Veřejné projednání záměru postavit v Jičíně bioplynovou stanici (26. července

Veřejné projednání záměru postavit v Jičíně bioplynovou stanici (26. července 2012) | foto: Martin Veselý, MF DNES

Jičín město pohádky, nebo smradu? Lidé odmítají bioplynovou stanici

  • 9
Když stavební úřad v Jičíně prohlásil, že nesouhlasí se stavbou bioplynové stanice v areálu bývalé mlékárny, velká část obyvatel si oddechla. Báli se, že lokalita nebude kvůli zápachu k žití. Jenže téma je zpátky na stole a lidé si při čtvrteční debatě nebrali servítky.

Kraj totiž na začátku roku vrátil rozhodnutí k opakovanému projednání a Jičínští se zděsili. Na veřejné debatě se sešli radní, občané i zástupci investora ze společnosti Orchideus.

"Takhle si představujete Jičín - město pohádky? Kdo by sem do toho smradu jezdil?" ptala se Hana Rejhová, která se s dalšími jičínskými obyvateli bojí zápachu ze zpracovaných výkalů, kejdy a uhynulých zvířat i možného dopadu na zdraví a životní prostředí.

Už na začátku bylo v Porotním sále zámku, kde se sešlo na 70 lidí, jasné, že atmosféra nebude příjemná. "Oni z toho budou mít prachy, my akorát smrad," ozvalo se v davu ještě před zahájením.

Investoři spíš mlčeli

Po krátké prezentaci šéfa projektu bioplynové stanice Vojtěcha Drahoňovského, na kterého se snášely vražedné pohledy několika desítek převážně starších obyvatel, se na pět mladých investorů v oblecích snesla nevybíravá kritika z mnoha stran.

U mikrofonu kritizoval stanici Ladislav Komárek ze sdružení Brána Českého ráje. "Bydlíme na Novém Městě blízko plánované stanice a ze zkušenosti víme, že vítr povane naším směrem. Smrad z odpadu k nám přijde za několik minut," ukazoval na mapě Komárek, kterého sál odměnil bouřlivým potleskem.

Získat body u voličů přišly i známé tváře místní politiky. "Bioplynová stanice v takovém rozsahu je velkým znečišťovatelem životního prostředí. Velký problém vidím i v dopravě, vozy s odpadem budou jezdit centrem Jičína," vzal si slovo bývalý starosta Martin Puš a vůči partě kolem Drahoňovského velmi tvrdě vystoupil: "Když jsem byl ve funkci, několikrát jste mi lhali a podvedli mě, nevěřím vám už ani pozdravení!"

"Dva roky víte, že to tady nechceme"

K mikrofonu se odvážily i ženy. "Právo vlastnické je podřízeno právu veřejnému," řekla investorům Eva Jandurová.

Nejvíce pozornosti však na sebe strhla předsedkyně osadního výboru Sedličky Hana Rejhová, která si šla svou zlost vybít po ukončení schůze přímo k zástupcům firmy.

"Vezměte si to třeba do Hradce, my už tady průmyslovou zónu máme. Vy už dva roky dobře víte, že to tady nechceme," chrlila ze sebe Rejhová.

Bude, nebude?

Zda-li vyroste v bývalé mlékárně bioplynová stanice, nebo ne, teď znovu rozhodne stavební úřad. Ten už jednou řekl, že projekt není v souladu s územním plánem. "Podle kraje bylo naše stanovisko neúplné, proto musíme návrh znovu projednat. Chceme vyhovět i žádosti, aby bylo provedeno místní šetření přímo v areálu, kde má stanice stát. Investor by tam měl ukázat, kde co bude," uvedl vedoucí stavebního úřadu Otto Zákoutský.

Jediným zastáncem projektu se stala energická Jarmila Náměstková. "Já v té průmyslové zóně bydlím třicet let a nevím, proč by tam nemohla bioplynka být. Podívejte se, jak tu planetu sviníme, co je všude odpadu," křičela do sálu.

Sami investoři na argumenty obyvatel téměř nereagovali, předem však uvedli, že kompromisy nepřipustí. Jen Drahoňovský se občas snažil bránit.

"Já tam bydlím už rok a půl a vůbec se nebojím, že by stavba měla mít na můj život v Jičíně nějaký vliv. Jsou to jen předsudky," odpovídal na dotaz publika, zda-li by si on něco podobného postavil na své zahradě.

Nesouhlasný postoj města zastával místostarosta Petr Hamáček. Že kauza biostanice v Jičíně přetéká do problémů radnice, potvrdil následně odvolaný starosta Martin Puš, který Hamáčka obvinil, že byl zpočátku k projektu neutrální a teď je najednou proti.

Zastupitel Luděk Havel však vzápětí svého kolegu ze Sdružení pro Jičín bránil. "Nedělejte si tady z toho, pane Puši, předvolební mítink," vzkázal dlouholetému členu ODS.