Diskuze

Škody jsou dva roky po krkonošských povodních pryč, ale strach zůstává

Jsou to přesně dva roky, co se Krkonošemi prohnala blesková povodeň a zanechala za sebou obrovské škody. Většina z nich už je odstraněna, ale obavy z velké vody ještě nezmizely, zejména kolem Černohorského potoka. Oprava stezek pokračuje.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Jen naiva si může myslet že zatrubnění potoka může zabránit povodním a jejich následkům!

Naopak to přinese ještě horší problémy, protože trubka má omezený profil na rozdíl od přírodního koryta. Stačí první vzpříčený šutr, abyste z trubky o světlosti 100 cm měli během pár sekund neprostupnou zeď. Právě ten zaklenutý potok s množstvím přejezdů, parkovacích ploch a staveb nad korytem byl hlavní příčinou té mnohamilionové spouště - kde bylo koryto otevřené, tam byly škody minimální!

A to ta předloňská povodeň unášela bezproblémově i dvoutunové kvádry - stačilo pár drobných kamínků dospod, které zafungovaly jako valivá ložiska, a už to jelo dolů.

1 0
možnosti
Foto

Takhle jsem to popsal na Wikipedii:

"Stejný celonoční liják, který způsobil bleskovou záplavu v Rudníku a Hostinném, totiž na svazích Černé hory strhal řadu turistických cest (...) a z úbočí Černé hory sjela zemní lavina přímo do Černohorského potoka. Voda s kamením tak nejprve „odbagrovala“ dno potoka v Těsném dole a jeho úbočí zhruba do třímetrové výše a vyčistila mnoho desítek let staré nánosy, načež nabrala vysokou rychlost v regulovaném úseku potoka podél silnice.

Voda, písek a menší valounky posloužily jako dokonalá kluzná ložiska pro tunové kamenné bloky, takže tento příval strhal vše, co mu stálo v cestě k Úpě, včetně kamenných zídek a několika mostků. V místě u hotelu Prom, kde začíná být koryto potoka zakryté, balvany ztratily rychlost a velmi rychle uvízly, mezery mezi nimi se zacpaly drobnějším materálem a potok si tak místo ucpaného koryta pod hotelem našel novou cestu nejen skrz areál hotelu, ale i po souběžné, nedávno opravené silnici II/297, která se tak v úseku Janské Lázně – Svoboda nad Úpou částečně změnila v nové koryto. Poškozena byla i navazující silnice II/296 do Trutnova, samozřejmě byly postiženy desítky nemovitostí a svobodský starosta Jiří Špetla v tu chvíli odhadoval škody na desítky milionů korun.

Vyklízení ucpaného zakrytého koryta ve Svobodě pak trvalo zhruba tři dny a největší zásluhu na něm měli amatérští jeskyňáři, kteří nánosy rozkrývali odspoda a podařilo se jim kamenné bloky uvolnit natolik, aby mohly být odtaženy na laně těžkou technikou."

0 0
možnosti

Jejda, zdá se mi, ale jistě to nevím, že jsem jeden den u pana Jaroslava po povodni pomáhal. Byla to chalupa u cesty v kopci nad středem obce Svoboda nad Úpou. Vse zavaleno pískem, bahnem a balvany, hrůza. On byl bývalý policista, myslím. Bylo to tam hodně podobné, jako na fotkách, ale jsou to dva roky... Měl světle modrého Roomstera, taky zatopeného. Přišel spontánní nápad, vzal jsem si tehdy dovolenou, firemní dodávku za naftu, gumáky, spacák a kávovar, našel jsem Svobodu nad Úpou a pak náhodně tu zaplavenou chalupu. Pokud je to pan Jarda, tak ho zdravím, třeba si vzpomene na Pavla z Ostravy s dodávkou Kornspitz :-). Zdravím do Svobody.

1 0
možnosti
Foto

J25i25ř86í 95E66r86b73e10n

3. 6. 2015 12:16

Škoda, že Vám nemůžu dát víc plusů než jeden...

0 0
možnosti