Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Díky novému přístroji za stovky tisíc lékaři odhalí včas nádory střev

  • 0
Díky novému přístroji budou mít pacienti z Náchodska větší šanci na uzdravení. Začít včas s léčbou pomůže nový japonský analyzátor krve ve stolici. Lékaři v Oblastní nemocnici Náchod díky němu včas odhalí rakovinu tlustého střeva a konečníku.

Od nového přístroje si náchodští lékaři slibují, že je ročně upozorní na několik desítek nádorů v tlustém střevě a konečníku, které jsou ještě v zárodku. Bez analyzátoru, jenž stojí 450 tisíc korun, je nemusí objevit vůbec nebo až v pokročilém stadiu nemoci.

Oblastní nemocnice Náchod

Je po státní Fakultní nemocnici v Hradci Králové druhou největší v Královéhradeckém kraji. Patří mezi pět nemocnic, jejichž vlastníkem je Královéhradecký kraj. V základních lékařských oborech poskytuje péči pro zhruba 60 000 lidí, avšak tamní specializované obory slouží pro region, v němž žije 150 000 obyvatel. Na svých odděleních má 650 lůžek.

"Včasné odhalení nádoru znamená pro pacienty větší šanci na uzdravení," řekl náměstek ředitele nemocnice Antonín Housa.

"Vyšetření, která jsme prováděli doposud, mohly ovlivnit diety, byla málo citlivá a hodnocení výsledků bylo subjektivní. Vyšetření krve ve stolici na novém analyzátoru je několikanásobně citlivější, proto nádorů tlustého střeva a konečníku odhalíme až šestkrát víc. Pacienti navíc nemusí před vyšetřením držet dietu." popsal výhody přístroje primář oddělení klinické biochemie a diagnostiky Josef Hornych.

Loni provedli v Náchodě přes tři sta vyšetření stolice

Včasným odhalením nemoci se ušetří i peníze za nákladnou léčbu, která by následovala v případě, že by rakovina už pokročila.

Preventivní vyšetření krve ve stolici, které vyloučí či odhalí rakovinu tlustého střeva a konečníku, hradí zdravotní pojišťovny pacientům starším padesáti let. Do čtyřiapadesáti let mohou na hrazené vyšetření každý rok, od pětapadesáti po dvou letech.

Pokud lékaři objeví ve stolici krev, posílají pacienty na endoskopická vyšetření. Při nich jim zavedou do konečníku kameru a na monitoru pak posoudí stav tlustého střeva zevnitř a dokáží nádor přesně určit. Toto vyšetření je možno provést i preventivně, a to jednou za deset let.

Jedno z endoskopických center je i v náchodské nemocnici. "Ročně lékaři v Česku zaznamenají 7 900 až 8 100 pacientů s rakovinou tlustého střeva, 4 300 až 4 500 pacientů na nemoc zemře," uvedl primář tohoto oddělní Zdeněk Papík.

Vloni v náchodském endoskopickém centru provedli více než 300 vyšetření pacientů s krví ve stolici. Kromě rakovinných nádorů zaznamenali i téměř desetiprocentní nárůst nezhoubných nádorů tlustého střeva.