U zrekonstruované opěrné hradební zdi v Jičíně našli archeologové unikátní středověkou baštu. | foto: Archeologická společnost Labrys

Archeologové objevili v Jičíně unikátní středověkou baštu

  • 0
Archeologové našli v Jičíně unikátní středověkou baštu, o níž neměl nikdo včetně historiků ani ponětí. Na staré zdivo narazili v lokalitě na Tamlovce, při průzkumu parkoviště u zrekonstruované opěrné hradební zdi, kde má vyrůst multifunkční komplex budov.

Objevené základy věže městského opevnění archeologové odhadují přibližně na první polovinu 15. století.

"Jedná se o zcela neznámou část opevnění města. Všechny písemné prameny o této baště mlčí," říká vedoucí výzkumu Ladislav Rytíř z archeologické společnosti Labrys. Torzo věže je kromě neznámé historie zajímavé i svým tvarem.

Rekonstrukce opěrné zdi

Průzkum archeologové provádějí v souvislosti s opravou opěrné hradební zdi, která se před několika lety zřítila. Ta bude podle investora stát zhruba 6,4 milionu korun. O další milion korun cenu navýší záchranný archeologický výzkum. Celkem 2,3 miliony korun má na opravy přispět jičínská radnice.

"Bašty totiž bývají obvykle půlkruhové nebo hranolové. Takováto mnohoúhelníková bašta je poměrně unikátní," říká Rytíř. Podle archeologů se jedná o mimořádný nález i v rámci opevnění východočeských měst.

Baštu chce investor zachovat

"Není zachycena v žádných materiálech. Zároveň na poměry východočeských měst je nezvykle mohutná," vykládá ředitel archeologické společnosti Labrys Milan Kuchařík. Stavba, kterou investor v místech plánuje vybudovat, vzácnou baštu nezničí a stavbaři ji ani nezasypou.

"Chtěl bych tento významný nález zachovat a zpřístupnit veřejnosti. O způsobu zachování a zpřístupnění jednám se Státní památkovou péčí v Jičíně a Národním památkovým ústavem v Josefově," říká Vladimír Dubský, který celou stavbu financuje.

Vršek bašty by měli archeologové zakonzervovat a zbytek stavby by měl být vystaven. Jelikož byla věž blízko jádra středověkého města, odpovídají tomu i nálezy kolem ní.

Archeologové už mají 30 beden úlomků

"Zatím jsme nasbírali asi třicet beden od banánů různých zajímavých úlomků. A další ještě určitě budou přibývat," říká Kuchařík. Všechny vrstvy, které archeologové zdokumentovali, vypovídají o běžném životě lidí středověkého města.

"Nálezy můžeme zahrnout do kategorie kuchyňský odpad. Je tam proto celá řada zlomků zvířecích kostí, ale i celé kosti," popisuje Rytíř.

U zrekonstruované opěrné hradební zdi v Jičíně našli archeologové unikátní
U zrekonstruované opěrné hradební zdi v Jičíně našli archeologové unikátní

Průzkum je podle archeologů zatím největší akcí svého druhu v Jičíně. Společně s baštou odkryli na parkovišti i odvodňovací kanály z 19. století. Ty ale pro ně nejsou tak vzácné, proto padnou za oběť nové výstavbě.

Kromě toho objevili i několik pravěkých zahloubených objektů ze starší doby železné, které datují zhruba kolem roku 750 před naším letopočtem.

"Objekty se tady objevují v takzvaných superpozicích, kdy se ty středověké zahlubovaly do pravěkých. Společně pak tvoří obrovské jámy o objemu několika kubíků, kde jsou různě staré výplně," vysvětluje Kuchařík.

Dubský na současném parkovišti, které s hradbami sousedí, plánuje vybudovat multifunkční budovu, v níž bude hotel, restaurace, wellness nebo lékařské ordinace. "V únoru nabylo právní moci územní rozhodnutí. Nyní běží proces vydání stavebního povolení," říká Dubský.

Kolaudace hradeb by měla být hotova ještě tento měsíc. Podnikatel v příštím roce plánuje opravit i hradby ve Školní ulici.