Výstava starých lyží a sání v Trutnově s názvem Ať to frčí!

Výstava starých lyží a sání v Trutnově s názvem Ať to frčí! | foto: Petr Broulík, MF DNES

Brusle na sníh i bob s volantem připomínají lyžování minulého století

  • 0
V trutnovském Muzeu Podkrkonoší si mohou návštěvníci prohlédnout, jak vypadaly lyže, brusle a sáně v počátcích zimních rekreačních sportů. Exponáty na výstavě s názvem Ať to frčí! vesměs pocházejí ze soukromé sbírky Jana Hainiše z Janských Lázní a dokumentují vývoj lyžařské výstroje i vybavení.

Překvapením na výstavě budou brusle na sníh z druhé poloviny 40. let minulého století. Byly krátké, vysoké, ale bytelné malé lyže s kovovými skluznicemi a hranami.

Tyto "brusle na sníh" nesly jméno Tajfun a vynalezl je Adolf Linka z Trutnova, příslušník německé menšiny, který nemusel do odsunu. Muzeu je propůjčil Antonín Tichý, který se na jejich výrobě jako mladík podílel. Tiskl na ně nápisy Tajfun v dílně svého tatínka, který pro Adolfa Linku vyráběl dřevěné části.

Tajfuny se ale ve své době moc neujaly, protože právě železné části bruslí byly nebezpečné sněžným bruslařům při pádech. Lidé je však kupovali a Adolf Linka je pak vyráběl jako kuriózní lyžařské náčiní ještě v Německu, kam se v 60. letech vystěhoval.

"Dnes by možná adrenalinoví lyžaři takové brusle Tajfun ocenili. Musely být na sněhu velmi rychlé," řekl ředitel Muzea Podkrkonoší Vlastimil Málek. Dodal, že brusle Tajfun patří mezi unikátní, ryze regionální nápady, kterými lidé v Krkonoších hledali cesty, jak rozvíjet zimní sporty.

Ve 30. letech už jezdili i na říditelném bobu s volantem

Jako druhý ryze regionální produkt vystavují muzejníci typy lyží, které se jmenovaly kynčlovky. Ty ve 40. letech vyráběl v Černém Dole truhlář Jiří Kynčl a patřil k významným výrobcům lyží v regionu. "My jsme našli jeho vnučku, která dnes dělá v informačním středisku v Černém Dole. Ta nám několik lyží zapůjčila z pozůstalosti známého truhláře. I jeho plechovou reklamu," řekl Málek.

Kynčlovky byly dřevěné a vázání bylo jednoduché. Na výstavě lze vidět i řiditelný bob s volantem a brzdou z 30. let, velmi podobný tomu, který použili pro závody hrdinové kresleného komiksu Rychlé Šípy.

Zajímavá je na výstavě i přehlídka různých tlačených saní a saňokočárků, v nichž maminky vozily své děti, starých bruslí až po hokejové kanady Botas a také početná sbírka balení lyžařských vosků.

Atmosféru někdejších lyžovaček a sáňkařských veselých jízd doplňuje řada pohlednic dam v šatech na sáňkách či pantátů na svahu, kteří na sáňkách a lyžích s pivy v rukou přejí Šťastný nový rok. Výstava potrvá do konce února 2012.