Česká pošta ruší pobočky ve vesnicích po celém kraji. Ilustrační snímek

Česká pošta ruší pobočky ve vesnicích po celém kraji. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Česká pošta „vymisťuje“ pobočky, pro dopisy se chodí třeba do potravin

  • 13
Česká pošta ruší pobočky v menších obcích. Vymyslela pro to dokonce zvláštní pojem - nazývá to vymisťováním. Poštovní přepážky nedávno zanikly v deseti vesnicích Královéhradeckého kraje. Někde je nahradila prodejna potravin či obecní doručovatel.

Kdyby se vyhlašovala soutěž o místo, které nejvíce připomíná konec světa, Šonov by musel být mezi největšími favority. Malou obec nedávno hodila přes palubu Česká pošta a poté i místní zastupitelé. Starousedlíci už definitivně přišli o poštovní přepážku, která se otevírala vždy na hodinu ráno a odpoledne.

Nedávno zrušené poštovní pobočky

Hradecko:
Lužany, Boharyně

Trutnovsko:
Bílé Poličany, Malá Úpa

Náchodsko:
Vysokov, Mezilesí, Slatina nad Úpou, Božanov, Šonov

Jičínsko:
Šárovcova Lhota

Zatímco v Boharyni, Vysokově, Hrušové, Božanově a dalších malých vesnicích své patrně navždy zavřené přepážky nahradili brigádníci anebo si místní obyvatelé chodí pro poštu třeba do prodejny smíšeného zboží, v Šonově o poštu přišli bez náhrady.

"Bral bych takzvaný program partner, kdy se o roznášku stará jiný provozovatel. Stál jsem také o výdejní místo na obecním úřadě, ale musel jsem se podřídit rozhodnutí zastupitelstva," krčí rameny šonovský starosta Vladimír Grusman, podle něhož je uzavření pošty podraz.

"Nejdřív lidi lanaří, aby si u nich otevřeli bankovní účty, nejrůznější pojištění, ale teď si musí vyzvednout peníze až v Broumově. Pošta prostě dala jasný vzkaz: Starejte se, jak umíte."

V Božanově začne obcházet obecní doručovatel

Stejný osud mohl potkat i Božanov, který od Šonova dělí jen silnice a přechod do Polska. Jenomže tam usoudili, že definitivní ztráta poštovní přepážky by mohla znamenat silnou nevoli a bouři proti radnici, proto zřídili funkci takzvaného obecního doručovatele.

"Služby pošty bývají časově omezené, ale člověk přímo z obce by mohl být při doručování důležitých psaní úspěšnější. Velkou roli může hrát i to, že své obyvatele známe," říká starosta Božanova Karel Rejchrt, podle něhož obecní doručovatel začne pracovat od dubna.

"Jsme typická, původně německá obec vystavěná podle břehů vody, takže nemáme žádné vzdálené samoty. Doručování zásilek by mělo jednomu člověku zabrat možná dvě hodiny a dá se to zvládnout na kole."

Východočeský regionální ředitel České pošty Rastislav Horáček je na termín "rušení poboček" alergický. "Nenazýval bych to rušením, to je jako mávat červeným hadrem. Jedná se o změnu obsluhy sítě, chceme pobočky umístit tam, kde jsou víc zapotřebí," zdůrazňuje Horáček.

Pošta pro stěhování poboček originálně využila slovo vymisťování.

V Šárovcově Lhotě si lidé chodí pro psaní do potravin

Zatímco obyvatelé Šonova musí za svou vymístěnou poštou cestovat do Broumova a v Božanově jim psaní doveze obecní doručovatel, po svém reagovali na zavření přepážky v Šárovcově Lhotě na Jičínsku. Tam se pro pohlednice a doporučená psaní chodí do místních potravin.

"A je to lepší než dříve. Doručování je mnohem jednodušší a lidé si mohou poštu vyzvednout nejméně šestkrát týdně. Vždyť obchod je otevřen i v neděli dopoledne," trumfuje starosta Pavel Vích, který kroky pošty chápe: "Rušení přepážek rozumím, na takhle malých vesnicích se jejich provoz vyplatit nemůže."

Poštovní pobočka se nedávno vypařila také z Vysokova na Náchodsku. "Smířili jsme se s tím," uvádí místostarosta Oldřich Bohadlo. "Poštu nyní vydáváme na obecním úřadě a podle mě je to mnohem lepší než pro ni jezdit až do Náchoda."

Tento scénář by se býval zamlouval také šonovskému starostovi, ale rozhodlo právo veta zastupitelů. "Holt jsem musel ustoupit. Na poštu moc lidí nechodilo a využívali ji spíš důchodci. Teď jim sice poštu dovezou, ale na druhou stranu musí trčet doma," dodává Grusman.