Lidé se bojí, že jim kromě hluku elektrárna také zkazí výhled a sníží cenu domů (ilustrační foto).

Lidé se bojí, že jim kromě hluku elektrárna také zkazí výhled a sníží cenu domů (ilustrační foto). | foto: Luděk Peřina, MF DNES

Starosta chce za peníze z větrníků opravit silnice, lidé se bojí hluku

  • 7
V Borové na Náchodsku se živě diskutuje o stavbě větrné elektrárny. Značné části obyvatel se nelíbí, že by jim za domy mělo vyrůst několik stometrových stožárů s vrtulemi. Bojí se o zdraví i vzhled krajiny, obec však chce peníze od investora použít na opravu silnic.

Kopce kolem Náchoda, kde leží i obce Nový Hrádek a Česká Čermná investory lákají. Zatímco dvě vesnice před několika lety nabídku společnosti ČEZ odmítly, v Borové lákání firmy Ostwind zastupitelé vyslyšeli a uzavřeli s ní smlouvu o spolupráci.

"Městu přinese investice velké peníze, které využijeme třeba na opravu a výstavbu silnic i bydlení," argumentuje starosta Borové Miroslav Forman.

Avšak s výstavbou dvou 150 metrů vysokých vrtulí zhruba polovina místních i většina chalupářů nesouhlasí, a tak sepsali petici. "Chceme docílit úplného odmítnutí větrných elektráren v této lokalitě," říká autor protestního dokumentu Pavel Jirka.

"Asi před týdnem pod ní bylo více než 150 podpisů. Teď se čeká na vyjádření obce, do té doby bude petice v běhu. Už teď ale víme, že proti jsou také okolní vesnice," prozrazuje členka petičního výboru Barbora Homolková z Borové.

Lidé se bojí padajícího ledu...

Na plánu postavit vrtule v blízkosti jejich pozemků se lidem nelíbí hlavně možný dopad na zdraví. Od vrtulí mohou podle nich odlétávat kusy ledu, sloupy budou stát příliš blízko, mohou být hlučné a lidé se bojí i neustálého kmitání, které bude nepříjemné pro oči.

Pozemek se podle autorů petice navíc nachází v druhém ochranném pásmu vodního zdroje a použití těžké techniky a zásahy do půdy při stavbě by mohly kontaminovat vodu.

"Lidé se do této lokality stěhují kvůli klidu, tichu a čistému vzduchu. Hlučnost má být ve dne 50 decibelů, v noci 40. Zkuste si v noci v pokoji, ve kterém spíte, pustit jeden nebo dva počítače a uslyšíte, jaký hluk dělá zanesený ventilátor. Zhruba takový by měly dělat vrtule. V zimě bude z lopatek odlétávat led. To odtud vyžene všechny běžkaře, navíc udávaná vzdálenost doletu 200 metrů je blbost," tvrdí v internetové diskusi Vojta Jirka.

... a taky o cenu domů

Obyvatelé si také stěžují, že v obci klesne hodnota nemovitostí. "V okamžiku, kdy by se lidé odsud chtěli odstěhovat, by s velkou pravděpodobností měli mnohem menší šanci svoji nemovitost prodat. Nikdo by neměl zájem přestěhovat se do obce, ve které není klid," píše v diskusi na Facebooku Lucie Jirková.

Starosta obce, které do rozpočtu od společnosti Ostwind přiteče 480 tisíc korun, naopak vidí v projektu hlavně výhody.

"Když peníze nedostaneme od státu, musíme je získat někde jinde. Ve světě jsou podobné elektrárny běžnou praxí, nikde to nevadí, tak proč by to mělo vadit nám? Vím, že elektrárna bude mít i nějaké zápory související s umístěním, ale podle mého názoru převažují klady. Firma si nezávisle na obci dělala průzkum, z něhož vyšlo, že nadpoloviční většina obyvatel byla pro výstavbu," hájí se starosta Forman.

Že se občané v Borové o své zdraví bát nemusí, tvrdí i zástupci investora. Argumentují přitom studií, která hodnotí vliv elektrárny na životní prostředí.

"Nebudou překročeny hygienické limity zvuku, a to ani v noci. Studie taktéž nepředpokládá významnější negativní vliv na vegetaci nebo prameniště vodního toku Sejřavy. Dle studie má výstavba únosný vliv i na krajinný ráz, a proto lze projekt doporučit k realizaci," prezentovali projekt v obci na veřejné schůzi v dubnu jeho vedoucí Věra Kopřivová a jednatel společnosti Ostwind Martin Vojáček.

Jestli se vrtule na Borové skutečně rozkmitají, není zatím jisté. O dalším postupu bude zastupitelstvo jednat na konci léta.