Čistička odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem

Čistička odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem | foto: Tomáš Plecháč

Čistička za 300 milionů? Nemáme zájem, řekla dvorská radnice majiteli

  • 0
Firma Evorado Import nabídla královédvorské radnici čističku odpadních vod za 300 milionů korun. Město nechce na mimosoudní vyrovnání přistoupit a čeká, jak vleklý spor dopadne. Městu se tím mohla otevřít cesta k ukončení dlouholetých sporů s nechtěným majitelem.

Jenže nabídka, kterou vlastník městu předložil, je pro zastupitele těžko přijatelná. Firma totiž požaduje včetně údajného nedoplatku na zálohách za čištění splašků z minulých let sumu 300 milionů korun. Město nechce přistoupit ani na garantovanou roční cenu za čištění, s níž Evorado Import přišlo.

Majitel je ochotný prodat zařízení za 100 milionů korun, k tomu ale požaduje uhradit nedoplatek 196 milionů korun bez započtení daně z přidané hodnoty. Město dlouhodobě platí nižší zálohy za čištění, než kolik si provozovatel nárokuje. Kvůli tomu obě strany vedou soudní spor (více o kauze čtěte zde).

Například za loňský rok majitel čistírny eviduje pohledávku 20 milionů korun. „Případný prodej bez řešení minulosti vztahu mezi vlastníkem ČOV a městem je pro nás a naše partnery nepřijatelný,“ upozorňuje šéf Evorada Import Ivo Konejl.

Další podmínkou prodeje je ukončení všech soudních sporů dohodou. Výměnou za to firma radnici odpustí úrok z prodlení z dlužné částky, který podle Konejla činí téměř 70 milionů.

Starosta: Je to vstřícný krok

Dvorští zastupitelé se kvůli nabídce sešli na pracovní schůzce. Většinově se shodli, že na tuto variantu nemohou přistoupit. „Město jako subjekt hospodařící s veřejnými prostředky nemůže přistoupit na mimosoudní vyrovnání,“ vysvětluje starosta Jan Jarolím z hnutí ANO.

Jiná situace by podle něj byla, kdyby majitel čističky nabídl prodej bez uhrazení údajného nedoplatku.

„Mohli bychom se bavit, jestli 100 milionů korun je reálná cena nebo ne, a nechat případně vypracovat znalecký posudek. Takovou nabídku jsme však nedostali,“ dodává starosta, který přesto návrh společnosti Evorado Import označil za vstřícný krok a předpoklad pro další jednání.

Také pro opoziční sociální demokraty, kteří v předchozím volebním období připravovali spolu s ODS stavbu městské čistírny za evropské peníze, je takový návrh nepřijatelný. Považují jej za výsměch obyvatelům Dvora Králové.

„Jsou to hrozná čísla, která neodpovídají realitě,“ říká zastupitel za ČSSD Dušan Kubica.

Evorado Import městu předložilo dvě varianty na garantovanou maximální roční cenu za čištění splašků. První verze počítá s 27 miliony ročně bez započtení DPH a zároveň s doplatkem téměř 200 milionů korun za minulé roky, ve druhé variantě požaduje 32,4 milionu, avšak bez vyřešení soudních sporů.

Soudy pokračují

Obě verze garantují maximální cenu za čištění na pět let, podmínkou dohody je, že město nebude stavět vlastní ČOV. Ani tato nabídka není pro radnici schůdná.

Podle obou návrhů by totiž město muselo hradit vyšší zálohy než dosud, ročně platí okolo 17 milionů korun. Opírá se přitom o nepravomocné rozhodnutí Okresního soudu v Trutnově z podzimu 2013. Ten konstatoval, že částka, kterou město od roku 2007 soukromému vlastníkovi měsíčně posílá, je dostatečná a náklady na zajištění provozu čističky pokrývá.

Odvolací soud zatím verdikt, jenž definitivně určí správnou výši záloh, nevynesl. „Netroufám si předjímat, kdy se tak stane,“ dodává starosta.

Dvorská radnice se stále ještě úplně nevzdala projektu na stavbu vlastní čistírny odpadních vod, na kterou loni získala dotaci více než 140 milionů korun z Evropské unie. Kvůli průtahům ve výběrovém řízení a šibeničnímu termínu se však projekt dostal spíš do roviny teoretických úvah (o stavbě čtěte více zde).