V pivovaru v Broumově-Olivětíně otevřeli majitelé v pondělí novou část muzea.

V pivovaru v Broumově-Olivětíně otevřeli majitelé v pondělí novou část muzea. Za stolem tam sedí i voják Švejk. | foto: Michal FantaMF DNES

Do Broumova láká nová část muzea na korbele i ohříváčky na pivo

  • 0
Ačkoli malé pivovary spíš strádají pod tlakem velkých hráčů, v Broumově-Olivětíně si nenaříkají. V soukromém pivovaru tam v pondělí otevřeli novou část muzejní expozice o historii pivovarnického řemesla. Na návštěvníky čekají ohříváčky do sklenic i korbele.

"Daří se nám dobře, posledních pět let jsme v zisku. Díky tomu, že provozujeme muzeum a pořádáme prohlídky výroby piva, sem přijíždí stále víc návštěvníků. Letos jich bude kolem dvanácti tisíc," řekl spolumajitel pivovaru Jaroslav Nosek.

Pivovarské muzeum v Broumově-Olivětíně

  • Pro individuální návštěvníky otvírá v pracovní dny od 10 do 16 hodin, v sobotu od 9 do 13 hodin.
  • Skupiny se mohou objednat na prohlídku celého pivovaru, muzea i na degustaci místních piv.
  • Více na www.pivovarbroumov.cz

Původní část muzea vznikla před dvěma lety v traktu, kde bývaly stáje pro koně a hospodářská část. Nyní pod klenutými stropy přibyl další sál muzea.

Návštěvníci tam najdou zákoutí s typickou starou hospodou. Pult, nábytek i harmonika pocházejí ze Sudet, je tam i stará lednice s lahvemi a za stolem vysedává u piva figurína Švejka, protože pro Poláky je to pojem. Na stěně visí vzácná reklamní cedule "Oelberger Bier" neboli Olivětínské pivo.

V pivovaru provází herečka Uršula Kluková

Majitel ze své sbírky vystavil také několik zařízení na stáčení piva z restaurací a koloniálů - ohříváčky na příliš chladné pivo, hliněné i kovové korbele. Jedna vitrína je věnovaná přímo olivětínskému pivovaru, jak se jeho značka Opat objevovala na pivních sklenicích od osmdesátých let.

Herečka Uršula Kluková už v pivovaru v létě provázela návštěvníky a chystá se znovu. "Je to hezké mít tady pivovar s muzeem, jsme s majiteli spřízněné duše. Sama jsem se nabídla, že budu provázet, a musela jsem se naučit hlavně názvosloví. Byla jsem spokojená a lidi asi taky," směje se broumovská patriotka Kluková.

Pivovar spravovali mniši benediktini z broumovského kláštera od středověku až do konce druhé světové války. Nikdo jim ho už nevrátí, ale benediktinský převor tam alespoň vozí plné autobusy návštěv a snaží se podnik podpořit.

"Jsem rád, že se tady drží tradice, že to byl benediktinský pivovar. Místní pivo mi chutná. Od doby, co se ho majitelé chopili pevnou rukou, se dá pít. Jen je mi líto, že místní dělají chybu a vyhýbají se mu. Měli by to napravit," míní břevnovský převor Prokop Petr Siostrzonek. V září žehnal novému pivovaru v areálu břevnovského kláštera.

Broumovský pivovar má výstav 15 tisíc hektolitrů. Zaměřuje se na světlá piva, ale i polotmavou 17% a tmavou desítku. Vyrábí tam i piva nefiltrovaná a speciální, třeba tmavé třešňové či švestkové.