Protest proti těžbě břidlicového plynu na Náchodsku a Trutnovsku. (Náchod, 6.

Protest proti těžbě břidlicového plynu na Náchodsku a Trutnovsku. (Náchod, 6. března 2012) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Ministerstvo stoplo kritizovaný průzkum břidlicového plynu na Trutnovsku

  • 3
Firma Basgas Energia Czech nedostala povolení na průzkum břidlicového plynu na Trutnovsku a Náchodsku. Ministerstvo životního prostředí ve čtvrtek zastavilo řízení, v němž firma žádala o stanovení území pro vyhledávací průzkum ropy a zemního plynu.

"Je to rozhodně dobrá zpráva nejen pro Náchod a dalších 25 měst a obcí, kterých se hrozba těžby břidlicového plynu týká, ale především pro všechny, kteří tady na východě Čech žijí. Po více než dvou letech držíme v ruce dokument, který, jak pevně věřím, udělá definitivní tečku za podobnými záměry," řekl starosta Náchoda a poslanec Jan Birke (ČSSD).

Břidlicový plyn

Je metan uložený v pravěkých vrstvách břidlic a utužených pískovců. Dobývá se pomocí vertikálních a horizontálních vrtů z hloubky i víc než dva kilometry. K uvolnění plynu se užívá hydraulické štěpení hornin, pomocí trhaviny se vytvoří v plynonosné vrstvě větší trhliny. Pod tlakem se pak vhání do podzemí voda s pískem a příměsí chemikálií, odčerpává se, písek zůstane a brání uzavření pórů. Těžaři v České republice žádají i o další území, na verdikt čekají i obce na Hradecku a Pardubicku kvůli žádosti firmy, která chce zkoumat konvenční ropu a zemní plyn.

Birke se angažuje proti průzkumu poslední dva roky. S novými poslanci z kraje slíbil, že ve Sněmovně podpoří zákon proti těžbě frakováním (hydraulickým štěpením).

Královéhradecká pobočka ministerstva zastavila řízení, protože firma ve stanovené lhůtě do 31. ledna nedoplnila svou žádost ani nepožádala o prodloužení lhůty. Usnesení zatím není pravomocné.

Lidé demonstrovali a sepisovali petice

Proti plynu vznikla před dvěma lety Koalice Stop HF, lidé protestovali dvěma peticemi i demonstrací.

"Ještě to není úplně vyhrané. Budeme čekat, zda se někdo odvolá," uvedl Jiří Malík z Koalice. Sdružení chce prosadit s východočeskými poslanci zákon zakazující těžbu břidlicového plynu pomocí hydraulického štěpení a chce ho rozšířit o zákaz podzemního zplyňování uhlí.

Společnost Basgas Energia Czech s australsko-americkými vlastníky žádala o průzkum břidlicového plynu od roku 2011. Těžaři původně usilovali o území 777 čtverečných kilometrů na Náchodsku a Trutnovsku, ale později jej zúžili o Chráněnou krajinnou oblast Broumovsko s cennými podzemními vodami a město Náchod, kde jsou zdroje minerální vody.

Nyní šlo o 25 obcí na území 281 čtverečných kilometrů mezi Trutnovem, Dvorem Králové nad Labem a Červeným Kostelcem.