Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře | foto: SkiResort Černá hora - Pec

Zisk si od společného skipasu areály neslibují. Chtějí dohnat Alpy

  • 2
Nápad na celorepublikový skipas pro 19 tuzemských středisek, který je v prodeji od začátku listopadu, se zrodil v Krkonoších. Celosezonní skipas mohou lyžaři využít ve Špindlerově Mlýně, skiresortu Černá hora-Pec, v Malé Úpě a Dolním Dvoře.

S nápadem přišli provozovatelé dvou největších krkonošských areálů, Černé hory a Špindlerova Mlýna. Inspirovali se v Alpách, kde společné permanentky pro celé regiony úspěšně existují již několik let.

„Společný skipas je veden snahou lyžařům nabídnout podmínky, které se přibližují právě alpským střediskům,“ řekl ředitel skiresortu Černá hora-Pec Petr Hynek. 

„Společný skipas je vynikající myšlenka, kterou od začátku podporujeme. Je to způsob, jak dostat českého lyžaře zpátky na české hory. Do projektu jsme se zapojili, protože chceme ukázat, že náš areál je součástí českého lyžování,“ prohlásil Martin Buček, ředitel areálu Malá Úpa.

Czech Skipass

Platí od začátku listopadu v 19 střediscích v celé republice. Jeho držitelé budou mít k dispozici celkem 154 kilometrů sjezdových tratí, 26 lanovek a 118 vleků.

Permanentka stojí podle věkových kategorií od 8 do 11 tisíc korun. Je nepřenosná a lze ji využít také na večerní lyžování. Permanentka je vystavena na jméno, nutná je fotografie. Zájemci ji získají na pokladnách všech středisek, která se do projektu zapojila.

V Krkonoších platí ve skiareálech Špindlerův Mlýn, Janské Lázně, Pec pod Sněžkou, Černý Důl, Svoboda nad Úpou, Velká Úpa, Dolní Dvůr a Malá Úpa.

Dospělý lyžař za jednotnou jízdenku zaplatí 11 tisíc korun, mladí od dvanácti do sedmnácti let a senioři nad třiašedesát let 9 tisíc, děti od šesti do jedenácti let 8 tisíc korun.

To je srovnatelná cena, za kterou prodávají celosezonní skipasy největší krkonošská střediska. Resort Černá hora-Pec nabízí lokální permanentku pro dospělého o tisícikorunu levněji, ve Špindlerově Mlýně stojí 9 500 korun.

Provozovatelé skiareálů velký ekonomický dopad nečekají

Podle provozovatelé areálů není „velký“ skipas to, co by je živilo, ale další bonus do spektra služeb a také možná tahák pro fajnšmekry, kteří během roku vystřídají sjezdovky v několika českých střediscích.

„Rozhodně na tom nemůžeme stavět ekonomiku firmy. Ale třeba pro lyžaře ze středních Čech, kteří mají v dosahu několik středisek, to může být zajímavý produkt,“ uvedl Hynek.

Dalším okruhem zájemců jsou lyžařské oddíly, jež trénují na různých místech.

Otázkou je, zda společná jízdenka něco přinese také menším střediskům, jako jsou třeba Malá Úpa nebo Dolní Dvůr. Jejich sjezdovky ani zázemí nemohou konkurovat největším krkonošským skiareálům. Lokální celosezonní permanentky zde přitom stojí polovinu.

„Velký ekonomický dopad neočekávám, je to spíš vstřícný krok k návštěvníkům, kteří mají možnost na výběr, aniž by si museli v každém středisku speciálně kupovat skipas,“ soudí marketingový manažer Skiparku Dolní Dvůr Radek Etrych.

Ani Buček nepředpokládá výrazný finanční efekt, alespoň ne v prvním roce.

„Nemyslím si, že k nám díky tomu začnou najednou jezdit davy lyžařů. Dovedu si však představit, že návštěvník, který má celorepublikový skipas a bude lyžovat třeba v Peci pod Sněžkou, si bude chtít vyzkoušet také sjezdovky v Malé Úpě. Nemůžeme konkurovat delšími a prudšími sjezdovkami, ale nabízíme atmosféru, kterou lyžař ve velkém středisku nezažije. Takže v konečném důsledku to může mít i ekonomický dopad,“ řekl šéf střediska v Malé Úpě.

Projekt vnímá především jako dobrý propagační nástroj, který tuzemskému lyžování chyběl. Czech Skipass je v prodeji od začátku listopadu. Zájemci jej mohou získat na pokladnách všech 19 středisek. Největší zájem vlekaři o novinku očekávají, až začne hlavní lyžařská sezona.