Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Červený kříž si zachraňuje jméno, vyplácí náhrady za neuskutečněné pobyty

  • 0
Ústředí Českého červeného kříže vyplatí seniory, kteří přišli o peníze kvůli krachu jeho oblastního spolku v Hradci Králové. Ten je už rok v insolvenci. Lidé loni zaplatili za ozdravné pobyty, které se ale nakonec neuskutečnily a spolek jim nevrátil peníze. Ústředí ho proto v únoru zrušilo.

Poškození senioři teď mají šanci, že dostanou své platby zpět. Zatím se jich o náhradu přihlásilo zhruba 90, což je asi polovina případů, která představuje částku 1,2 milionu korun. Český červený kříž (ČČK) jim začal peníze odesílat ve čtvrtek a všechny poškozené chce uspokojit do konce letošního roku.

Finance vezme ústředí ČČK z vlastních zdrojů. Náhrady posílá lidem, kteří své pohledávky přihlásili do insolvenčního řízení. „Oslovili jsme je s nabídkou odkupu pohledávky, a to za 100 procent její hodnoty,“ řekl ředitel Úřadu ČČK Josef Konečný.

Pokud se někdo z poškozených seniorů nestihl do insolvenčního řízení přihlásit, má tak podle Konečného co nejrychleji učinit a ČČK od něj pohledávku vykoupí. Čas na přihlášení pohledávky u soudu mají lidé do 16. ledna. Výplatou peněz poškozeným seniorům se ČČK snaží obnovit jejich důvěru v organizaci.

Spolek neměl na zaplacení pobytů ani na výplaty

Kauza se týká Oblastního spolku ČČK v Hradci Králové, který působil jako samostatný subjekt a mimo jiných služeb nabízel také rekondiční pobyty pro seniory. Na ty vybíral zálohy od 7 do 16 tisíc korun, ale některé pobyty se v loňském roce neuskutečnily a spolek pak lidem peníze nevrátil.

Finance mu nezbyly ani na platy zaměstnanců. Právě bývalí pracovníci podali na organizaci insolvenční návrh kvůli dlužným mzdám.

„Snažili jsme se vždy na prvním místě uspokojit závazky vůči našim klientům. S partnery a věřiteli jsme proto intenzivně jednali o splátkách a až na posledním místě jsme řešili třeba mzdy,“ uvedl v únoru mluvčí oblastního spolku Lukáš Pochylý.

Do insolvenčního řízení se následně s pohledávkami přihlásilo téměř 90 subjektů. Celkové závazky spolku podle přihlášených pohledávek činí 9,5 milionu korun. Největším přihlášeným věřitelem je Hotel MAS ze Sezimova Ústí s pohledávkou čtyři miliony korun.

Právě kvůli dluhům vůči ubytovacím zařízením loni spolek část zaplacených pobytů zrušil. Jeho vedení tehdy uvedlo, že se obávalo, aby hotely seniorům poskytly objednané služby. Letos v únoru také organizace tvrdila, že se do potíží dostala kvůli tomu, že jí jiní partneři dluží přes 13 milionů korun, a od ústředí žádala překlenovací půjčku. Úřad ČČK jí však nevyhověl, mimo jiné nebyl spokojený s komunikací oblastního spolku a s odkazoval se na nepřehledné účetnictví (více o sporu spolku s centrálou čtěte zde).

„Věříme, že insolvenční řízení je tím prostředkem, který do celé věci vnese světlo, ukáže, jakými prostředky spolek disponuje a jaké pohledávky za tímto spolkem vlastně existují. Mimořádné kontrole nebyly předloženy doklady, které by umožnily věrohodnou orientaci. Stejně tak nám nebyly zaslány požadované dokumenty ani následně,“ řekl v únoru prezident ČČK Marek Jukl.

Hradecký spolek je v insolvenčním řízení od prosince 2015 kvůli platební neschopnosti. Letos 16. listopadu jej hradecký krajský soud poslal do konkurzu. Podle ústředí ČČK je za situaci v hradeckém spolku odpovědné jeho vedení, které hrubě porušovalo stanovy, vnitřní předpisy a poškodilo dobré jméno organizace na veřejnosti.

Výkonná rada ČČK letos v únoru spolku zrušila registraci. Jeho základní činnosti, například organizaci dárcovství krve, nyní na Hradecku zabezpečují sousední oblastní spolky.

,