Stane se svinarský most v Hradci Králové, pojmenovaný po místním rodákovi plukovníku Šrámkovi, kulturní památkou? (2. 4. 2015). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Stát řekne, zda dát stoletý most do šrotu, nebo ho uznat jako památku

  • 10
Hradecká radnice se postavila proti návrhu zapsat stoletý most ve Svinarech na seznam chráněných kulturních památek. Starý železný most by totiž nejraději viděla ve šrotu. Je příliš úzký, vadí řidičům, je rizikem při povodních, ale místní si na něj zvykli.

Jen co se ministerstvo kultury začalo zabývat doporučením, aby zařadilo na seznam chráněných památek hradecký hotel Černigov, už je tu další návrh na hradecký zápis. Jenže místo pýchy a nadšení cítí radnice křivdu a naschvály.

Ministerstvo se totiž bude zabývat 108 let starým železným mostem ve Svinarech, se kterým mají magistrát i Správa a údržba silnic (SÚS) zcela jiné plány.

Konstrukce by nejspíš skončila ve šrotu, protože přes Orlici u Hradce Králové se má postavit zcela nový, betonový most. Tento záměr ale nyní narazil na snahu zařadit most pojmenovaný podle místního rodáka plukovníka Šrámka mezi kulturní památky.

„Je to samozřejmě účelové jednání. Současný most nemá dostatečnou dopravní kapacitu. Podle mě je zcela zřejmé, že podavatel návrhu ve Svinarech nechce zvětšit dopravu,“ je přesvědčen náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.

Proti demolici mluví i tradice

Pravda je taková, že most z roku 1907 je velmi úzký, což přináší komplikace hlavně řidičům MHD. Společnosti Povodí Labe zase vadí mostní pilíř uprostřed, který při jarním tání může být magnetem pro ledové kry.

„Úzký most ale může být i výhodou, protože zpomalí provoz a řidiči tudy nejezdí jako blázni,“ upozorňuje předsedkyně svinarské komise místní samosprávy (KMS) Alena Hamplová.

Podle ní proti demolici mluví i tradice. „Část občanů by se s mostem určitě dost špatně loučila. Komise vyčká, jak rozhodnou úřady, a bude to respektovat,“ dodává.

Na verdikt ministerstva netrpělivě čeká rovněž SÚS. „Kdyby byl most prohlášen památkou, plány s novým mostem by samozřejmě padly. V opačném případě bychom mohli v horizontu několika týdnů dostat územní rozhodnutí a do dvou, maximálně tří let bychom začali stavět,“ říká ředitel krajské SÚS Jiří Brandejs, „určitě by byl bez středového pilíře, který tvoří překážku toku a je rizikem zvlášť při povodních.“

Podle něj by celé dílo stálo kolem 30 milionů korun.

Šéfka KMS si na rozdíl od města nemyslí, že někdo ze Svinar dělá návrhem na ministerstvo kultury naschvály: „Určitě bych vyloučila, že by šlo o účelové jednání. Já sice nevím, kdo ten návrh podal, ale prý jde o nějakého fandu historických mostů, který zjistil, že náš most je jedním ze dvou dochovaných stejného typu v celé republice. Podle mne ho most jen zaujal a myslí si, že je škoda ho zbourat.“

Že by to byl naschvál?

Podle magistrátu by Šrámkův most coby kulturní památka jen brzdil rozvoj obce. „Příprava nového územního plánu ve Svinarech řeší určité rozvojové plochy. Kdyby se most skutečně stal technickou památkou, ty plochy by neměly dostatečné dopravní napojení a museli bychom změnit část územního plánu. Šlo by o poměrně velké zásahy a změny,“ uvádí náměstek Vedlich a dodává, že by nový most přes Orlici znamenal jen výhody:

„Šlo by o moderní stavbu, která by měla velký dopravní přínos. Podle mých informací už byla SÚS připravená ke stavbě, ale nyní se nám to zkomplikovalo.“

Velmi podobná iniciativa zachránila loni před bouráním betonový most přes Kamenici u Semil. Petici za zachování stavby, která vznikala v neklidné předválečné době (1936 až 1938), načali dva písmáci. Akci nakonec podpořil i Národní památkový ústav, jemuž se líbilo několik konstrukčních zajímavostí.

Svinary se zatím mohou pochlubit třemi kulturními památkami. Ve všech případech jde o původní venkovské usedlosti.