V Peci pod Sněžkou začala demolice obchodního centra.

V Peci pod Sněžkou začala demolice obchodního centra. | foto: Tomáš Kučera, MF DNES

Do Krkonoš najely demoliční stroje, v Peci vyrostou nové apartmány

  • 2
V Peci pod Sněžkou spustili demolici socialistického nákupního střediska Sněžka. Na jeho místě má do dvou let vyrůst bytový a obchodní komplex za čtvrt miliardy korun. Jde to první významný krok k modernizaci centra krkonošského střediska.

„Zahájili jsme demolici a na ni hned naváže stavba nového objektu. Když všechno půjde dobře, mohla by být stavba dokončena koncem roku 2017, nejpozději na jaře 2018,“ potvrdil majitel sítě prodejen potravin, galerista a investor Martin Kubík.

Vlastní demolice nákupního střediska by měla skončit letos v červnu. „Na řadu přijde stavební jáma, piloty, základová deska. Cílem je, abychom se do konce letošního roku s hrubou stavbou dostali nad zem, abychom zakopali podzemní garáže,“ uvedl Martin Kubík.

V příštích dvou letech chce na místě sedmatřicet let starého nákupního střediska s dvanácti sty čtverečních metrů zastavěné plochy vybudovat futuristický na několik částí rozdělený objekt, z části přelitý loukou. Jeho součástí bude podzemní parkoviště a komerční patro s obchody a službami (o záměru jsme psali zde).

Čtyři několikapatrové domy s dřevěnou fasádou budou mít 88 apartmánů hotelového typu s rezervačním systémem, který bude mít podobný režim jako nedávno postavený apartmánový hotel Pecr (kompletní vizualizaci najdete tady).

Projekt je výsledkem několikaleté přípravy. Investor uspořádal architektonickou soutěž, které se účastnilo devět ateliérů. Nahrazení betonového kolosu v centru horského střediska by tak mělo být citlivé k místu (o soutěži jsme psali zde).

„Inspiraci jsme dlouho hledali v alpských zemích, viděli jsme hodně apartmánových komplexů hlavně ve Švýcarsku a Rakousku. Chceme stavět jinak než doposud na českých horách. Tak, aby apartmány dobře sloužily jak majitelům, tak k pronajímání,“ uvedl Kubík.

Stavební práce život ve městě téměř neomezí. Obyvatele Pece a rekreanti nepřijdou ani o prodejnu potravin v mizejícím nákupním středisku.

„Na autobusovém nádraží plánujeme 5. května otevřít novou prodejnu. Pronajali jsme si tam od města pozemek a postavili tam dočasnou z kontejnerů obložených dřevem. Myslím, že to vypadá docela pěkně,“ dodal Kubík.

Staré domy dělají městu ostudu

Radnice v Peci pod Sněžkou se už několik let snaží centrum kultivovat a zbavit zchátralých domů, opravit je, nebo nahradit novými. Ještě letos by měl u autobusového nádraží zmizet bývalý penzion Zeman (podrobnosti čtěte zde) a nejdříve na podzim by měla začít demolice hotelu Hradec. Oba nahradí nové stavby, které opět zvětší ubytovací kapacitu městečka.

„Jde o stavby, které jsou v zoufalém stavu a dělají městu ostudu. Jsme rádi, že mají majitele a budou zrevitalizovány. Snažíme se dát do pořádku nejdříve plochy a objekty, které jsou v katastrofálním stavu, a teprve potom zastavovat zelené louky,“ uvedl starosta Pece Alan Tomášek.

Hlavními lokalitami rozvoje je údolí Zeleného potoka a Úpy, přičemž reprezentativním centrem by se v budoucnu měla stát lokalita nynějšího autobusového nádraží. S tím souvisí nejen výstavba nového bytového a obchodního centra, ale i zmíněná demolice bývalého penzionu Zeman a jeho nahrazení penzionem Post s podzemními garážemi a přesun autobusového nádraží z centra Pece k benzince na maršovské silnici.

Jedna varianta počítá s tím, že linkové autobusy by do centra jen zajížděly, a druhá, že by končily už na novém terminálu a dál by se cestující dostali městskou hromadnou dopravou. Výstavba nového autobusového terminálu za přibližně 200 milionů korun ale nepřipadá v úvahu dříve než v roce 2018.

V sousedství dnešní vyasfaltované plochy autobusového nádraží studie počítá s rozšířením lyžařského vleku, který slouží jako přibližovací k horským boudám na protějším svahu. Nástupiště by mělo být blíže v náměstí.

Výstavba ubytovacích domů apartmánového typu však vyvolává kritiku. Prý hrozí, že až je investoři prodají, budou po většinu roku prázdné (o kritice místních jsme psali zde), ale to vedení města odmítá.

„Neobávám se toho, naopak je to pro město přínos. Snažím se uvažovat pozitivně, jinak by v Peci rozpadlé domy zůstaly,“ uvedl starosta Tomášek. Podle něj investoři zchátralé domy obnovují nebo nahrazují novými v součinnosti s radnicí.

„Požadujeme zřizování nebytových prostor, služeb a pokud jde o ubytování, to má mít formu veřejného sdílení. Snažíme se také, aby poplatky šly obci, aby to nebyla nekalá konkurence a aby vznikala nová pracovní místa, nové příležitosti pro všechny ostatní služby s tím spojené,“ zdůraznil Tomášek.

V Peci v posledních letech vzniklo několik zařízení s hotelovými apartmány a další jsou v plánu. Předloni byl vedle bobové dráhy dokončen stylový ubytovací dům apartmánového typu Sněžka Residence a v místě někdejší diskotéky Kovárna loni další, nazvaný Kovárna Residence.