Ředitel lázní Josef Šimurda v kavárně Kolonáda po jednání krizového štábu v...

Ředitel lázní Josef Šimurda v kavárně Kolonáda po jednání krizového štábu v Janských Lázní (31.7.2013). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Zastavil jsem pád, léčebny zachráníme, věří ředitel v Janských Lázních

  • 4
Nový ředitel Josef Šimurda chce odvrátit krach státních léčeben v Janských Lázních. Tvrdí, že už zastavil ekonomický propad.

Ředitel je ve funkci pouhé dva měsíce, ale už musí odvracet ostrou kritiku, kterou na něj namířil krizový štáb snažící se zachránit české lázeňství (o jeho výhradách čtěte zde).

"Nejde všechno ze dne na den, už teď jsem však zastavil propad," pochlubil se ředitel Státních léčebných lázní v Janských Lázních Josef Šimurda.

Plánuje dokonce zaplnit všechna lůžka a udržet zaměstnance.

Jak se s kritikou vyrovnáváte?
Na řadu argumentů mám jiný názor nebo je považuji za poněkud zkreslené. Například nesouhlasím s tím, že bezdůvodně snižujeme počet lůžek, protože to děláme jen u těch dlouhodobě nevyužívaných. Máme na to zpracovanou dlouhodobou koncepci.

Mnozí vám nemohou přijít na jméno, protože jste vyhodil na padesát zaměstnanců.
Rozhodně není mým úkolem zbavovat se schopných lidí, to bychom byli sami proti sobě. Naopak je musím vyhledávat a zaměstnanost chci spíš rozvíjet. A to v podmínkách, kdy jiná zařízení tohoto typu v regionu krachují. Přitom původní záměr minulého vedení byl dát výpověď stovce lidí. Já to dokázal snížit na polovinu.

Krizový štáb vám také vyčítá, že nevyužíváte rehabilitační lůžka, která by přitom měla být budoucností lázní.
To, co říkají, je nepřesné. My jsme v tomto segmentu zcela noví na trhu a dlouhodobě jsme odkázáni na to, koho nám lékaři a pojišťovny pošlou. Ano, je to pro nás perspektivní oblast a budeme se snažit o to, abychom ta lůžka obsadili. Je to však běh na dlouhou trať.

Stejně tak se do vás opírají v souvislosti s nedostatečnou propagací lázní, která by přitáhla víc lidí a tím i víc peněz.
To také není pravda. Děláme to. Vzniká kvůli tomu i marketingové oddělení.

Letošní ztráta byla za prvních pět měsíců 35 milionů korun. Povedlo se vám ji snížit?
V červnu už jsme nebyli ve ztrátě, daří se nám to držet na této částce.

Jak to teď vypadá s obsazeností lázní?
Když jsem nastoupil, byla obsazenost okolo čtyřiceti procent. V tuto chvíli jsme na padesáti, je však vrchol sezony. Budoucnost vidím v rozvoji komerčního segmentu, je nezbytné volná lůžka obsadit.

Už jste nějak změnili dětskou léčebnu Vesnu? Plánujete přece vyčlenit dvě patra pro dospělé.
Chceme to udělat tak, že i prostory pro dospělé budou variabilní, to znamená, že se tam budou moci léčit jak děti, tak dospělí. To nám umožní lépe využít kapacitu Vesny i během období, kdy není naplněna.

Stále hrozí lázním krach?
Jsem přesvědčený, že se nám to povede překonat.