Cizinci musí mít podle zákona povolení z úřadu práce na konkrétní druh práce a v rámci konkrétního okresu, bez toho nemůžou pracovat. Ilustrační snímek

Cizinci musí mít podle zákona povolení z úřadu práce na konkrétní druh práce a v rámci konkrétního okresu, bez toho nemůžou pracovat. Ilustrační snímek | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Zaměstnával krajany z Východu, díky nim si přišel na tři miliony

  • 8
Cizinecká policie v Hradci Králové usvědčila muže z bývalého Sovětského svazu, že neoprávněně zaměstnával cizince. Přišel si tak na více než tři miliony korun. Navíc za ně neodváděl sociální ani zdravotní pojištění. Nyní mu hrozí až tři roky za mřížemi.

"V minulých dnech se podařilo policistům z cizinecké policie usvědčit bývalého jednatele agentury zabývající se zprostředkováním práce z trestného činu neoprávněného zaměstnávání cizinců," uvedla mluvčí hradecké policie Iva Kormošová. Odkud přesně muž pochází, mluvčí neuvedla. Řekla pouze, že se jedná o zemi z bývalého Sovětského svazu.

Nejzávažnější případ od vstupu do Schengenu

Policisté byli na tento případ upozornění v roce 2010 po kontrolách zaměstnanců firem, které prováděli ve spolupráci s celním úřadem.

Kontrolovaní cizinci nebyli schopni se prokázat povolením z úřadu práce. Ti vůbec neměli tušení, že nemají potřebné doklady k práci v pořádku, naopak byli zprostředkovatelem ujišťováni o opaku.

Od vstupu do Schengenu nešetřili policisté v Královéhradeckém kraji tak závažný případ neoprávněného zaměstnávání cizinců.

Muž z Východu měl za peníze zprostředkovávat krajanům zaměstnání ve velké firmě na Královéhradecku. Tam však pracovat nesměli, protože platná povolení k zaměstnání měli pouze v okrese Pardubice a pro odlišné profese a druhy práce.

Neoprávněně si přišel na tři miliony

Cizinci byli oficiálně zaměstnáni ve dvou družstvech. Muž ale čtyřiačtyřicet krajanů vydával za své zaměstnance. Do vlastní kapsy si tak vydělal téměř 3,3 milionu korun za to, že v roce 2010 odpracovali přes 59 tisíc hodin.

"Protože to nebyli jeho zaměstnanci a pouze je firmě zprostředkoval, měl získat jednorázovou zprostředkovatelskou odměnu. On ale pobíral peníze za každou hodinu, kterou odpracovali," uvedla Kormošová.

Podle všeho navíc obviněný ani družstva za cizince neodváděli sociální a zdravotní pojištění z vydělané částky, ale jen minimální možnou sumu.

"Za poskytnutí zaměstnanců jinému právnímu subjektu v rozporu se zákonem o zaměstnanosti udělil úřad práce pokutu 250 tisíc korun a 270 tisíc korun dvěma družstvům, u kterých všech 44 cizinců mělo pracovní povolení," popsala mluvčí. Usvědčenému majiteli zprostředkovatelské firmy hrozí až tři roky ve vězení.