Červený kříž organizuje například zdravotnické kurzy nebo dozor na veřejných akcích.

Červený kříž organizuje například zdravotnické kurzy nebo dozor na veřejných akcích. | foto: Luděk Ovesný

Červenému kříži v Hradci hrozí konkurz, centrála mu pomoc odmítla

  • 0
U krajského soudu v Hradci Králové leží návrh na prohlášení konkurzu na Oblastní spolek Českého červeného kříže (ČČK) v Hradci Králové. Pobočka se brání, že jí partneři dluží miliony a žádala o překlenovací úvěr od národní společnosti ČČK. Ta ji však pomoc odmítla a naopak nabádá poškozené, aby se připojili k insolvenčnímu řízení.

Za finanční problémy Oblastního spolku ČČK v Hradci Králové, který dluží svým klientům i dodavatelům služeb, mohou nevypořádané pohledávky. Spolek se snažil situaci vysvětlit v prohlášení, které zveřejnil na svých webových stránkách.

Organizace uvedla, že jí partneři dluží přes 13 milionů korun. Spolek už proti nim podnikl právní kroky.

Podle prohlášení spolek získal pravomocné platební rozkazy ve výši 4,6 milionu korun vůči Danielu M. a další milionovou pohledávku řeší soud. Celkové dluhy spolku jsou přitom výrazně nižší, něco přes pět milionů korun.

Oblastní spolek ČČK se do problémů dostal už v roce 2012 kvůli špatným krokům bývalého vedení. S věřiteli si však dohodl splátkové kalendáře a dluhy postupně umořoval.

„Snažili jsme se vždy na prvním místě uspokojit závazky vůči našim klientům. S partnery a věřiteli jsme proto intenzivně jednali o splátkách a až na posledním místě jsme řešili třeba mzdy,“ uvedl mluvčí oblastního spolku Lukáš Pochylý.

Návrh na konkurz podali bývalí zaměstnanci

Jenže právě kvůli nevyplaceným mzdám nakonec spolek skončil v insolvenci. Návrh podali v listopadu jeho bývalí zaměstnanci, kteří v srpnu dostali místo výplaty jen zálohu pět tisíc korun. Další peníze už neviděli. Na konci října proto podali výpověď a obrátili se na soud.

Ke konkurznímu řízení se poté připojili další věřitelé a klienti zrušených pobytových zájezdů. Jde převážně o seniory, kteří měli se spolkem na podzim odjet na kondiční pobyt do šumavského hotelu Srní. Jejich zájezd však spolek ze dne na den zrušil. Měl totiž obavu, že domluvené služby v hotelu nedostanou.

„Hotel Srní je jedním z našich věřitelů. Na rozdíl od ostatních se zatím nepřipojil k insolvenci. Máme s ním splátkový kalendář. Na podzim ale došlo k vyhrocení vztahů a hotel chtěl peníze zaplatit hned. Proto hrozilo, že by klienty po příjezdu neubytoval,“ řekl Pochylý.

Největšími věřiteli spolku jsou v insolvenčním řízení hotely Stein z Chebu a MAS ze Sezimova Ústí. Dohromady si nárokují čtyři miliony korun, dalších 800 tisíc přihlásili do konkurzu klienti, partneři a zaměstnanci. K jejich účasti v insolvenčním řízení vyzvala i národní společnost ČČK, podle níž se tak zjistí skutečné závazky hradecké pobočky.

Půjčku centrála v Praze odmítla

„Celá situace nás velmi mrzí. Jsme si vědomi dopadů na jméno naší organizace, ale věříme, že insolvenční řízení je tím prostředkem, který do celé věci vnese světlo, ukáže, jakými prostředky spolek disponuje a jaké pohledávky za tímto spolkem vlastně existují,“ zdůvodnil výzvu prezident ČČK Marek Jukl.

Centrála tak udělala pravý opak toho, co po ní žádala hradecká pobočka. Ta chtěla získat interní půjčku, která by jí pomohla překlenout období, než se podaří získat peníze z pohledávek.

Praha to však podle spolku odmítla jako nestandardní požadavek a navíc mu údajně zakázala pokračovat v některých výdělečných činnostech, od kterých si spolek sliboval umoření dluhů.

„Zásadní problém je nekomunikace ze strany Oblastního spolku ČČK Hradec Králové, který na náš dotaz pouze ústní formou mlhavě přiznal existenci určitých závazků, které však nebyl po několik měsíců schopen přesně vyjádřit. Mimořádné kontrole nebyly předloženy doklady, které by umožnily věrohodnou orientaci. Stejně tak nám nebyly zaslány požadované dokumenty ani následně,“ zdůvodnil postup centrály Jukl.

S tím však hradecká pobočka nesouhlasí. Praze prý poskytla veškeré dokumenty. Před dvěma týdny jí zaslala také kopii všech dokladů pro insolvenční řízení.

Dali jsme přístup ke všem dokladům, říká Pochylý

„Když u nás byla jejich účetní, dali jsme jí přístup ke všem dokladům i do našeho účetního programu. Mohla si vše prostudovat. Považovali jsme za nejlepší, aby se situace řešila uvnitř ČČK,“ reagoval Pochylý.

Spolek věřitele ujišťuje, že všechny závazky vyrovná. Přestože mu pražská centrála zakázala provozovat některé výdělečné činnosti, přišel s novými projekty, které mají pomoci získat více peněz na umoření dluhů. Mezi nimi je třeba autoškola pro postižené.

Hradecká pobočka ČČK organizuje také školení zdravotníků, přednášky o první pomoci, zdravotní dozory nebo rekvalifikaci pracovníků v sociálních službách. I přes problémy zatím rozsah služeb neomezil.

Kvůli insolvenčnímu řízení však pobočka přišla o městské dotace. Zastupitelé Hradce Králové jí v úterý odmítli přiklepnout dotaci na osobní asistenci a chráněné bydlení v roce 2016 a zrušili také rozhodnutí z loňského září o dotaci za druhé pololetí 2015.