Hospital Kuks

Hospital Kuks | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Opravený Kuks ožije barokním uměním, maraton čítá 38 představení

  • 1
V Kuksu začne ve středu pětidenní festival barokního umění. Areál proslulé památky ožije na několika místech operou, divadlem a tancem. Hned na úvod diváci uvidí unikátní představení v kožených maskách.

Téměř čtyři desítky hudebních, tanečních či divadelních představení nabídne 14. ročník festivalu barokního umění Theatrum Kuks. Pětidenní umělecký maraton začne ve středu odpoledne na bývalém lázeňském břehu, vystoupení se budou odehrávat na několika místech: v Rentzově muzeu, v hospitálu, v hostinci U Zlatého slunce i v kostele Nejsvětější Trojice.

Během následujících dnů návštěvníky čeká 38 produkcí, z toho 13 premiér.

„Většina repertoáru přímo souvisí s prostředím Kuksu a vychází ze Šporkových uměleckých impulzů,“ připomíná odkaz hraběte F. A. Šporka, někdejšího majitele kukského areálu, zakladatel přehlídky Stanislav Bohadlo.

Festival začne ve středu v 17:30 slavnostním přípitkem léčivým pramenem Fons Vivus z lázní Kuks pod kaskádovým schodištěm. Hlavním divadelním magnetem bude tradičně soubor Geisslers Hofcomoedianten, jenž stál u zrodu přehlídky. Jejich prvním velkým představením bude ve čtvrtek v hostinci U Zlatého slunce Gozziho komedie Láska ke třem pomerančům z roku 1761. 

V sobotu odpoledne soubor v altánu nad vinohradem uvede divadelní adaptaci nedávno objeveného textu Hráč v hospitální knihovně o věčném souboji mezi mužem a ženou. Večer návštěvníkům v hostinci představí premiéru hry Já jsem Krabat, která zpracovává faustovská témata osudu a smrti. 

Theatrum Kuks

Festival se zrodil před 13 lety společně s hereckou společností Geisslers Hofcomoedianten, která se specializuje na divadelnictví barokní éry. Přehlídka čerpá z historie Kuksu a odkazu Františka Antonína Šporka (1662–1738), jenž proslul jako významný mecenáš umění. Divadlo v Kuksu začalo v roce 1698, tehdy lázeňské hosty bavil s marionetou Pulcinella loutkář J. Ch. Neumann.

Úplný závěr bude patřit baroknímu přepisu Shakespearova dramatu Romeo a Julie. V divadelní scénu se promění sýpka v Heřmanicích.

Barokní umění zavítá také do zrekonstruovaného hospitalu. Chodbu se zrestaurovanými obrazy z cyklu Tanec smrti v pátek navečer rozezní kantáta a árie italského skladatele Giacoma Carissimiho v podání sopranistky Ireny Troupové. Večer v lapidáriu Braunových soch soubor Ensemble Damian uvede Vivaldiho operu Řeka Seina oslavuje krále a Francii z roku 1726.

Výraznou postavou 14. ročníku je italský tvůrce obličejových masek z hovězí kůže Andrea Cavarra, jenž od neděle vede dílnu v Rentzově muzeu. 

„Je to vyhlášený specialista na výrobu kožených masek podle tradiční technologie. Mimo jiné spolupracuje s Královskou shakespearovskou společností v anglickém Stratfordu. S účastníky workshopu nacvičuje představení Síla masky, které předvedou zítra ve 20:30 na terase u kaskádového schodiště,“ říká Stanislav Bohadlo.

Součástí programu bude kromě koncertů také křest knihy Šporkův Kuks Berty Laufrové, projekce režisérské verze dokumentu Sen o Kuksu o rekonstrukci hospitálu, výstava barokních nástrojů v kostele či sobotní prohlídka vinohradu komentovaná jeho zakladatelem Stanislavem Rudolfským. V Rentzově muzeu bude výstava barokních miniatur z dílny Jindřicha Ulricha.