Dětská ozdravovna Bedřichov ve Špindlerově Mlýně

Dětská ozdravovna Bedřichov ve Špindlerově Mlýně | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Ozdravovny v Krkonoších čekají letos ztrátu. Mohly by i zaniknout

  • 3
Loni to vypadalo, že posledním čtyřem dětským ozdravovnám v České republice svítá na lepší časy. Po schválení nové úhradové vyhlášky však čekají ztrátu. Přitom se do nich začaly vracet děti díky zrušeným regulačním poplatkům.

Poslední dětské ozdravovny ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou a v Nemojově loni hospodařily s vyrovnaným rozpočtem, avšak letos opět počítají s několikamilionovou ztrátou. Může to vést k jejich definitivnímu konci.

Podle nové úhradové vyhlášky totiž na jednoho pacienta od převážné většiny zdravotních pojišťoven dostávají o stokorunu méně než loni, přitom po vládou schváleném navýšení mzdových tarifů museli zdravotníkům na platech přidat pět procent.

„V loňském roce jsme ekonomicky dopadli relativně slušně. Odléčili jsme o 263 dětí více než v předchozím roce a měli jsme o stokorunu větší úhradu za ošetřovací den. Letos však počítáme se ztrátou více než čtyři miliony korun,“ říká Jaromír Hejzlar, ředitel Sdružení ozdravoven a léčeben (SOL) okresu Trutnov, které je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje.

Hlavním důvodem je nová úhradová vyhláška, kterou ministerstvo vydalo v prosinci. Loni pojišťovny vyplácely na jednoho pacienta za ošetřovací den 640 korun plus 100 korun jako náhradu za regulační poplatek, který pacienti do konce roku 2013 platili. Po zrušení náhrad se platby letos vrátily na úroveň roku 2013.

Vyhláška sice stanoví úhradu za jeden den pobytu na 740 korun, ale pouze pro zařízení, které nemělo s pojišťovnami smlouvu sjednanou k 31. prosinci 2013. A to není případ žádné krkonošské ozdravovny.

Každá pojišťovna si vyhlášku vykládá jinak

„Dělá to na mě dojem, že tvůrci úhradové vyhlášky si řekli, že v České republice nemůže existovat takový pitomec, který by dělal ošetřovací den v dětské ozdravovně za méně než 740 korun. Kdybychom 30. prosince vypověděli smlouvu s pojišťovnami a řekli, že ji chceme až od ledna, tak jsme dostali 740 korun,“ dokresluje absurdnost situace ředitel Hejzlar.

Paradoxem je, že každá pojišťovna si úhradovou vyhlášku vykládá jinak. Jedinou, která úmysl ministerstva „pochopila“ správně, je Oborová zdravotní pojišťovna. Ta 740 korun na každého pacienta vyplácí. Naopak ta největší dává o stovku méně.

Podle mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřicha Tichého je znění vyhlášky naprosto jasné: „VZP hradí poskytovatelům ozdravenské péče za jeden den částku, kterou s nimi má sjednánu, postupuje striktně podle vyhlášky.“

Pojišťovny úhrady navyšovat nebudou

Šéf SOL Trutnov se obrátil na jednotlivé pojišťovny se žádostí o zvýšení úhrady za ošetřovací den, což by ozdravovnám zajistilo stabilitu. Zatím bez úspěchu.

„Navýšení úhrady nad rámec vyhlášky není z naší strany možné, a proto vašemu požadavku nemůžeme vyhovět,“ odpověděl Petr Honěk, náměstek ředitele pro zdravotní péči VZP.

Negativně se do hospodaření promítne také dříve vládou schválené pětiprocentní zvýšení platů, které se hradí ze zdravotního pojištění také na základě úhradové vyhlášky. Sdružení platy muselo zvýšit, přestože mu pojišťovny na tento druh péče na rozdíl od nemocnic a dalších zdravotnických zařízení peníze navíc nedaly.

„Museli jsme ty peníze vzít jinde. Ukazuje to, jaký je v současnosti přístup k prevenci v České republice,“ dodává Hejzlar. Nad budoucností posledních dětských ozdravoven proto visí otazník.

„Pokud ztrátu nebudeme schopni vykrýt z provozního příspěvku zřizovatele nebo z výnosu léčeben, které jsou v plusu, nezbude nám nic jiného než ozdravovny zavřít,“ varuje ředitel.

Trutnovské sdružení v současnosti provozuje osm zdravotnických zařízení, z toho čtyři ozdravovny pro děti. Dvě jsou ve Špindlerově Mlýně (Svatý Petr, Bedřichov), další v Peci pod Sněžkou a v Nemojově u Dvora Králové nad Labem.

Zrušení poplatků přilákalo více dětí

Vloni v nich pobývalo 1 800 pacientů, rok předtím necelých 1 600. Také v letošní zimě je zájem rodin s dětmi veliký. Ozdravovnám pomohlo zrušení stokorunových regulačních poplatků, které jim loni pojišťovny kompenzovaly.

„Když k nám přijela matka se třemi dětmi, první co musela udělat, bylo zaplatit šest tisíc korun za regulační poplatek, což není zanedbatelná částka. Dnes neplatí nic,“ poznamenává ředitel Dětské ozdravovny Bedřichov Petr Kraus.

Díky loňským tržbám mohlo sdružení provést rekonstrukce. Na Mělnické boudě v Peci pod Sněžkou předělali 15 pokojů, v Bedřichově došlo k opravě druhého patra hlavní budovy. Podle Hejzlara letos na opravy už peníze nebudou.

Ozdravovny dohromady mají kapacitu 260 lůžek. Při plném obsazení by tak ročně mohly přijmout až čtyři tisíce dětí. Přiblížit se k této hranici se jim naposledy podařilo v polovině 90. let. Od té doby, kdy pobyty hradí místo státu zdravotní pojišťovny, vytíženost ozdravoven klesá. Stejně tak se snižují příspěvky od pojišťoven.

Podle Jaromíra Hejzlara je problém, že tento druh péče zůstává na okraji zájmu, neprosazují ho pediatři ani revizní lékaři pojišťoven.

„O tom, že by nám někdo pomáhal s osvětou, že léčebně preventivní činnost je významným činitelem ve vývoji dítěte a pro zdravý životní styl, nemůže být řeč. Rodiče, kteří absolvovali pobyt s dětmi, si předávají zkušenosti a naši pracovníci se je snaží přesvědčit, aby si u svých pediatrů ozdravenské pobyty vynutili,“ upozorňuje ředitel SOL Trutnov.