Cyklostezka z Hradce Králové na Kuks

Cyklostezka z Hradce Králové na Kuks | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nová cyklostezka z Hradce na Kuks nabízí rovinky, bufety i baroko

  • 10
Kdo má rád rovinku a žádné stoupání či sjezdy, kdo jezdí na kole s rodinou a malými dětmi, kdo si chce užít poklidnou jízdu kolem řeky bez aut nebo se chce během výletu podívat na památky, pro toho je tu zbrusu nová cyklostezka z Hradce Králové do Kuksu, která byla tento týden oficiálně otevřena.

Začátek stezky je u kamenného mostu v Pláckách mimo centrum Hradce, takže se sem cyklista nejdřív musí přes město dostat. Pak už na něho ale čeká jen řeka, malebná zákoutí, pole, lesy i vesničky. Po několika stech metrech narazí výletník na první zajímavost, na památný dub ho upozorní cedule na jeho mohutném kmeni.

V Předměřicích nad Labem u mostu se cyklisté poprvé nevyhnou krátkému přejezdu po silnici, kde musí dát pozor i na auta. Takových míst však na stezce není mnoho.

Výletníci se zde mohou i poprvé občerstvit. Naproti přes cestu je bufet Hawai. Ocení ho hlavně rodiny a mladí, před ním je malé dětské hřiště s pískovištěm, několik laviček, hřiště na plážový volejbal a jen pár metrů odtud leží správčický rybník, na jeho břehu se dá posedět v trávě. Nedaleká cukrárna s terasou nabízí čerstvé zákusky, opočenskou zmrzlinu, otevřeno má každý den.

V Lochenicích musí cyklista překonat železniční přejezd, vjet do obce a chvílí šlapat po polní cestě. "Tady se mi to moc nelíbí, mohli to udělat praktičtěji, člověk se tu trochu motá. Navíc je tu dost bahna od traktorů, to bylo na sklonku zimy ještě mnohem horší. Pak dál už je to zase povedené," ohodnotil cyklostezku Alois Holub, který si ji také vyzkoušel.

Ve Smiřicích je to na zámek z cyklostezky jen kousek

Komu dojdou síly, ocení zdejší vlakovou zastávku, cyklostezka vede hned vedle ní. Kdo Lochenice zdolá, může v klidu šlapat několik dalších kilometrů směrem na Smiřice, čekají ho dlouhé rovinky i zatáčky. Labe má po pravé ruce zase jako na dlani, pokud by udělal při jízdě chybu, místy by v něm mohl dokonce skončit.

Ve Smiřících se před výletníkem otevře skoro nečekaně zámecký park, lavičky a stromy ho ochrání před letním sluncem i jemným deštěm. Parkem se dá projet na kole až k zámku a kdo má rád historii a kulturu, neměl by vynechat barokní zámeckou kapli Zjevení Páně.

Její základní kámen byl položen roku 1699, přiléhá k ní čtyřboká věž, vedle se nachází sousoší sv. Jana Nepomuckého z doby kolem roku 1730, které zhotovil pravděpodobně některý z žáků slavného Matyáše Brauna. Samotnou kapli postavil buď Kryštof Dienzenhofer, nebo Jan Blažej Santini, autorství nelze spolehlivě určit.

Ti, kdo budou pokračovat na Kuks, měli by si dát pozor, aby ve Smiřicích špatně neodbočili, trasa tu není příliš dobře značená. Důležité je dát se směrem k místní střelnici na levém břehu Labe a pak kolem vysokého jezu, jehož si nejde nevšimnout. Dál už jde zase všechno snadno.

Příjemnou atmosféru vytváří řeka, louky, koně i okolní vesnice

"Možná jednou dojedeme po stezce až do Hamburku," směje se osmašedesátiletý Josef Rejf, který poblíž stezky bydlí. V Černožicích přivítá cyklisty cedule lákající na hospůdku se zahrádkou U Saze. Točí tu pivo Krakonoše, Kozla i kofolu, hladové žaludky ocení utopence, klobásu, nakládaný hermelín, o víkendech i vepřovou kýtu na grilu.

Ačkoliv v některých místech může kolařům připadat stezka pořád stejná, jinde má až pohádkovou atmosféru. To třeba když projíždíte kolem pasoucích se koní a krav, míjíte louky v pozadí s kostelem a obcí Semonice. To se už blížíte k louce u Jezbin, na které bylo během druhé světové války letiště německé armády, na to kolemjedoucí upozorní naučná cedule.

Atmosféra doby na vás sice už nedýchne, i tak si však můžete představit, jaké to bylo, když odtud 3. května 1945 prchal německý maršál Ferdinand Schörner, přezdívaný "krvavý Ferdinand".

Cyklista mine i rodiště Albrechta z Valdštejna

Poučit chce cyklostezka i informacemi ze života živočichů a rostlin, potkat tu lze třeba okáče bojínkového, kalouse ušatého nebo netopýra rezavého. Když cyklista mine Josefov, kam si může odskočit na prohlídku pevnosti, a Jaroměř, dojede až do Heřmanic.

Ne každý ví, že právě tato "víska" je rodištěm Albrechta z Valdštejna, českého vojevůdce a politika z dob třicetileté války. Na místním kostele je pamětní deska, uvnitř leží náhrobky jeho rodičů.

Ještě než přijedete do Kuksu, můžete se v Brodu v občerstvení hned u stezky osvěžit. Provozovatelé sem dali lavičky, lákají na svijanské pivo, je tu i stříška a gril.

K rozsáhlému baroknímu komplexu hospitálu Kuks s lázněmi, zámkem a kostelem Nejsvětější Trojice přijedou výletníci z kopečka. V obci na ně ještě před prohlídkou soch Ctností a Neřestí čeká malé muzeum motocyklů. Lákadlem je třeba motorka Járy Cimrmana. Pak už nic nebrání projít si kukský hospitál. Šťastnou cestu!