič na stavbě vypil lahev vodky a převrátil tatru, nadýchal tři promile

19. dubna 2024  12:55

Během pracovní doby popíjel na stavbě dálnice nedaleko Hradce Králové sedmačtyřicetiletý řidič...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Křižovatka byla příliš přehledná, divoké řidiče zkrotí kruhový objezd

22. dubna 2024  9:45

Ještě před začátkem léta začne přestavba křižovatky U Voříšku, na spojnici mezi Častolovicemi a...

První záchranka na elektřinu. V Hradci od ní očekávají výkon a levnější provoz

24. dubna 2024  15:35

Záchranáři v Hradci Králové si jako první v republice pořídili pro výjezdovou skupinu s lékařem...

Basketbalistka Čuperková završila kariéru. I bez medaile byl konec příjemný, říká

24. dubna 2024  14:31

Do osmé sezony v hradeckém dresu vstoupila Kristýna Čuperková kvůli dlouhému zranění se zpožděním a...

Přesuny v extralize: Hradecký útok posílí Pour z Plzně, do Vítkovic míří Hladonik

24. dubna 2024  12:13,  aktualizováno  13:38

Hokejisté Hradce Králové získali novou posilu do útoku. Barvy Východočechů bude hájit Jakub Pour,...

Policie rozbila gang falešných bankéřů. Volali z Ukrajiny, obrali stovky důvěřivců

24. dubna 2024  12:03

Královéhradečtí policisté rozkryli organizovanou skupinu, která má na svědomí podvody tzv....

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...