Čechy si idealizujeme, shodli se polští spisovatelé v Broumově

  16:40
Polská spisovatelka Olga Tokarczuková a novinář Mariusz Szczygiel bavili publikum v benediktinském klášteře v Broumově postřehy o Češích a Polácích. Ač přijeli na autorské čtení v rámci 3. ročníku festivalu Hory literatury, nakonec své knížky vůbec neotevřeli.
Polští spisovatelé Olga Tokarczuková a Mariusz Szczygiel vyprávěli v klášteře v...

Polští spisovatelé Olga Tokarczuková a Mariusz Szczygiel vyprávěli v klášteře v Broumově postřehy o rozdílech mezi Čechy a Poláky, moderátorkou byla polonistka Renata Putzlacherová. | foto: Kateřina Ostradecká, Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov

„Festival je nápadem nás, lidí z Nowé Rudy a okolí. Jsme ve zvláštní situaci, kdy dřívější obyvatelé byli odsunuti a přišli sem Poláci z různých míst. Nová polská společnost u nás ale ještě není tak spojitá. Chtěli jsme udělat něco pohodového pro všechny a moji přátelé se na mě obrátili, že přece mám spoustu kontaktů na spisovatele a básníky. Proto jsem vám přivezla Mariusze Szczygiela,“ vyprávěla Olga Tokarczuková, držitelka polského nejvýznamnějšího ocenění Nike za knihu Běguni.

V nedalekém Krajanówě chalupaří v domě po Němcích a motivy z vysídleného pohraničí použila v knize Denní dům, noční dům nebo v detektivce Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých, kterou před rokem zfilmovala režisérka Agnieszka Hollandová. Překladatelka, polonistka a scenáristka hry Hranice vytvořené pro broumovský klášter Renata Putzlacherová se smála, že Poláci už vytvořili v Martínkovicích svou kolonii. Spisovatelka si zase povšimla, že Poláci kvůli lepším podmínkám zakládají firmy v Česku.

„My si Čechy idealizujeme. Díváme se od nás ze severu, že jste takoví dobří. Jako by k vám nedoléhala žádná neštěstí, vše je takové roztomilé. V knize Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých jsem si z toho dělala trochu legraci. Například tam hrdinka uvažuje o Čechách, že to je kraj, kde si lidé zatopí večer v kamnech a čtou Williama Blaka, že jsou ekologičtí a když sečou trávu, přidávají na sekačky zvonky, aby vyplašili zvířata. Když budu mluvit úplně vážně, myslím, že stará hranice, která tu mezi Pruskem a habsburskou monarchií byla dvě stě let, je neuvěřitelně silná. Pořád existuje a je ji těžké překročit. Poláci často uvažují o Češích jako o Slovanech, ale Češi se spíš pokládají za Němce,“ míní Tokarczuková.

Po sedmi letech psaní vydala objemný historický román o židovských hereticích Knihy Jakubovy. Protože část děje situovala do Brna či Prostějova, jezdí teď představovat knížku i po Česku.

Novinář Szczygiel zaujal v Česku bestsellerem Gottland a neotřelým pohledem na dějiny, ale je známý i dalšími tituly. Vysvětloval, že ho před lety uhranul český jazyk. V roce 2001 ho totiž polský časopis vyslal na rozhovor s Helenou Vondráčkovou a čeština v jejím podání ho prý nadobro zasáhla.

„Když pobývám v Čechách, představuji se jako Stehlík - Polákům jen říkám, aby to nevyslovovali Zdechlík. Když si objednávám taxi nebo volám ke kadeřníkovi, zajednávám to na jméno Stehlík, protože Szczygiel je pro Čechy velmi těžké napsat a zapamatovat si. A pak paní na druhém konci drátu zaintonuje: Počkejte, pane Stehlíku, přistavíme pro vás vůz! To je úplně erotická věta,“ vtipkoval reportér.

Posledních šestnáct let se do Česka vrací a zkoumá rozdíly, třeba pochybovačnost ateistických Čechů tam, kde katoličtí Poláci mají na všechno odpověď. Momentálně sbírá od lidí „jejich“ pravdy, postřehy nabyté ze životních zkušeností.

Zamýšlel se i nad tím, že polské firmy nemají mezi Čechy právě dobrý zvuk: „Tady asi tolik ne, ale v Praze nebo Brně převládá k polskému jídlu či zboží nedůvěra. Když je něco polské, není to tak dobré, jak by to udělaly zlaté české ručičky. Existoval obchod polské značky s koloniálním nábytkem v pražském Palladiu. Šel jsem tam a ptal se prodavačky, jakého původu je značka a firma. To jsem se neptal já, ale Polák ve mně, patriot. I když to byla velice dobrá značka, prodavačka opakovala, že mají nábytek z Číny, Indie, Pákistánu. Když jsem se zeptal poněkolikáté, vypadlo z ní, že majitel je Polák, ale že to není vůbec důležité.“

Polský festival Hory literatury přivedl na přelomu července do příhraničí asi dvacítku autorů a poprvé se objevil také na české straně. Hlavně v dolnoslezských městech se konala řada výstav, besed i koncertů, některé se věnovaly komiksu. V závěru festivalu účastníci happeningem otevřeli cestu ze Šonova do Wlodowic nazvanou Chlebová. Přes někdejší hranici se pašovalo zboží a chodívalo za obživou Spisovatelka Tokarcuková už dříve vysvětlovala, že Chlebová cesta je pro ni symbolem pragmatického vidění světa, které dovoluje ignorovat hranice a dělat si své.

  • Nejčtenější

Zloději očesali nové vozy u autosalonu, škoda se šplhá ke dvěma milionům

19. dubna 2024  10:47

Dva muži s pestrou trestní minulostí způsobili škodu za téměř dva miliony korun, když se v...

Špindlerův Mlýn povolil propojení skiareálů, parkovací terminál počká

22. dubna 2024

Premium Kvůli raketově rostoucím nákladům musela společnost Melida zcela přepracovat projekt na lyžařské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič na stavbě vypil lahev vodky a převrátil tatru, nadýchal tři promile

19. dubna 2024  12:55

Během pracovní doby popíjel na stavbě dálnice nedaleko Hradce Králové sedmačtyřicetiletý řidič...

Křižovatka byla příliš přehledná, divoké řidiče zkrotí kruhový objezd

22. dubna 2024  9:45

Ještě před začátkem léta začne přestavba křižovatky U Voříšku, na spojnici mezi Častolovicemi a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze země vykoukl kel. Mamut z Hradce je jako první důkaz lovců dodnes unikátem

21. dubna 2024

Premium Přesně před 125 lety našli dělníci ve Svobodných Dvorech u Hradce Králové kostru mamuta. Dodnes jde...

Žena nedbala varování své banky, falešným makléřům poslala přes milion

26. dubna 2024  15:57

Podvodníkům naletěla dvaašedesátiletá žena z Jičínska, která nedbala ani upozornění ze své banky,...

Vzácná mláďata hyenky hřivnaté se mají čile k světu, kontrolu nesla nelibě

26. dubna 2024  15:13

Hyenka hřivnatá pustila po měsíci ke svým třem mláďatům chovatele Safari parku ve Dvoře Králové....

Sagan je jen jeden. Slovenská jednička nevidí přirovnání k legendě ráda

26. dubna 2024  12:35

Už jen pár desítek metrů před cílovou páskou se snažil prosmýknout kolem o kousek před ním...

Hory budou dostupnější, krkonošská střediska zavádějí letní skipasy

26. dubna 2024  10:05

Největší krkonošská střediska v letní sezoně zavedou novinku známou dosud hlavně z alpských zemí....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...