Kopii bible se známým zobrazením ďábla zhotovil žamberský knihař Jiří Fogl,

Kopii bible se známým zobrazením ďábla zhotovil žamberský knihař Jiří Fogl, nyní ji vystavuje muzeum v Polici nad Metují. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Prolistujte si kopii Ďáblovy bible, největší ručně psané knihy světa

  • 1
Kopie slavného Codexu gigas je v Polici nad Metují k vidění celý květen na výstavě k 800 letům benediktinů na Broumovsku. Bible považovaná za osmý div světa vznikla v Podlažicích, v Broumově ji mniši ukrývali před husity.

Malé muzeum v Polici nad Metují na Náchodsku vystavuje do 25. května kopii Ďáblovy bible a zájem návštěvníků je nebývalý.

"Chodí hlavně rodiny s dětmi. Bible bude k vidění i při noci kostelů 24. května," řekl Jan Tůma z Regionálního muzea v Náchodě.

Největší ručně psaná kniha světa, považovaná za osmý div, vznikla v letech 1220 až 1230 v benediktinském klášteře v Podlažicích, putovala do zástavy k cisterciánům a zpět do Břevnova.

Ve 14. století ji benediktini ukrývali v Broumově před husity a vydržela tam do roku 1594. Na konci třicetileté války ji uchvátili Švédové coby součást rudolfinských sbírek a od té doby je ve Stockholmu.

Kopii bible se známým zobrazením ďábla zhotovil žamberský knihař Jiří Fogl a šestým rokem kniha putuje po výstavách. Váží 76 kilogramů, tvůrci na ni použili kartonový papír a s pomocí skenování vytvořili část stránek. Muzeum otvírá od pátku do neděle a ve svátek, prohlídky jsou i na objednání.