Demonstrace v sídle Královéhradeckého kraje na hradeckém Pivovarském náměstí

Demonstrace v sídle Královéhradeckého kraje na hradeckém Pivovarském náměstí proti účasti KSČM v krajské radě. (25. 2. 2013) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Zkazili jste nám minulost, vyčetli demonstranti v Hradci komunistům

  • 69
Mladí konzervativci, pravicoví politici, důchodci i soukromí zemědělci v pondělí v sídle Královéhradeckého kraje na hradeckém Pivovarském náměstí protestovali proti účasti KSČM v krajské radě. Hejtman to považuje za zviditelňování opozice.

Mladí křesťanští demokraté spolu s mladými konzervativci, soukromými zemědělci a členy Konfederace politických vězňů tam na pětašedesáté výročí komunistického puče svolali demonstraci proti komunistickým členům krajské rady.

Na padesát účastníků se vybavilo transparenty s hesly "Zkazili jste nám minulost, nekažte nám budoucnost" nebo "Rudé prase všickno spase". Ve velké převaze byli trochu překvapivě lidé staršího nebo důchodového věku, mladých se k demonstraci připojila jen hrstka.

"Dnešní setkání není zpochybňováním demokratických voleb. Nesouhlasíme ale s tím, aby se komunisté podíleli na vládnutí," uvedl člen hradeckých Mladých konzervativců Jakub Vít.

Demonstranti podepsali petici

Přítomní po krátkých vystoupeních řečníků podepsali petici proti komunistům v krajských radách.

"Já jsem historik a myslím si, že komunisti měli koncem roku 1989 odejít na smetiště dějin a tam spáchat harakiri jako japonští samurajové," prohlásil badatel a signatář petice Josef Ptáček z Hradce Králové.

Mezi demonstranty byli i starší lidé, na osudech jejichž rodin se čtyřicetiletá vláda jedné strany výrazně podepsala.

"Jezdila jsem do Leopoldova za tátou. Komunisti mohou za všechno, co se stalo v naší rodině i širokém okolí. Nemají tady co dělat a měla by se najít nějaká cesta, jak je zrušit. Vždyť byli v 90. letech prohlášeni za zločineckou organizaci. Dostávají se k moci plíživým způsobem, protože lidi chtějí plné hrnce a nějaká vyšší idea je nezajímá," řekla Jarmila Faltová.

Hlavním argumentem odpůrců komunistů v radě Královéhradeckého kraje je skutečnost, že vítězní sociální demokraté měli možnost utvořit koalici se středovými či pravicovými stranami.

"Je potřeba upozornit na to, co se dělo, i na to, co se může stát, pokud komunisté převezmou moc, ať už na úrovni obcí, kraje nebo do budoucna v parlamentu," uvedl opoziční krajský zastupitel Miloslav Plass (ODS), který na akci vystoupil spolu se svým kolegou ze zastupitelstva Vladimírem Dernerem (KDU-ČSL), soukromým zemědělcem Davidem Smetanou a místopředsedou regionální TOP 09, hercem Františkem Staňkem.

Koaliční politici se neukázali

Z řad komunistů nebo sociálních demokratů se na demonstraci nikdo neukázal. "Akci považuji spíše za pokus o zviditelnění některých představitelů opozice," vzkázal z návštěvy polského Dolnoslezského vojvodství hejtman Lubomír Franc, hlavní strůjce koalice s KSČM.

Opoziční účastníci demonstrace ale jakékoliv snahy o zviditelnění popřeli.

"Že nahlas vyjadřujeme svůj názor, který zrovna nevyhovuje panu hejtmanovi, je realita a naše zodpovědnost. Je potřeba, aby otázka února 1948 byla neustále připomínána, protože názor na ni je zejména u mládeže deformován," vysvětlil hejtmanův bývalý náměstek Vladimír Derner.

Protestující v Hradci se připojili k podobným akcím proti komunistům ve vládách v Jihočeském, Ústeckém, Zlínském a Karlovarském kraji. Na demonstraci měla podle jejích svolavatelů navázat 27. února v hradeckém kostele Panny Marie mše svatá za krajské školství.

Biskupský sekretář Petr Suchomel však spojování mše s demonstrací odmítl.

"Mše svatá nikdy nemůže být součástí politické demonstrace. V kostele Panny Marie bude ve středu pravidelná studentská mše svatá, která se tam koná každý týden. Studenti při ní chtějí tentokrát myslet i na podmínky svého vzdělávání, ale rozhodně nebude zaměřena proti konkrétním politikům," uvedl Suchomel.