V Kongresovém centru se uskutečnila schůze nespokojených (ex)Zemanovců a jejich...

V Kongresovém centru se uskutečnila schůze nespokojených (ex)Zemanovců a jejich příznivců kolem Miroslava Šloufa. Na snímku Vladimír Dryml. | foto: Petr Topič, MAFRA

Exsenátor Dryml končí v čele vrchlabské nemocnice. Je to trapné, řekl

  • 31
Bývalý senátor Vladimír Dryml skončil v pozici ředitele soukromé Česko-německé horské nemocnice Vrchlabí na Trutnovsku. Podle nemocnice byl propuštěn z organizačních důvodů. S takovými lidmi už nemohu dál spolupracovat, reagoval Dryml a v nemocnici končí.

Mluvčí nemocnice Dagmar Pecinová uvedla, že funkce ředitele byla zrušena z organizačních důvodů. Ve vrchlabské nemocnici sloučí pozici ředitele s pozicí jednatele, kterou bude i nadále zastávat Jaroslav Fiala. „Více to zatím nebudeme komentovat, za týden zveřejníme prohlášení k organizačním změnám,“ řekla Pecinová.

Dryml, který stál v čele nemocnice od ledna 2008 a předtím již jednou po šestiletém působení z vrchlabské nemocnice odešel, na rozhodnutí nemocnice reagoval ostře.

„Že jsem byl první den po návratu z Afriky odvolán z organizačních důvodů z nemocnice, která roky pracuje bez dotací, je moderně vybavená a která vydělává? Myslím, že jsem byl asi moc zvědavý a začal jsem pátrat po tom, jak je to vlastně s jejím vlastnictvím nemocnice. Za zvědavost se platí,“ řekl Dryml.

Nemocnici podle něj vlastníci už přes rok prodávají a pořád se jim to nedaří. „Ukazuje se, že kupovat nemocnici je problémové. Já jsem v podstatě rád, ať si ty problémy řeší někdo jiný. Když máte narozeniny a jste první den po návratu z dovolené, kam vám posílají, že se nemáte čeho bát, tak jste překvapený,“ pokračoval.

V nemocnici prý nezůstane a bude čekat na jiné nabídky. „Nemohu spolupracovat s takovými lidmi. Už jsem kvůli nim jednou odcházel v roce 2003, teď je to podruhé a potřetí už člověk nemá dělat další chyby. Pro mě se tito lidé nestali důvěryhodnými. Obzvláště po takovémto jednání mi to připadá docela trapné. Třeba se v Česku najde nějaká nemocnice, kterou povedu a nebo přijde někdo, kdo tu nemocnici koupí a požádá mě, abych jí pomohl,“ dodal.

Boje s pojišťovnami

Dryml v pozici ředitele dlouhodobě bojoval se zdravotními pojišťovnami (více čtěte zde). Tvrdil, že soukromá zdravotnická zařízení jsou diskriminována, protože veřejná zařízení dostávají od kraje víc.

Podle někdejšího senátora dluží VZP nemocnici více než 20 milionů za prokázanou zdravotní péči. Nemocnice také začala informovat své pacienty, kteří jsou pojištěnci VZP, o možném vypovězení smlouvy s touto pojišťovnou. Evropská komise (EK) však Drymlově stížnosti nevyhověla s odůvodněním, že financování krajských nemocnic z veřejných zdrojů není podle evropských pravidel státní podporou.

Mezi roky 2008 až 2014 byl senátorem zvoleným za ČSSD. V roce 2012 přestoupil do SPOZ, odkud byl na podzim 2013 vyloučen. Ve volbách do Evropského parlamentu vloni kandidoval za Českou suverenitu, neuspěl však ani v komunálních, ani v senátních volbách, kde kandidoval za Domov.

Dryml se na podzim 2008 stal také prvním náměstkem hejtmana hradeckého kraje, později ho však zastupitelé odvolali z funkcí a Dryml zůstal v zastupitelstvu jako nezařazený. Důvodem odvolání bylo údajné shánění informací na stranickou kolegyni Hanu Orgoníkovou, Dryml kauzu označil za provokaci. V roce 2006 působil jako náměstek tehdejšího ministra zdravotnictví Davida Ratha.

, ,