Autobusová linka z Walbrzychu poprvé zamířila až do Meziměstí (1.4.2017).

Autobusová linka z Walbrzychu poprvé zamířila až do Meziměstí (1.4.2017). | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Polský autobus končil u hranic, teď jede až do Meziměstí. Láká turisty

  • 5
Městský autobus z dolnoslezského Walbrzychu prodloužil svou trasu o 2,5 kilometru do českého vnitrozemí. Od 1. dubna vozí lidi za nákupy, ale i turistickými zážitky.

Linka číslo 15 jezdí čtyřmi spoji tam a zpět denně.

„Spoje zlepší dopravní obslužnost pro obyvatele Starostína, tak doufám, že právě oni budou autobus využívat. Slibujeme si také, že v létě přijede do Meziměstí méně aut, protože Poláci se vydají na naše koupaliště dopoledním autobusem a odpoledne se s ním vrátí,“ míní starostka Meziměstí Eva Mücková.

Přínos bude i pro Centrum Walzel nebo pro lidi, kteří cestují za prací třeba do Kvasin. Ti sem dosud přijížděli auty a nechávali je u nádraží. „Tento autobus je pokus, sázka do loterie. Nikdo nevíme, jak to dopadne,“ odhaduje starostka.

Mezi prvními cestujícími byli i sourozenci Filip a Jana Lorencovi, kteří na Broumovsku chalupaří.

„Teď chceme prozkoumat, jak tohle autobusové spojení vypadá, a v létě sem třeba vezmeme i příbuzné. Ve Walbrzychu jsme byli před rokem, to jsme jeli z Trutnova vlakem a asi třikrát přestupovali. Těch třicet kilometrů jsme tehdy jeli asi tři hodiny, takže jsme ani neměli moc času projít se po centru,“ míní dvojice.

„Zpátky jsme se vraceli tímto autobusem číslo 15, ale ten končil jen na hranici a dál jsme museli pěšky. Nákupy nás nelákají, ale někdy příště bychom se chtěli vydat třeba na zámek Ksiaz,“ plánují sourozenci, kteří se v sobotu vydali na prohlídku opravené Staré Kopalni, kde je technické muzeum a porcelánka.

Čechy jsme u nás příliš nepotkávali, říká polský novinář

Walbrzych s téměř sto třiceti tisíci obyvateli býval hornickým městem, dá se v něm navštívit historické centrum. Také v obcích na trase jsou zajímavosti, třeba kdysi slavné klimatické lázně Sokolowsko v Suchých horách nedaleko od Mieroszowa. Lze jet také za nákupy v supermarketu Biedronka v Mieroszowě nebo v Galerii Victoria ve Walbrzychu.

Jak jezdí autobus do Polska?

  • Odjezdy z Meziměstí, nádraží:
    pracovní dny: 6:25, 9:58,17:05, 23:35
    sobota: 8:02,10:02,17:15, 23:52
    neděle a svátek: 7:54,10:52, 17:15, 21:10
  • Odjezdy spojů z Walbrzychu, Nowy Swiat:
    pracovní dny: 5:06, 9:01,15:58, 22:35
    sobota: 7:02, 9:02,14:58, 22:25
    neděle a svátek: 6:37, 9:15,15:12,19:52

Polští turisté jezdí do Čech rádi, třeba do meziměstského Centra Walzel s restaurací a unikátní střelnicí míří sedmdesát procent Poláků, což byl i záměr zdejšího majitele. Obráceně to zatím tolik nefunguje.

„Myslím, že autobus budou využívat hlavně turisté. V sobotu a neděli s ním budou jezdit polští návštěvníci, kteří chtějí vidět Adršpašsko-teplické skály a okolí. A polská strana zase počítá, že Češi budou objevovat, co je zajímavého ve Walbrzychu, dále zámek Ksiaz nebo přestavěný hornický areál Stara Kopalnia. Na to, že obě města jsou od sebe vzdálená jen málo, jsme zatím moc Čechů ve Walbrzychu nevídali,“ podotýká novinář Miroslaw Jarosz z týdeníku Nedělní host.

Na celé česko-polské hranici je tato autobusová linka vůbec prvním pokusem o společnou hromadnou dopravu. Nápad se zrodil před dvěma lety při schůzce zástupců Walbrzychu, Mieroszowa, Meziměstí a Královéhradeckého kraje. Představovali si, že to bude otázka měsíců, ale kvůli překážkám v legislativě to znamenalo dva roky zařizování.

V sobotu dorazila na slavnostní rozjezd autobusu i polská velvyslankyně Grazyna Bernatowicz. „Je to malá, ale důležitá událost. Když sleduji z Prahy, co se děje v česko-polském pohraničí, naplňuje mě to optimismem. Jsou to malé věci, které mají velký vliv na vztahy našich dvou zemí,“ říká polská diplomatka.

Broumovský farář Martin Lanži se smál, že farníkům rozhlásil, že jede žehnat novému vlaku, ale on je to vlastně autobus. Vlakové spojení mezi Meziměstím a Walbrzychem přitom zaniklo před třinácti lety. Meziměstská starostka však v žertu ujišťovala, že ohledně vlaku sem snad pozvou hosty někdy příště.

Na české straně se za jízdné v autobusu vlastně neplatí, protože Meziměstí polskému dopravci za 2,5kilometrový úsek uhradí kolem 320 tisíc korun ročně. Město bude shánět dotaci, která by pomohla autobus doplatit a dala se využít i na jeho propagaci.

Když lidé pojedou z Meziměstí, na první zastávce za hranicí si koupí od šoféra jízdenku za jednotnou cenu 2,8 zlotého, tedy za necelých 20 korun. Důchodci a děti jedou za snížené jízdné 1,4 zlotého. Jízdné platí pro pětadvacetikilometrovou trasu, autobus jede necelou hodinu. V Meziměstí většinou navazují na přípoje ze směru Broumov a Náchod. Jízdní řád je na webu Meziměstí.