Vodu pro Hradec by v budoucnu už neměly ohrožovat jedy. (Ilustrační snímek)

Vodu pro Hradec by v budoucnu už neměly ohrožovat jedy. (Ilustrační snímek) | foto: Žluté týdny

Stát poslal peníze na likvidaci nejzávažnější ekologické zátěže v kraji

  • 0
Po dvou letech okolků poslal stát Novému Městu nad Metují 17 milionů korun na další průzkum tamního podzemí. Šíří se jím totiž znečištění z bývalého Eltonu, které ohrožuje i vodu pro Hradec Králové. Odborná firma začne s odstraňováním chlorovaných uhlovodíků z podzemní vody a zajistí i další postup.

Je to důležité nejen pro Nové Město, ale i pro Hradec Králové. Znečištěná voda totiž postupuje podzemím k prameništi Litá u Českého Meziříčí, odkud Hradečtí berou vodu. Kdyby látky doputovaly až tam, musela by se voda nákladně čistit a v horším případě by to jímací území vyřadilo načas z provozu.

"Jsme za město rádi, že jsme konečně podepsali smlouvu o dotaci a můžeme začít. Na základě dalšího měření se zjistí, zda se znečištění podařilo zlikvidovat, nebo bude nutná druhá etapa," řekla místostarostka Nového Města Bronislava Malijovská.

Znečištění pod bývalým Eltonem

* jde o největší ekologickou zátěž v kraji

* z hodinářského podniku unikly v 80. letech látky pro odmašťování kovových součástek

* šlo o tetrachlorethylen a trichlorethylen, nyní se tam vyskytují i další látky, jež vznikly jejich rozpadem včetně rakovinotvorného vinylchloridu

* znečištění proniká do podzemních vod a blíží se k prameništi pitné vody v Lité, odkud bere vodu Hradec Králové

* při nynějším dodatečném průzkumu firma navrtá 75 vrtů v areálu podniku a na poli za ním

* použije tři metody pro odbourání látek, průzkum potrvá 3 roky a ukáže další postup.

Kraj pokládá ekologickou zátěž pod Eltonem za nejzávažnější na svém území, proto se bude podílet na nákladech dodatečného průzkumu asi deseti procenty.

Projekt odstartoval v srpnu. Koncem měsíce provede firma první vrty v bývalé továrně i na ploše, kde je nyní sluneční elektrárna. Vrty budou hluboké řádově čtyřicet metrů a celkem jich bude 75.

"Budou se tu zkoumat tři metody v docela velkém měřítku. Víme, že jsou funkční, ale musíme zjistit, která bude nejvhodnější. Pokud budou úspěšné, třeba už nebude nutné dál pokračovat s odstraňováním znečišťujících látek," uvedl Pavel Štras z odboru životního prostředí na novoměstské radnici.

Dvě metody by měly působit celkem rychle. Do podloží se nechají zasáknout látky, které budou se znečištěním reagovat a během dnů až týdnů jej odbourají.

Třetí metoda je dlouhodobější, při ní se nechává zasáknout biologická směs melasy a syrovátky. V podzemní vodě se pak namnoží speciální bakterie, které vytvářejí redukční prostředí a nastartují samovolný rozklad znečišťujících látek.

Při běžném provozu mohl unikat perchlor

Jak se znečištění dostalo do podzemí, se s jistotou neví. Pochází z bývalého státního podniku Elton, kde se používala čisticí látka perchlor. Pamětníci vyzvaní radnicí si však na žádnou vážnou havárii v podniku nevzpomněli. Podle nich mohl perchlor unikat při běžném provozu.

Analýzy z roku 2006 a 2008 ukázaly znečištění horninového prostředí nejvíc přímo pod nádržemi na chlorované uhlovodíky a pod budovami, kde je znečištěn i půdní vzduch. 

Látky se dostaly do svrchního zásobníku podzemní vody, odkud čerpají lidé v Krčíně vodu ze studní. Nejvíc znečištěný je spodní zásobník.

Obyvatelům Krčína bezprostředně nic nehrozí. Koncentrace látek ve vodě ve studních byly nízké a ani ve vejcích místních slepic se nic závadného nenašlo. Jde spíš o prevenci.

Rozsah znečištění je totiž už v rozloze nejméně několika čtverečných kilometrů a rychlost proudění podzemních vod od Nového Města do Lité je někde až přes pět set metrů za rok. Kvůli tomu se může během let až desetiletí rozšířit do značné části oblasti Lité.

Ekologická zátěž mohla zmizet už dávno, kdyby stát při privatizaci Eltonu dohlédl, aby nástupnická firma látky zlikvidovala. Firmy to dělaly do roku 1998, ale když zjistily, že povinnost nemají, přestaly. V minulosti se náklady na odstranění zátěže odhadovaly na 40 milionů korun.