ČEZ demontuje hlučné větrníky nad Novým Hrádkem. | foto: Foto:Michal Fanta

Větrníky nad Novým Hrádkem skončí ve šrotu, z jednoho bude rozhledna

  • 4
Někdejším hlučným větrníkům nad Novým Hrádkem na Náchodsku definitivně odzvonilo. Firma ČEZ Obnovitelné zdroje je posílá do šrotu. Dělníci demontují dvaatřicetimetrové věže už druhý týden.

"U každého stroje se nejprve snese kompletní rotor i s listy, poté gondola a nato dojde k rozebrání a snesení všech čtyř částí tubusu. Pak bude následovat demolice základových desek strojů," uvedl mluvčí společnosti ČEZ v Hradci Králové Jiří Kosina.

Větrná farma nad Novým Hrádkem

- vznikla roku 1995, vybudovala ji firma Alvyen, která zkrachovala
- na vrchu Šibeníku ve výšce 655 metrů nad mořem stály čtyři větrníky EKOV E400 o celkovém výkonu 1,6 megawattů
- v dlouhodobém provozu nikdy nebyly

Energetici se zbaví tří větrníků. Čtvrtý nechají stát na místě v celé výši, pouze vrtule a gondola z něj zmizí. Městys má totiž s někdejším větrníkem své plány.

Vznikne aspoň rozhledna

"Vrtule byly součástí Nového Hrádku a býval to i orientační bod. Máme záměr přeměnit tubus na rozhlednu, nyní se jej snažíme získat do vlastnictví i s bývalou trafostanicí," řekl starosta Nového Hrádku Zdeněk Drašnar.

Původní větrná farma vznikla před sedmnácti lety na vrchu Šibeník. Čtyři větrníky měly celkový výkon 1,6 megawattů. Jenže farma stála jen 200 metrů od prvních obydlí a lidé si v noci stěžovali na hluk.

Soukromá firma Alvyen zkrachovala a farma nikdy pořádně nezačala fungovat.

ČEZ demontuje větrnou farmu nad Novým Hrádkem.

Od roku 1999 ji převzala Východočeská energetika a poté ČEZ Obnovitelné zdroje, ale problémy s hlukem se nepovedlo odstranit. ČEZ Obnovitelné zdroje se rozhodl odstavit větrníky preventivně už před pěti lety.

Na místě farmy chtěl ČEZ až donedávna vybudovat jeden obří větrník Enercon E-70 o výkonu dvou megawattů, výšce 85 metrů a délce listů 35,5 metrů. Monstrum mělo stát 370 metrů od nejbližšího domu.

Větrník získal posouzení vlivu na životní prostředí, ale jeho provoz by se musel omezit jen na určité hodiny. Nakonec firma od jeho vybudování upustila. Obec i část obyvatel Hrádku proti větrníku nic neměla, zejména chalupáři však protestovali. ČEZ už přitom zaplatil městysu například za opravy školy.

"Ta věc má dvě strany. Odpůrci bývají vždycky víc slyšet. Jsem vlastně rád, že tu větrníky končí, i když jsem jejich odpůrcem nebyl," řekl starosta Drašnar.