U lanovek a vleků na sjezdovkách často čekají kontroloři. (Ilustrační snímek)

U lanovek a vleků na sjezdovkách často čekají kontroloři. (Ilustrační snímek) | foto: Skiareál Špindlerův Mlýn

Areály odhalily první čachry se skipasy, chtějí vést seznamy hříšníků

  • 93
Ostrý boj proti porušování pravidel pro permanentky ve dvou největších východočeských lyžařských areálech má první výsledky. Špindlerův Mlýn i SkiResort Černá Hora - Pec hlásí první dopadené. Mnozí lyžaři však neskrývají hněv a přirovnávají kontroly k honům na čarodějnice.

Ve Špindlu jen přes vánoční svátky pochytali na dvacet lidí, kteří jezdili na sezonní permanentku, jež jim nepatřila. Trest za porušení pravidel byl jasný.

"Jízdenku jsme okamžitě a nenávratně zablokovali," uvedl ředitel areálu Čeněk Jílek.

Revoluce v kontrole skipasů na českých horách se rozjela na plné obrátky. Kromě sezonních jízdenek kontrolují a fotí v areálu i lyžaře s denními jízdenkami, kteří si celodenní pas odkoupili za výhodnou cenu od majitele, jenž už dál lyžovat nechtěl.

"Zatím to v praxi nebyl žádný problém. Dopadli jsme osm lidí s denní jízdenkou, na kterou už předtím jezdil někdo jiný. U turniketů je dost velký manipulační prostor na to, abychom podvodníka vytipovali a odvedli mimo frontu. Velice se nám v tomto osvědčili kontroloři s wifi čtečkou, kteří jsou ve frontě a mají dost času na zkontrolování každého člověka, jenž projde turniketem. Chceme, aby z areálu zmizely skupinky, které ostatní lyžaře i na parkovišti obtěžují a vnucují jim platné skipasy," komentuje nová opatření Jílek.

Podle jeho slov boj teprve začíná, už teď totiž chystají další novinku. "Interně si povedeme černý seznam pasažérů, u kterých jsme odhalili, že svou sezonní permanentku půjčovali někomu jinému. A v dalším roce mu ji už neprodáme," sdělil šéf špindlerovského areálu.

"Sledují nás ze všech stran"

Ve Skiresortu Černá hora - Pec vyrazili do boje s nepohodlnými lyžaři o něco méně razantněji, přes svátky přesto dopadli několik prvních lyžařů, kteří jezdili na cizí skipas. V opatřeních chtějí pokračovat, letošní zimu berou jako zkušební.

"Přeprodávání denních skipasů zatím sledujeme jen interně a až po sezoně se z toho chceme poučit. U sezonních jízdenek jsme zjistili to, co jsme předpokládali. Je spousta lidí, kteří svůj nepřenosný skipas půjčují někomu jinému, a tomu chceme zabránit," uvedl ředitel resortu Petr Hynek.

Zatímco provozovatelé areálů jsou s novým systémem spokojeni, mnozí lyžaři, kteří jsou na sjezdovkách jako doma, přirovnávají snahu vlekařů k honu na čarodějnice.

"Kdyby měly areály výhodnější nabídky, nikdo by lístky přeprodávat nemusel. Navíc je pochopitelné, že z toho chtějí lidé něco vytřískat, když musíte čekat dlouhé fronty a za dopoledne si pak sjedete stráň sotva čtyřikrát. Teď si tam člověk připadá, jak kdyby ho ze všech stran někdo sledoval. Nedivím se, že hlavně mladí často volí lyžování mimo oficiální sjezdovky," říká Martin Koubek, který na horách působil i jako instruktor snowboardingu.

Ostrá přestřelka názorů se kolem nového systému rozjela i v internetové diskuzi portálu iDNES. cz.

"Je to jen další krok, jak lyžování u nás lidem co nejvíc ztížit. Přitom česká střediska mohou jen těžko konkurovat areálům v Alpách," uvedl třeba Václav Kuželík.

Vít Brzobohatý zase považuje hon na "podvodníky" za nebezpečný precedens. "Aby se to za chvilku nezvrhlo v to, že nás operátoři budou sankciovat, když někomu půjčíme mobil a necháme ho si od nás zavolat, protože máme volné minuty a on ne. Hospodští by se zase mohli bouřit, pokud si objednám velké pivo a vypiju ho napůl s přítelkyní," srovnává.

V některých areálech tolerují například výměnu rodičů

Ředitel areálu ve Špindlu Jílek si však nemyslí, že by nová opatření měla kohokoliv naštvat.

"My bychom ten systém klidně zrušili, je to však jediný způsob, jak vymýtit kšeftování se skipasy. Vždyť černý trh s permanentkami je problém, kvůli kterému areály přicházejí o obrovské peníze," tvrdí Jílek.

Oporu nenajdou lyžaři ani u prezidenta Svazu lyžařů Lukáše Sobotky. Podle jeho názoru mají na přísnou kontrolu vlekaři právo. "Mám osobní zkušenosti i ze zahraničí, kde takové kontroly nejsou neobvyklé. I když například v Itálii, v areálu Gitschberk Jochtal, ještě loni fotky na skipasy pořizovali, ale letos fotí už jen děti, které lyžují zadarmo. Mně systém nevadí a věřím, že s osobními daty a podobiznami lyžařů nakládají v souladu se zákonem," poznamenal Sobotka.

Focení lyžařů letos zavedli i v dalších areálech, třeba na Dolní Moravě v Pardubickém kraji. I tam obsluha kontroluje, zda se jedná o tutéž osobu, která už jednou na jízdenku turniketem prošla. Leccos však tolerují.

"Pokud se například v průběhu dne vystřídají rodiče při lyžování s dětmi, stačí to u turniketu nahlásit," uvedl ředitel Relax & sport resortu Dolní Morava Martin Palán.

Přísnější postup by zvolili v případě, že by návštěvníci přeprodávali skipasy ve velkém na parkovišti před areálem. "Ještě v loňské sezoně to byl poměrně častý jev, na němž se podíleli hlavně Poláci. Letos jsme se ale zatím s podobným případem nesetkali," dodal Palán.

Jak první sezona s novým systémem obsluhy dopadne, sledují bedlivě i další areály, třeba Herlíkovice u Vrchlabí chtějí podobný systém zavést už pro další zimu.