Prestižní cenu Česká hlava za vědu a výzkum získala pro rok 2014 jičínská firma...

Prestižní cenu Česká hlava za vědu a výzkum získala pro rok 2014 jičínská firma Microrisc. Převzal ji ředitel společnosti Vladimír Šulc. | foto: Archiv Microrisc

Brzy spolu budou mluvit i kloubní náhrady, říká držitel České hlavy 2014

  • 5
Asi nejprestižnější české ocenění za vědu a výzkum Česká hlava za loňský rok míří do Jičína. Za úspěšnou bezdrátovou technologii získala trofej malá společnost Microrisc, kterou převzal ředitel společnosti Vladimír Šulc.

Jak byste jednoduše vysvětlil, co je principem vaší bezdrátové technologie zvané IQRF?
IQRF znamená „inteligentní radiofrekvenční komunikace.“ Technologii ukrytou za čtyřmi písmenky jsme vyvinuli ve spolupráci s VUT v Brně. Je určena výrobcům a je jedno, zda je to výrobce světla, termostatu, vypínače nebo ledničky. Všem umožňuje velice jednoduše připojit jejich výrobek do bezdrátové sítě a přes ni komunikovat.

K čemu je to dobré?
Každý z nás si už nepochybně zvykl na mobilní telefon, který umožňuje komunikaci mezi lidmi. S výrobky je to úplně stejné - pokud komunikujete, můžete reagovat na podněty či povely, nebo poskytovat informace. Přes bezdrátovou síť umožňujeme různým zařízením, která mohou být snadno ovládána, a to i přes internet, navzájem se dorozumět a spolupracovat.

Kde všude se dají vaše výrobky využít?
Mám spíše problém představit si, kde by se technologie využít nedala. Celý svět se za pár let změní a navzájem spolu nebudou komunikovat jen lidé, ale různé výrobky, přístroje a zařízení, třeba i kloubní náhrady v našich tělech.

Mohou se i mně jako zákazníkovi hodit některé vaše výrobky?
Naše výrobky jsou malou součástkou ve výrobku našich zákazníků. Ani u aut obvykle nevíte, kdo je výrobcem sedačky, přestože v ní sedíte, takže je možné, že jste se už s našimi produkty setkal. V každém případě, pokud jste hravý typ, bude i pro vás určena stránka DoItWireless.com, kde se snažíme ukázat, že naučit výrobky mluvit není žádná věda.

Jakou máte ve světě konkurenci?
Ta je na trhu samozřejmě obrovská. Srovnávat komplexní technologickou platformu s dílčími řešeními nebo technologiemi dostupnými na trhu však není jednoduché. Určitě neexistuje žádné univerzální dokonalé řešení. Ani to naše takové není. Myslím si, že největší přidanou hodnotou naší technologie nejsou technologické vychytávky schované za našimi patenty a složitými názvy, ale jednoduchost, se kterou může jakýkoliv výrobce udělat z jeho produktu výrobek o poznání chytřejší a univerzálnější, schopný komunikovat bezdrátově.

Co musí česká firma dělat, aby v takové konkurenci obstála?
Na začátku je to odvaha a víra ve vlastní vize. Pak se to obvykle přes moře nadšení přesouvá především ke dřině, je nutné přeskakovat různé překážky. Je to kombinace víry, dřiny, vytrvalosti a perfektního týmu, protože ve všem jde nakonec o lidi. A samozřejmě nemohu opomenout štěstí. To je potřeba vždycky.

Před víc než rokem jste otevřeli v Jičíně nové výzkumné středisko. Co všechno se tam děje?
Máme tam sídlo, je to administrační, plánovací a logistické centrum firmy se všemi nudnými aktivitami, které k tomu patří. Je to ale také školicí místo, místo výměny myšlenek i setkávání s našimi obchodními partnery nebo s kolegy, kteří pracují z domu.

Odkud získáváte odborníky, kteří vám nosí na stůl nové nápady?
Pracují u nás úplně stejní lidé jako v jakékoliv jiné firmě. Možná máme trochu vyšší míru individuality a určitě také vysokou koncentraci techniků-vývojářů, ale nezáleží jen na profesní odbornosti. Důležité jsou také zápal a nadšení, neboť v takovém prostředí se snáze rodí nové nápady. Jak jsem zmínil, řada lidí pracuje z domu, proto nejsme regionálně limitováni. Mnoho z našich kolegů nastoupilo do firmy hned po škole, někteří k nám přišli z jiných firem nebo z univerzit.

Kam jste za deset let, co se této technologii věnujete, došli?
Dnes už neříkáme, že jsme firma maličká, ale malá, máme přibližně čtyřicet zaměstnanců. Hlavní podíl na obchodních výsledcích firmy už netvoří distribuce, ale naše vlastní výroba. Už nejsme pouze dodavatelem komponentů, ale bezdrátových řešení a technologií. Našim zákazníkům pomáháme inovovat jejich výrobky.

Co porota České hlavy podle vás nejvíc ocenila?
IQRF je komplexní technologická platforma, která se za deset let rozvíjela postupně z mnoha dílčích technických řešení. Myslíme si, že ocenili především obrovskou komplexnost, rozsáhlost, míru invence a inovace celého systému, ale i počet patentů, kterých máme přes dvacet.

Co to pro vás znamená?
Je to nejprestižnější české ocenění za vědu a výzkum, proto jej vnímáme především jako obrovskou poctu pro celý náš tým, který v posledních letech opravdu tvrdě pracoval. Je pro nás nejen povzbuzením do další práce, ale představuje také obrovský závazek v inovacích neustrnout.