Na Den válečných veteránů do Hradce Králové dorazili i němečtí záložáci Dietmar Kupke a Hilmar Jordan (s lodičkou). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Máte opevnění jak z Maginotovy linie, chválili němečtí záložáci

  • 0
Členové aktivních vojenských záloh z Hradce Králové uctili v pondělí veterány všech válek na pouchovském hřbitově. Přidali se k nim i záložáci z německého Giessenu. Vojenský kamarádšoft uzavřeli před třemi lety právě na Den válečných veteránů.

Někteří jejich otcové a dědové v minulém století možná bojovali proti sobě. Oni se teď rozhodli vzájemně spolupracovat a předávat si zkušenosti. Řeč je o záložácích z Hradce a Giessenu.

Hesenské univerzitní město je partnerským městem Hradce Králové už od roku 1990. Záložáci z obou měst společně uctili v pondělí na vojenském hřbitově na Pouchově památku vojáků padlých ve třech největších válkách a zároveň připomněli Den válečných veteránů, který se 11. listopadu slaví po celém světě.

Šestici Němců vedli Hilmar Jordan a Dietmar Kupke, kteří vzájemný vztah s Čechy dávali dohromady. "Přijeli jsme sem posílit a budovat naše přátelství, ale také se bavit o další spolupráci," řekl Hilmar.

Obě strany na příští rok plánují setkání v Německu a společné cvičení záložáků.

"Uvidíme, co přinese budoucnost, rádi bychom ale naše přátelství dál rozvíjeli. České kolegy k nám určitě pozveme, vše ale bude záležet i na dohodě obou komandatur," uvedl německý záložák.

Všichni vojáci se hned po pietním aktu sešli ještě u nedalekého hrobu prvního československého legionáře Františka Kryštofa, který za první světové války sloužil v srbské armádě a později ve 30. letech si vysloužil hodnost brigádního generála.

Veteráni mají za sebou i Balkán

Ředitel hradeckého krajského vojenského velitelství Karel Filip připomněl, že válečnými veterány nejsou jen ti z první a druhé světové války.

"Za dvacet let existence současné české armády vyrostla další generace veteránů. Jde o muže a ženy, kteří za sebou mají nesnadné operace na Balkáně, v Asii i Africe," řekl Filip.

Němečtí vojáci se pak přímo ze hřbitova vydali na Krajské vojenské velitelství, kde se setkali s českými vojáky, aby si předali zkušenosti. České záložáky při debatě nejvíc zajímalo, dokdy Němci mohou být u aktivních záloh, jak vypadají jejich cvičení nebo kdo v zálohách slouží.

"Jeden z kolegů je třeba právník, další pracuje v obchodě s počítači. Může se k nám přidat kdokoliv. Máme vlastní noviny, několik lidí za nás sedí v Bundestagu," vysvětlil fungování německých záloh skvělou češtinou Herbert Wiethe, který dělal svým kolegům překladatele, protože dětství v 50. letech prožil v Čechách.

"Rodiče s námi odešli do Giessenu v roce 1964, takže na vojně jsem byl už v Německu, u tankistů. To, že jsem uměl česky a ze školy i rusky, se mi na vojně hodilo, třeba když jsme nacvičovali různé situace, které by mohly nastat v souvislosti s Rusy," zavzpomínal Wiethe na svoji vojenskou službu.

Němečtí vojáci byli v Hradci Králové už od soboty a kromě vojenského hřbitova navštívili i hroby padlých vojáků z bitvy roku 1866 na Chlumu nebo tvrz Dobrošov na Náchodsku.

"Něco podobného jsme naposledy viděli, když jsme navštívili Maginotovu linii ve Francii," obdivovali československé opevnění záložáci.