Znaková řeč. Ilustrační foto

Znaková řeč. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Čeští neslyšící dostali cenu za unikátní internetový slovník znakového jazyka

  • 2
Hradecké školy pro děti s vadami sluchu ve Štefánikově ulici nedávno získaly prestižní ocenění. Náleží jim za za vytvoření vůbec prvního kompletního internetového videoslovníku znakového jazyka v Evropě.

Na internetu se kdokoliv může do slovníku podívat a učit se tam znakovém jazyku nebo se ve znakování jen zdokonalovat. Do slovní zásoby se přidává i odborné názvosloví pro specializované obory.

Zajímavé je sledovat, jak se jednotlivé znaky liší v různých zemích. Stačí zadat do vyhledávače určité slovo a klikáním na vlajky států se učit znakové řeči v cizích jazycích. Slovník najdete zde, vyzkoušet rozdíly můžete třeba zadáním slova "lidé".

Do projektu se už zapojilo dvanáct zemí včetně Ruska a africké Ugandy, ale česká verze má jako jediná pokryto sto procent slovíček.

"Díky projektu SpreadTheSign jsme se dokonce setkali se švédskou královnou Silvií, protože Švédsko je jeho hlavním koordinátorem. Na slovníku znakového jazyka pracují také Němci, Francouzi, Španělé, Britové a další. Naše škola zastupuje Českou republiku a získali jsme evropskou jazykovou cenou Label," řekla ředitelka školy a koordinátorka projektu Iva Rindová.

Vymýšlí se nové znaky pro nové odborné termíny

V Hradci Králové se neslyšící či nedoslýchaví učí například v oboru truhlář nebo kuchař. Mezi studenty s poruchami sluchu je vyhledávána střední pedagogická škola a letos nově obor reprodukční grafik pro média, pro který musí učitelé vytvářet dosud neexistující znaky.

"Každé slovo má svůj specifický znak, který ukazuje na krátkém videu dobrovolník, kromě vizualizace lze přehrát i zvukovou stopu jednotlivých slov," popisuje princip internetového slovníku Rindová.

Hradecká škola pro neslyšící získala peníze na vybavení natáčecího studia, videa s vizualizovanými znaky pracovníci stříhají a umisťují přímo na internet.

Kuchaři dostanou v Itálii certifikát

Další cenu pak získala škola od Národní agentury pro evropské vzdělávací programy, která jí udělila ocenění Pečeť kvality za výměnné pobyty se zahraničními školami.

Díky projektu Mobility posílá škola své žáky na střední školy do zahraničí, hradečtí sluchově postižení kuchaři a truhláři se tak byli vzdělávat například ve Švédsku.

Budoucí kuchaři jezdí také na kurzy do Itálie, kde se školí v tamní kuchyni a dostanou mezinárodní certifikát.