Bílá věž nabídne skleněný model i Božkův hodinový stroj.

Bílá věž nabídne skleněný model i Božkův hodinový stroj. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Bílá věž se rozbliká moderní technikou. Lidi láká na noc i svítání

  • 0
Hradecká Bílá věž má za sebou rok a půl trvající generální opravu. Teď je nabitá novinkami a moderními technologiemi, ale připomene i doby dávno minulé. Veřejnosti se dominanta Velkého náměstí po veliké rekonstrukci poprvé otevře v sobotu 23. května.

Renesanční Bílá věž bude plná moderních technologií, které návštěvníkům přiblíží historii nejen památky s 226 schody, ale i města.

„Na audiovizuálních technologiích budeme zatím promítat tři prohlídkové programy: historii Bílé věže, historii města a noční zážitkový program, který bude zaměřený na smyslové vjemy,“ popisuje Miroslav Franc, ředitel kulturně vzdělávací společnosti Adalbertinum, která má věž ve správě.

Do budoucna by měly přibýt další programy zaměřené na školy, které by správci do Bílé věže rádi přilákali.

„Na příští rok bychom chtěli vytvořit audiovizuální programy k výročí bitvy na Chlumu, ale třeba také k hradeckým královnám či Vánocům,“ říká Franc.

Technikou je památka doslova nabitá. Je v ní 50 reproduktorů, skoro 16 čtverečních metrů zobrazovacích ploch či 20 monitorů. O atmosféru se stará 405 světel.

Schody se zasouvají, aby šlo zvonit

Kromě pořízení nové techniky věž prošla stavebními úpravami, třeba má nyní méně schodů. „V minulosti se muselo vyšlapat 233 schodů, nyní jich vystoupáte pouze 226,“ říká mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Novinky na Bílé věži v číslech

* 20 monitorů, z toho 6 oboustranných
* 15,7 m² zobrazovací plochy
* 50 reproduktorů
* 405 světel
* 226 schodů
* 53 milionů - celková cena

Schodiště prošlo velkou proměnou i kvůli pohodlnějšímu zvonění zvonem Augustin. V minulosti, když se mělo na druhý největší zvon v zemi zvonit, bylo nutné odmontovat zábradlí.

„Nyní jen stiskneme knoflík, schody zajedou ke stěnám a za pár minut můžeme zvonit,“ uvádí ředitel Franc.

Velkými lákadly budou tunu vážící skleněný model, který je efektně nasvícen, nebo starý Božkův hodinový stroj. Ten by město chtělo v budoucnu znovu rozpohybovat, aby ho lidé mohli vidět v činnosti. Ručičky hodin na Bílé věži pohání moderní digitální stroj.

U Božkova hodinového stroje jsou umístěny čtyři monitory, které ukazují historický pohled na Hradec Králové z ochozu věže. V budoucnu by kulturně vzdělávací společnost ráda pomocí grafického programu vytvořila i futuristický pohled.

V první den se dostane na 400 návštěvníků

První návštěvníci si mohou programy vyzkoušet v sobotu 23. května od 12:50 hodin, kdy se pro ně památka otevře. Až do 20. hodiny bude připraven program Historie Bílé věže a až do půlnoci potrvá noční zážitkový program.

„Při něm promítáme různé fotografie města, i historické, za doprovodu relaxační hudby,“ říká ředitel Adalbertina.

Vedení města očekává v sobotu velký zájem a upozorňuje, že v prvním dnu bude Bílá věž schopna odbavit maximálně 400 zájemců.

„V dalších dnech bude otevřena od 9 do 18 hodin,“ upřesňuje ředitel.

Noční vyhlídky z Bílé věže se budou konat vždy každou první sobotu v měsíci a pokud bude velký zájem, radnice přidá další termíny. „Chceme pokračovat v tradici „svítání na věži“, které se letos uskuteční 20. června, 19. září a 19. prosince,“ dodává Franc.

Radnice věří, že po rekonstrukci renesanční věže se počet návštěvníků zvýší. V minulosti jich dorazilo v průměru 24 tisíc ročně, nyní doufá, že se návštěva zvedne až o 100 procent, a to zejména dík programům zaměřeným na školy, které by věž mohly zaplnit dopoledne.

16. dubna 2014