Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Na běžce čeká v sobotu tradiční podzimní výzva, závod Hronov - Náchod

• 0
K věhlasu závodu mezi Běchovicemi a Prahou mu sice něco chybí, ale i tak jde o natolik prestižní klání, že si získal přívlastek východočeské Běchovice. Řeč je o silničním běžeckém závodě na trati mezi Hronovem a Náchodem, jenž má zítra na programu svůj už 57. ročník.

Jako tradičně se na něj závodníci vydají na hronovském náměstí, cíl je na náchodském, mezi nimi závodníci uběhnou přesně 8 850 metrů.

A stejně jako v posledních ročnících se budou pokoušet o překonání traťových rekordů, které odolávají už pěkně dlouho. Mezi muži jej drží od roku 1993 Jan Pešava, jenž tehdy vyhrál časem 25 minut a 7 vteřin, ženský rekord je jen o dva roky mladší, v roce 1995 jej vytvořila Monika Deverová časem 29:55, zatím jako jediná žena v historii tento závod zaběhla pod 30 minut.

Rovinatá trať mezi Hronovem a Náchodem je i díky dlouho nepřekonaným traťovým rekordům pro řadu běžců velkou výzvou. Zda se k nim alespoň přiblíží, často ovlivňuje počasí, především vítr. Loni byl vcelku příznivý a i proto se ženský rekord dlouho otřásal, vítězná trutnovská běžkyně na lyžích Eva Vrabcová Nývltová na něj ztratila jen jedenáct vteřin, byl to však od české reprezentantky druhý nejrychlejší ženský čas v historii závodu.

Mezi muži vyhrál poslední dva ročníky novoměstský Lukáš Kourek, za rekordem Pešavy loni zaostal o minutu a dvě vteřiny.

Letošní 57. ročník silničního běhu Hronov - Náchod bude odstartován v 10.30 hodin.