Náchodská delegace zamířila už podruhé do Bruselu, tentokrát kvůli smlouvě s organizací ACES.

Náchodská delegace zamířila už podruhé do Bruselu, tentokrát kvůli smlouvě s organizací ACES. | foto: Otakar Grusser, MF DNES, MAFRA

Náchodští radní jeli za sto tisíc do Bruselu pro inspiraci a podpisy

  • 9
Opozice v Náchodě se diví služební cestě radních do Bruselu. Třídenní "výlet" kvůli ceremoniálu a několika podpisům přišel městskou kasu na sto tisíc korun. Starosta Jan Birke cestu hájí, ale její užitek pro město je sporný.

Čestný titul Evropské město sportu 2013 bere Náchod vážně. Možná ale až příliš a radnice nyní sklízí kritiku za zbytečné utrácení.

Před rokem město vyslalo delegaci, aby v Bruselu převzala prapor města sportu, a letos v listopadu zamířila skupina radních do Bruselu na několik dní podruhé. Teď kvůli podpisu smlouvy, podle níž město bude zastupovat Asociaci evropských měst sportu při Evropské unii ACES ve střední a východní Evropě.

Proč jeli náchodští radní do Bruselu

  • čtyři radní, jeden zastupitel a euromanažerka jeli na třídenní cestu od 4. do 7. listopadu
    * v Bruselu absolvovali pracovní schůzi městské rady, setkání se zástupci ACES, tříhodinový ceremoniál v Evropském parlamentu
  • Náchod je evropským městem sportu 2013 a bude zastupovat organizaci ACES pro státy střední a východní Evropy

Jaké byly náklady na cestu?

  • 39 000 Kč - doprava autobusem pro plánovaných 11 osob
  •  8 381 Kč - letenka pro starostu (druhou letenku si hradil sám)
  • 55 521 Kč - ubytování pro 9 osob na 2 noci se snídaní (6 účastníků, 2 řidiči a jeden nezrušený pokoj)
  • 102 902 Kč - celkem

Účet za služební cestu šestičlenné delegace na ceremoniál vyšel náchodskou pokladnu na 100 tisíc korun. Opoziční zastupitelé tak velký výdaj z městské kasy kritizují. Starosta Jan Birke naopak nákladnou cestu hájí.

"Mám pocit, že to byl předvánoční výlet za peníze daňových poplatníků, ale třeba se mýlím. Jako člen kontrolního výboru požádám o vyčíslení celé akce," podotkl opoziční zastupitel Jiří Rudolf (ODS).

Na posledním jednání zastupitelů požádal o více informací opozičník Rostislav Zeiska (nez. za STAN). Nelíbilo se mu, že podle plánů měla vyjet do Bruselu celá devítičlenná rada.

"Není to zbytečné vyhazování peněz, není to jen výlet? Je třeba tolik podpisů radních v Bruselu? Myslím, že o služebních cestách radních by mělo rozhodovat zastupitelstvo jako jejich nadřízený," řekl Zeiska.

Sám předem odhadl, že výjezd přijde na sto tisíc, a komentovat údaje, které si MF DNES vyžádala od radnice, nyní odmítl. Prý si počká, až dostane oficiální podklady.

Starosta Jan Birke (ČSSD), který je zároveň poslancem, tvrdí, že jde spíš o předvolební rétoriku.

"Chápu, že nás opozice kritizuje, ale mám čisté svědomí. Když se dají na jednu stranu peníze získané z dotací a na druhou stranu výdaje, každý si to může porovnat. Za tři roky jsem si nechal vyúčtovat dvě cesty do Bruselu. Když jezdíme s místostarostou do Polska, služební cesty ani neúčtujeme," hájí se Birke.

Autobusem jelo pět lidí, starosta letěl

Radnice původně plánovala cestu do Bruselu pro 11 lidí a jako nejvhodnější vybrala autobusovou dopravu. Vybírala z nabídek od pěti firem, náchodská CDS nabídla autobus pro čtyřicet lidí, ale za cenu mikrobusu, tedy za 39 tisíc korun.

Protože se někteří účastníci omluvili a starosta kvůli časovému vytížení letěl letadlem, cestovali velkým autobusem s dvěma řidiči jen místostarosta Tomáš Šubert, radní Iva Cvetanova a Miroslav Brát, zastupitel Miroslav Jindra a euromanažerka Jana Horáková.

Letenky pro starostu stály 8 381 Kč a 9 589 korun, jednu z nich si platil sám. Ubytování v Bruselu vyšlo na 2 152 eur. "Je problém sehnat levné ubytování. V žádném případě nešlo o žádný nadstandard," řekla mluvčí radnice Nina Adlof.

Radní čerpali inspiraci k zeleni i bezpečnosti

Jak celá statisícová akce se sporným užitkem pro město probíhala? V pondělí radní vyjížděli na noc, v úterý měli schůzku se zástupcem Asociace evropských měst sportu. Jednali o dotacích a spolupráci. Večer se konala pracovní schůze městské rady.

"Středu využili zastupitelé k prohlídce města a načerpali spoustu inspirace a zkušeností ohledně vybavení veřejných prostranství, uzpůsobení zeleně a bezpečnostních nařízení v praxi," popsala mluvčí Adlof.

Po prohlídce Bruselu se radní vydali na tříhodinový ceremoniál, v jehož závěru Náchod uzavřel smlouvu o spolupráci s ACES, a ráno odjížděli nazpět.

Náchod zastupuje organizaci ve střední Evropě

"Podstatou je, že jsme podepsali jako jediní smlouvu s ACES, a to před starosty z půlky Evropy i několika českých měst. Můžeme ACES zastupovat, kandidujícím městům ukážeme fungování města sportu a v kategorii do 25 tisíc obyvatel je budeme navrhovat k jmenování," řekl starosta Birke.

"V evropském tendru žádáme o peníze na šest přihlášených projektů. Z těchto peněz chceme pořídit projektovou dokumentaci. Dělám vše pro to, aby dotační peníze přišly," dodal starosta.

O čestný titul "evropské město sportu" může požádat kdokoli. Hodnotící komise sleduje rozvoj místních sportovišť i počty organizovaných sportovců.

Hlavním městem sportu 2014 bude Cardiff, mezi velká města se příští rok dostala Ostrava a mezi menší města Nymburk. Z České republiky se kromě Náchoda účastnil už Liberec.

Město nabízí zdarma kurzy bruslení i plavání

Náchod má 31 sportovních klubů a přes tři tisíce registrovaných sportovců. Město dalo letos do sportovní oblasti 15,2 milionu korun, včetně 2,7 milionu z výtěžku hazardu.

Město sportu reprezentovaly na soutěžích třeba mažoretky, které jsou letos mistryněmi světa. Náchod rovněž uspořádal přeshraniční projekt s Poláky V zdravém těle zdravý duch, konaly se plavecké či atletické závody, kurzy krasobruslení a dětského plavání.

Nyní jsou v běhu kurzy bruslení pro veřejnost a plavání pro dospělé, které jsou zdarma a do nichž se mohou zapojit lidé v Náchodě i polském partnerském Kudowa Zdróji.

Vedení města původně očekávalo, že spolu s titulem získá i dotace na sportoviště. Zda uspěje, však stále čeká. Připravuje rekonstrukci nebo budování sportovišť: plaveckého bazénu, Jiráskova koupaliště, zimního stadionu, dětských hřišť a jiných sportovišť, areálu Hamra a víceúčelové sportovní haly v Bělovsi.