Žádné boží varování, barevný sníh způsobují v Krkonoších sněžné řasy

  7:39
Barevné sněhy, specialita polárních oblastí, jsou i v Krkonoších. Červený či zelený sníh způsobuje intenzivní růst mikroorganismů - sněžných řas. Od dubna do konce května se zde objevují celkem pravidelně. Staří horalé věřili, že jde o boží varování. Výzkum řas je v Česku teprve na počátku.

Odbočujeme z horského chodníku mezi stromy k meandrům Labe na dně Labského dolu. Sníh je mokrý, teplota těsně nad nulou. Jsme v nadmořské výšce 1 030 metrů v první zóně Krkonošského národního parku (KRNAP), kam se běžně nesmí. Mezi stromy se stále drží sníh. I když je druhá polovina května, v Labském dole je jako v lednici.

„Tady se barevné sněhy od dubna do konce května objevují celkem pravidelně. Je to dané plochým charakterem krajiny a extrémními klimatickými podmínkami. Sníh se drží dlouho do jara,“ říká Linda Nedbalová z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, když lopatkou odstraňuje tři centimetry nového sněhu.

Začíná být vidět skvrny zelených odstínů - shluky stovek milionů buněk. Zbarvení sněhu způsobuje intenzivní růst specializovaných autotrofních mikroorganismů - sněžných řas. Zbarvení není nic nadpřirozeného, jak si mysleli dávní horalé, kteří je pokládali za boží varování.

Poprvé byly popsány v Labském dole

„Tahle lokalita je pro sněžné řasy ideální. Plochý ráz umožňuje, že nikam nestékají a na rovině se mohou lépe vyvinout než ve svahu,“ pokračuje Linda Nedbalová, která se výzkumu sněžných řas řadu let věnuje. Je součástí skupiny tří vědců, která v Labském dole tři dny unikátní jev zkoumá.

Barevné sněhy se nevyskytují jen v Krkonoších, ale i v Jeseníkách, na Šumavě, v Alpách, Vysokých Tatrách, na balkánském Pirinu či v jihoamerických Andách. Krkonoše přesto hrají v českém výzkumu mimořádnou roli.

„Na našem území byly vůbec poprvé popsány právě v Labském dole v Krkonoších. Koncem 70. letech je objevili pracovníci KRNAP s kolegy z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Do té doby nebyly u nás zdokumentované,“ říká Nedbalová.

Zelené sněhy jsou trvalejší

Červený sníh byl v uplynulých čtyřiceti letech zaznamenán v Schustlerově zahrádce v lavinovém svahu nebo na nedaleké bezlesé Luční či Studniční hoře v alpinském pásmu. Na rozdíl od zeleného se vyskytuje v českých horách jen zřídka.

Řasy barvící sníh do červených odstínů se vyskytují jen na velmi malých otevřených plochách nad hranicí lesa, kde sněhová pole rychle odtávají. Zelené sněhy jsou naopak trvalejší, protože se vyskytují ve stinných lokalitách, avšak jsou méně nápadné. Červený sníh je typický hlavně pro polární oblasti a vysokohorské partie Alp či Vysokých Tater.

„Červený vytváří mikroorganismy, které jsou schopné hromadit velké množství karotenoidů. Brání se tím vysokým intenzitám slunečního záření,“ vysvětluje Nedbalová. Sněžné řasy začíná být vidět po delší době tání, když sníh obsahuje větší množství kapalné vody. „To je probudí, buňky se začínají dělit,“ říká Nedbalová.

Po odstranění nového sněhu, který napadl v noci, začíná boj s časem. Mikroorganismy na denním světle dlouho nevydrží, po chvíli migrují hlouběji do sněhu a charakteristické zabarvení mizí. Trvá to jen několik desítek minut. Vědci z batohů rychle vytahují monitorovací zařízení, aby jev zaznamenali.

„Snažíme se přístroji změřit fotosyntetickou aktivitu koncentrovaných řasových populací ve sněhu. Chceme se dozvědět, jak silné světlo ještě snáší a v jaké jsou kondici. Koncentrace v barevném sněhu dosahuje statisíců až milionu buněk v jednom mililitru roztátého sněhu. Tyto lesní druhy začínají svou životní pouť jako zelení pohybliví bičíkovci a postupně se mění v nažloutlé až sytě oranžové nepohyblivé buňky,“ říká David Kaftan z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Některé druhy jsou velcí cestovatelé

Další člen výpravy ekoložka Lenka Procházková z Univerzity Karlovy, mi podává laboratorní sklíčko s tajícími krystalky zeleného sněhu a přenosný mikroskop velikosti tužky.

„Zatím nevíme, jaké druhy tady žijí. Barevný sníh způsobují desítky druhů řas, mnohem více, než jsme si kdy mysleli. Některé druhy jsou velcí cestovatelé a vyskytují se po celém světě, zatímco jiné jsou věrné svému domovu. Nejčastěji tady najdeme zelené řasy, bičíkovce chlamydomonády, chloromonády a chlainomonády. Méně hojné jsou nepohyblivé raphidonemy a kolielly,“ zasypává mě odbornými termíny.

Vědce zajímají sněžné řasy hlavně proto, že se vývojem přizpůsobily růstu v extrémních podmínkách teplot blízkých nule a vysoké intenzitě záření. Sněžné řasy se nabízejí jako modelové organismy pro studium přizpůsobení k životu na hraně, jsou důležité pro zkoumání možné existence života mimo planetu Zemi.

„Organismy vytváří zajímavé látky v nízkých teplotách, což má význam v biotechnologiích, které se zabývají produkcí látek, jež lze využít ve farmacii, medicíně či v průmyslu,“ vysvětluje Nedbalová.

Výzkum sněžných řas v České republice je na počátku, neboť jsou obtížně dostupné, vyskytují se po omezený čas a je složité je zkoumat v laboratorních podmínkách.

  • Nejčtenější

Špindlerův Mlýn povolil propojení skiareálů, parkovací terminál počká

22. dubna 2024

Premium Kvůli raketově rostoucím nákladům musela společnost Melida zcela přepracovat projekt na lyžařské...

Křižovatka byla příliš přehledná, divoké řidiče zkrotí kruhový objezd

22. dubna 2024  9:45

Ještě před začátkem léta začne přestavba křižovatky U Voříšku, na spojnici mezi Častolovicemi a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze země vykoukl kel. Mamut z Hradce je jako první důkaz lovců dodnes unikátem

21. dubna 2024

Premium Přesně před 125 lety našli dělníci ve Svobodných Dvorech u Hradce Králové kostru mamuta. Dodnes jde...

Devatenáctiletý řidič narazil autem do stromu, na místě zemřel

20. dubna 2024  14:50

Tragické následky má noční náraz automobilu do stromu za obcí Choustníkovo Hradiště na Trutnovsku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Porušení nočního klidu, zničená dlažba. Jičín s driftery zahájil správní řízení

23. dubna 2024  17:10

V případu únorového srazu aut s tuningovou úpravou v Jičíně zahájila jičínská radnice zatím 22...

Hradec posílí lotyšský reprezentant Batna. Útočník Šik se vrací do Varů

27. dubna 2024  10:28,  aktualizováno  13:06

Hokejisty Hradce Králové posílí lotyšský reprezentační útočník Oskars Batna. Bronzový medailista z...

Dokument Velký finále nahlédne do zákulisí Police Symphony Orchestry

27. dubna 2024  7:24

Polický symfonický orchestr, který koncem ledna okouzlil pardubickou Enteria arenu, toho má na...

Žena nedbala varování své banky, falešným makléřům poslala přes milion

26. dubna 2024  15:57

Podvodníkům naletěla dvaašedesátiletá žena z Jičínska, která nedbala ani upozornění ze své banky,...

Vzácná mláďata hyenky hřivnaté se mají čile k světu, kontrolu nesla nelibě

26. dubna 2024  15:13

Hyenka hřivnatá pustila po měsíci ke svým třem mláďatům chovatele Safari parku ve Dvoře Králové....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...