Běžkaři v Orlických horách si mohou dárcovské samolepky lepit na lyže (ilustrační foto).

Běžkaři v Orlických horách si mohou dárcovské samolepky lepit na lyže (ilustrační foto). | foto: Michal Fanta, MF DNES

Běžkaři v Orlických horách mohou sponzorovat stopy samolepkami

  • 0
Pokud běžkaři v Orlických horách stojí o upravené tratě i v budoucnu, budou muset sáhnout do své peněženky. Koupí samolepky za 50 až 300 korun přispějí provozovatelům, kterým nestačí dotace.

Jsem sponzorem lyžařských stop, mohou hrdě hlásat běžkaři v Orlických horách od předvánočního víkendu. V informačních centrech, hotelech, penzionech i chatách se tam začaly prodávat samolepky v hodnotě 50, 100, 200 a 300 korun.

Dobrovolní dárci jimi pomohou s údržbou stop, jak se to už osvědčilo třeba na Jizerské magistrále. Lidé si lepí samolepky na lyže.

Dotace na úpravy běžeckých tratí

Jak Hradecký kraj v roce 2013 rozdělil dotaci 1,5 milionu korun:

* Krkonoše 652 tisíc Kč

* Orlické hory včetně Kladského pomezí 713 tisíc Kč

* Podzvičinsko, Nová Paka 135 tisíc Kč

"Předpokládáme, že lidé by si mohli koupit samolepku jednou nebo dvakrát za sezonu. Kdo z provozovatelů bude mít tratě dobře udržované, toho tím ocení. Chceme oslovit samolepkami lidi, kteří budou spokojeni," řekl starosta Orlického Záhoří a člen rady dobrovolného svazku obcí Region Orlické hory Vojtěch Špinler.

Podle něj je to jediný způsob jak od běžkařů vybírat peníze. Už dřív se objevil třeba nápad, že by se za tratě platilo povinně a výběrčí by stáli u nástupních míst. Uvažovalo se také o spoluúčasti podnikatelů nebo měst z podhůří, odkud jezdí skibusy.

Orlické hory nabízejí až 220 kilometrů upravených tratí

V části Orlických hor, která patří do Královéhradeckého kraje, se za příznivých sněhových podmínek upravuje až 220 kilometrů tratí. Jde o hřebenovku a také sjezdy do středisek. Rolby vyjíždějí pravidelně v úterý a pátek, ale při změně počasí i v jiné dny a chystají tratě na bruslení a klasiku.

Vedle areálů v Říčkách a Deštném se na rolbování tratí podílí také Olešnice v Orlických horách a Orlické Záhoří, které před pěti lety čerpaly evropské peníze na nákup vlastních roleb. Z dotace kolem 23 milionů korun pořídily čtyři stroje.

Celkové náklady za sezonu se podle starosty Špinlera šplhají k až 1,5 milionu korun. Dotace od Královéhradeckého kraje však zaplatí jen část. Kraj dal pro letošek obcím a skiareálům v Orlických horách 563 tisíc korun, o zbývající náklady se budou muset podělit.

Aktuální informace o běžeckých tratích

* sami lyžaři píší o situaci na českých horách na webu www.kamzasnehem.cz

* Krkonoše: na webu www.krkonose.eu jsou údaje o sjízdnosti páteřní Krkonošské magistrály, dlouhé 71 kilometrů, od Žacléře po Harrachov a dalších víc než 500 kilometrů místních tras

* Orlické hory: na stránkách www.destne.info je mapa, která ukazuje polohu roleb a kdy upravily tratě, Skicentrum Říčky uvádí na svém webu upravené úseky.

* stav tratí na Náchodsku a v Jestřebích horách je na webu ski.kladskepomezi.cz

Proti dosavadnímu způsobu se na jaře vzepřelo Ski centrum v Říčkách, kde sjezdový areál provozuje Ski klub Ústí nad Orlicí. Odmítlo dál dotovat ze svého běžecké trasy. Pohrozilo, že by si mohlo upravovat jen dvanáctikilometrový okruh v okolí pro vlastní návštěvníky, ale už ne dalších víc než čtyřicet kilometrů tratí od Homole po Rokytnici.

Ski centrum se samolepkami souhlasí, protože budou nenásilnou formou peněžního příspěvku od lidí. Zároveň však chce, aby se i Orlické hory od další sezony přiblížily modelu běžnému jinde v republice, kdy svazek obcí nebo spolek garantuje úpravu tratí, žádá o dotace a najímá si speciálně upravené rolby od jejich majitelů nebo provozovatelů. Systém zavedený dosud už Ski centrum nechce, protože dost peněz platí za opravy a údržbu své rolby.

Úpravu tratí dotují obce ze svého

Obce by se měly víc podílet na údržbě tratí už tuto zimu. "Nyní rozhodně nepředpokládáme, že by prodej samolepek či příspěvky obcí údržbu běžeckých tratí pokryly. Stále do této oblasti investujeme opravdu velké množství peněz z vlastních zdrojů," řekl ředitel Ski centra Jan Urbánek.

K dřívějším výhradám Říček se připojil i lyžařský areál v Deštném. Deštenští berou první sezonu se samolepkami jako zkušební.

"První rok od nich nic velkého nečekáme, nevíme, jak se k nim veřejnost postaví. Je to však dlouhodobě asi jediný způsob jak udržet v chodu úpravu běžeckých tratí," míní Petr Prouza ze Ski centra v Deštném.

Obce v Orlických horách si slibují, že údržba tratí bude díky samolepkám kvalitnější. "Tomu provozovateli tratí, kde si běžkař samolepku koupí, zůstanou peníze. Běžkaři se nikdy nebudou úplně rentovat, efekt pro obce je v tom, že se na horách nají a napijí," poznamenal starosta Špinler.

Běžecké tratě se v Orlických horách upravují asi od půlky prosince. Na hřebenu je kolem 35 centimetrů sněhu, ale některá místa už vytála.

Nové trasy nabízejí běžkařům Krkonoše

V Krkonoších čeká na běžkaře v této sezoně sedm nových tras. Projekt Krkonoše - lyžařský běžecký ráj zahrnuje 670 kilometrů, což za zimu vyjde zhruba na 10 milionů korun. Svazek obcí jako koordinátor sežene milion, dále se podílejí skiareály či obce. Hradecký kraj přispívá kolem půl milionu, Liberecký asi 300 tisíc.

Zatím v Krkonoších nevybírají od lidí nic, v příští sezoně pravděpodobně také ještě ne. O změně však uvažují, protože úprava tras je čím dál dražší.

"Zatím prověřujeme různé varianty řešení a možností, ať už by to byly automaty, samolepky, či dárcovské SMS nebo jiné, a přínos případného zavedení vyhodnotíme," řekla výkonná ředitelka svazku měst a obcí Krkonoše Kamila Hlinková, podle níž lidé začínají být připravováni, že i za běžecký sport by se mohlo platit.

V Jizerských horách vybírají peníze od dárců prodejem samolepek, odznaků i dárcovských SMS. V minulé sezoně shromáždili na 600 tisíc korun, celkový rozpočet přitom mají pět milionů. K dárcovství sáhli i na Šumavě, kde prodávají těžítka a DMS.