Královéhradecký festival Divadlo evropských regionů. (červen 2012)

Královéhradecký festival Divadlo evropských regionů. (červen 2012) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Hradec ožije divadlem: na patnácti scénách odehrají přes 200 produkcí

  • 0
V pátek začne v Hradci Králové Mezinárodní festival Divadlo evropských regionů. Potrvá deset dní na všech scénách Klicperova divadla, Draku i na dalších jevištích, ulicích a ryncích v Open air programu, za nímž stojí sdružení Kontrapunkt.

Už 22. ročník přehlídky pojme desítky představení, desetitisíce diváků, hvězdy českého filmu i začínající divadelníky, činohru, loutky, alternativu, divadlo pohybové, experimentální i pouliční.

V Klicperově divadle, tedy na hlavní scéně, v Besedě, v komorním Podkroví a na Letní scéně, odehrají tři zahraniční inscenace, osmnáct představení z českého divadla a šest domácích inscenací. Chybět nebude ani Povídání v Podkroví, každodenní pohádky a koncerty.

„Po loňském experimentu s úspornější variantou festivalového zpravodaje jsme se rozhodli vrátit k tradičnímu obsáhlejšímu papírovému vydání, o dění a programu budeme informovat také na speciálních webových stránkách,“ říká dramaturgyně Klicperova divadla Jana Slouková.

Činohře, Draku i open airu bude sloužit velký bílý dóm, už z loňska známý Meeting point na Malém náměstí. Autorem vizuálu je pro letošek výtvarník a dramatik Egon Tobiáš.

Kompletní program festivalu najdete zde

Open Air Program, který je součástí festivalu už 17 let, nabídne na 15 otevřených scénách, v ulicích a v šapitech více než dvě stovky divadelních, hudebních a doprovodných produkcí. Letošním pojítkem je heslo Otevřený vzduch.

První večer otevře hlavní program pražský nezávislý soubor Divadlo NaHraně s představením Hrabě 2.15: Bez dechu – Zádušní kabaret pro Václava Hraběte, v sobotu večer dojde na situační a bláznivou talk show Filipa Tellera pod názvem – Tell or show a v neděli na divadelní road-movie česko-slovinského souboru Športniki – Simply Clever, svérázný příběh jedné cesty, která je i není osamělá.

Tipem je rozhlasová hra souboru absolventů KALD DAMU 11:55 (čti za pět dvanáct) – John Sinclair: Umění braku on air, která vznikla ze sešitové brakové literatury v režii Petry Tejnorové.

Vosto5 přiveze Proton i kultovní kabaret

Od úterý do čtvrtka přijede do Hradce tradiční host, divadlo Vosto5, které slaví již 20 let. V mimopražské premiéře pánové uvedou rozhlasovou reportáž Proton!!! o objevu jedné zapadlé české kapely. Třídenní pobyt v Žižkových sadech zakončí kultovním Stand ́artním kabaretem.

Druhý sobotní večer bude patřit dalšímu pražskému nezávislému divadlu, a to Divadlu D21, které představí inscenaci hry německého prokletého básníka Georga Büchnera Vojcek.

Drak zve na radostné dny a velkou hostinu

Letošní dramaturgie Divadla Drak se vrací k původnímu významu festivalu, kterým je oslava, radostné dny či velká hostina. Hlavní novinkou drakovské kapitoly 22. ročníku přehlídky je tematické rozdělení.

„Každý den zastupuje jedno samostatné téma a dohromady vytvářejí obraz, který vyjevuje náš názor nejen na současné divadlo pro děti, dospívající, ale i divadlo obecně“, uvádí dramaturgyně festivalu Dominika Špalková.

„Festivaly v minulosti úzce souvisely s rituály a setkáváním komunit s uměním. Část témat je tedy věnována i pravidelným cyklům a svátkům, jako je Slunovrat a Svatojánská noc. Každý den v 17 hodin a o víkendech v 16 hodin bude otevřen náš Hydepark pro rozpravu o právě aktuálním tématu, polemiky a umělecké intervence. Před divadlem bude stát Glób – nafukovací stan s autobusem, který vytvořil výtvarník Petr Nikl, nový pojízdný bar Divadla Drak a řada atrakcí pro rodiny s dětmi,“ upřesňuje návrat k původnímu smyslu přehlídky.

Autorský přístup v divadle pro děti a dospívající v instituci i mimo ni představí aktuální tvorbu Draku. Divadlo jako polis a politikum přinese ruskou bylinu z budoucnosti, která nebezpečně připomíná současnost – Den Opričníka souboru Tygr v tísni. Inscenace Slepice není pták, Ukrajina není cizina vypráví o životech přímo i nepřímo narušených válkou.

Představení Kar Fekete Seretlek bude divadlem objektů a koncertem na motivy Anny Kareniny. V tématu Astronomie a astrologie lze vidět progresivní pražskou scénu Studio Hrdinů s česko-islandským projektem Skugga Baldur či autorský pořad spisovatelky a dramatičky Daniely Fischerové uvedený v hradeckém planetáriu, kam diváky od Draku odveze autobus.

Mezinárodní uskupení NIE původem z Norska vytvořilo speciálně pro festival částečně improvizovanou inscenaci Kabaret Evropa podle skutečných příběhů a rozhovorů s uprchlíky. Člen ruské divadelní skupiny AKHE Maxim Isaev ukáže své „unikátní snové divadlo chaosu“.

„Svatojánskou noc oslavíme speciálním vydáním Fenoménu Drak – cyklu vzpomínkových večerů významných momentů, tématů a osobností historie divadla. V Kabaretu Drak vystoupí soubor a jeho přátelé a představí průřez písňovou tvorbou z inscenací legendárních i nových,“ říká ředitelka Draku Eliška Finková.

Oba festivalové víkendy budou věnovány rodinám s dětmi. Před Drakem budou loutkové pohádky Studia DAMÚZA a Divadla u staré herečky, výtvarné dílny i nové atrakce k inscenacím O dvanácti měsíčkách a O bílé lani. O druhém víkendu vyroste Putovní dětské hřiště festivalu VyšeHrátky.

Festivalový rej po dvou letech opět zavane do Villy Mysterie – budovy bývalého Záložního úvěrního ústavu v Tomkově ulici č.p. 177. Na 10 dní se otevře a umělci ji promění ve vzdušný prostor neboli Oxygenium mundi. První víkend obsadí freskový sál umělecký gang Depresivní děti touží po penězích. Jakub Folvarečný a jeho Ústav Úžasu tam uvede mírně hororový titul Expedice smrti a ve sklepení se odehraje i inscenace Boxer, v podání DS Vrchlický, který odráží životní osud Johana Trollmanna zvaného „Rukelie“.

„I když se 90 procent produkcí nachází z povahy věci pod širým nebem, při sestavování programu jsme kladli důraz na to, aby se každý den odehrálo alespoň jedno ryze pouliční představení. Od pátku do neděle se tak nejčastěji na Gočárově schodišti, na Malém náměstí, na jižních terasách nebo na labské náplavce setkáte s improvizacemi, loutkovými představení pro celou rodinu, tanečními performancemi či nesmrtelným Školním výletem v podání Václava Bartoše,“ říká Martina Erbsová ze sdružení Kontrapunk.

Pod sochu Jana Žižky poprvé zavítá nováček, divadlo Stará aréna z Ostravy, pak je vystřídají propagátoři švédovaných filmů, divadlo UMSKUP, a na betonovém plácku bude modrobílá karosa Divadla Bufet.

Z dosud nezmíněných prostor se dále bude hrát v atriích Městské hudební síně a Radnice, v klubu Čtyřka, v šapito královéhradeckých Q10 a na dalších divadlu a hudbě otevřených místech. Samozřejmostí jsou výtvarné a pohybové workshopy, koncerty, představení pro děti, bleší trh Open Šmelitex či besedy a přednášky.

„Tradičně oslavíme 21. června mezinárodní Svátek hudby. Jazz, funky, rock, blues, folk či sborová vystoupení vyplní nejrůznější zákoutí historického centra,“ dodává Erbsová.