Kromě Sněžky láká cizince do Krkonoš také pramen Labe či Labská stezka.

Kromě Sněžky láká cizince do Krkonoš také pramen Labe či Labská stezka. | foto: Michal Fanta, MF DNES

Krkonoše začínají objevovat Izraelci i Arabové, hoteliérům se daří

  • 11
Kromě tradičních Němců či Poláků začínají letos objevovat Krkonoše také výletníci z Izraele, Belgie či Anglie a výjimkou nejsou ani Jihoameričané a Arabové. Zatímco začátek sezony byl rozpačitý, teď hlásí hoteliéři skoro plno.

Několik desetiletí zažité krkonošské zvyklosti berou za své. Češi, Němci, Poláci a Holanďané - právě ti do Krkonoš v posledních letech míří v největším počtu.

Jenomže letošní sezona naznačuje, že nejvyšší české hory začínají objevovat také výletníci z dalších evropských zemí, ale také ze zámoří. V krkonošských střediscích je tak čím dál častěji slyšet ruština, francouzština, angličtina nebo španělština.

„Nejvíce jsou zastoupeni Češi, nicméně velký podíl zaujímají i Holanďané, Němci, Poláci, Izraelci a Britové. Mezi poměrně časté návštěvníky patří i Argentinci a Mexičané. Ojediněle se objevují i turisté z arabských zemí,“ říká Eva Filipová, vedoucí odboru cestovního ruchu, kultury a sportu na radnici ve Špindlerově Mlýně.

Jedním z důvodů je spolupráce s belgickou cestovkou

Nový trend potvrzuje také Lenka Brožová z infocentra v Malé Úpě: „Začínají se tady více objevovat i jiné národnosti - Švýcaři, Angličani, Belgičani či Litevci.“ 

Nejnavštěvovanější cíle na Trutnovsku

  • Sněžka,
  • pramen Labe,
  • jediné africké safari u nás ve dvorské zoologické zahradě.

Čím dál větší popularitu - zejména u Němců - si získává také Labská stezka, která začíná u pramene nejdelší české řeky.

Podle ní se většina těchto turistů v Malé Úpě jen zastavuje na cestě do větších krkonošských středisek a ostatních českých destinací, aby si vyměnili peníze nebo koupili dálniční známku.

„Většinou mají už předem naplánovaný cíl cesty, takže obcí pouze projíždějí. Myslím si, že ale nebude trvat dlouho a i oni u nás zakotví. Malá Úpa má co nabídnout,“ věří Brožová.

Důvody, proč do Krkonoš začínají jezdit cizinci právě z těchto zemí, nejsou jednoznačné. Příliv Belgičanů může být výsledkem spolupráce agentury Czech Tourism s největší belgickou cestovní kanceláří.

„Bylo by spíš překvapením, kdyby se to nijak neprojevilo. Pro turisty z Izraele nebo Anglie při návštěvě Prahy jsou Krkonoše poměrně levným a dobře dostupným místem pro outdoorové aktivity,“ upozorňuje ředitel Institutu turismu Jan Herget.

Přispívá také slabá koruna

Přeshraniční turistice napomáhá také slabá koruna. Pro výletníky ze zemí eurozóny je dovolená v Čechách výrazně levnější než v minulosti. Podle statistik státní agentury Czech Tourism zamířilo do Čech ve druhém letošním čtvrtletí více Němců, Rakušanů a Slováků. Největší meziroční nárůst je u výletníků z Německa, zhruba 22 procent.

Letní turistická sezona v Krkonoších se přitom letos rozjížděla pomaleji. Po první dva červencové týdny byly hotely a penziony poloprázdné, poté však turistů výrazně přibylo.

„Tento trend pozorujeme už několik sezon. Vysvětlujeme si to tím, že rodiny nejdřív jedou k moři a ve zbytku prázdnin tráví dovolenou v tuzemsku,“ říká Lucie Behjoudiová z cestovní agentury v Janských Lázních.

V největším krkonošském středisku se obsazenost v srpnu pohybovala mezi osmdesáti až devadesáti procenty.

„Abnormálně silný byl překvapivě červen, na začátku prázdnin jsme zaregistrovali propad návštěvnosti, ale teď je ve Špindlerově Mlýně opět plno,“ potvrzuje majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martin Jandura.