Zdravotníci v hradecké nemocnici sice neprotestují, ale neskrývají špatnou náladu. Silně se šetří na běžném provozu, na lécích, přístrojích a zdravotnickém materiálu.

Zdravotníci v hradecké nemocnici sice neprotestují, ale neskrývají špatnou náladu. Silně se šetří na běžném provozu, na lécích, přístrojích a zdravotnickém materiálu. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Hradecká nemocnice se topí v dluzích. Už začala snižovat platy

  • 0
Lékaři z Fakultní nemocnice v Hradci Králové mají od dubna nižší mzdy. Přišli přesně o totéž, co loni dostali přidáno. Nemocnice je v minusu a šetří na platech, lécích i zdravotnickém materiálu. Za prvního čtvrt roku jí schází přes 100 milionů korun.

Přes 150 lékařů z Fakultní nemocnice v Hradci Králové hrozilo před třemi lety výpovědí, pokud nedostanou vyšší platy. Sice si v protestní odborové akci "Děkujeme, odcházíme" vymohli na ministerstvu zdravotnictví zvýšení mezd, teď však o ně kvůli nedávným škrtům ve zdravotnictví zčásti zase přicházejí.

Nemocnice sebrala lékařům od dubna částku, kterou dostali k platu loni. Sestrám z ní zbyla polovina.

"Lékaři mají méně o 6,25 procenta tarifní složky platu, která tvoří necelou polovinu mzdy. Postoj odborů je dost racionální, rádi bychom, aby fakultní nemocnice vyplula slušně z finančních problémů. Úspora ve mzdách pro ni nebude zásadní," řekl předseda Lékařského odborového klubu ve fakultní nemocnici David Doležal.

Podle něj mají odbory s vedením vnitřní dohodu a koncem června by mělo být jasněji, jak to bude s platy dál.

Zdravotníci v nemocnici sice neprotestují, ale neskrývají špatnou náladu. Silně se šetří na běžném provozu, na lécích, přístrojích a zdravotnickém materiálu.

Postup hradecké nemocnice není ojedinělý

"Je otázka, kde je ta míra, kam až to může dojít," přemýšlí jeden z lékařů, který však nechtěl zveřejnit své jméno.

Nemocnice kvůli úsporám nepropouští, ale letos o deset procent snížila odměny. Průměrná hrubá mzda klesla lékařům od dubna na 71 tisíc korun, místo loňských 74,2 tisíc. Nelékařští pracovníci mají průměrnou mzdu 28,8 tisíc korun místo 29,6 tisíc loni. Nemocnice tím ušetří necelých 60 milionů korun.

"Nárůst v platech z minulých let byl pouze snížen, ne zcela odebrán. Takový postup však není určitě optimální. Nikdo nevítá plošné navýšení, po němž následuje opětovné plošné snížení," uvedl ředitel nemocnice Roman Prymula.

Podle lékařských odborů není postup hradecké nemocnice ojedinělý. Se snižováním platů začala nemocnice v Olomouci, teď se stejně chovají i pražské špitály.

"Lékařům říkají, že v případě pozitivního hospodaření jim peníze zase po nějakém období vyplatí. Je to odezva na to, že nemocnice mají o deset procent méně peněz, protože úhradová vyhláška jim více nedává. Nemohou proto poskytnout stejnou péči ani stejně zaplatit zaměstnance," řekl předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Poprvé v červených číslech

Platy lékařů ve FN Hradec Králové

  • část lékařů se připojila svými výpověďmi k protestu lékařských odborů Děkujeme, odcházíme, v únoru 2011 podepsaly odbory s ministrem Hegerem memorandum o zvýšení platů
  • od března 2011 jim vzrostla mzda o 5 až 8 tisíc korun, v roce 2012 dostali přidáno 6,25 procenta tarifní složky platu (namísto slibovaných 10 procent)
  • od dubna 2013 nemocnice odebrala lékařům 6,25 procenta dřívějšího navýšení tarifu, u sester to činí polovinu této částky
  • průměrná hrubá mzda lékaře je 71 tisíc korun (proti loňsku klesla o 3,2 tisíce korun), průměr u nelékařských profesí činí 28,8 tisíc korun (proti loňsku mzda klesla o 800 korun) 
  • nemocnice má přes 4 300 zaměstnanců, z toho je zhruba 590 lékařů, v nelékařských profesích působí 2 tisíce zdravotníků

Fakultní nemocnice se v červených číslech letos ocitla prvně. Pojišťovny jí, stejně jako jiným zařízením, podle nové úhradové vyhlášky poslaly mnohem méně peněz než v dřívějších letech. Na nemocnice dopadá i vyšší DPH a vliv inflace.

Nemocnice kvůli tomu za první čtvrtletí dosáhla souhrnného záporného výsledku 102 milionů korun. Pokles příjmů od zdravotních pojišťoven označil ředitel Prymula za dramatický. Nemocnice dostane oproti roku 2012 o 263 milionů korun méně. V porovnání s rokem 2011 je to dokonce pokles o 312 milionů.

 Kvůli tomu se nemocnice snaží šetřit ve všech oblastech. Zcela využije rezervní fond, v němž v minulosti shromáždila 130 milionů korun. Kromě mezd se snaží snížit ceny nakupovaných léků, materiálů, zdravotnických prostředků a energií a usměrňovat objem lékařské péče.

Podle vedení nemocnice to však vyrovnat očekávaný propad stejně nepomůže.

"V současné době je nastavení celého systému nevyvážené a bez navýšení prostředků například zvýšenými platbami za státní pojištěnce či bez redukcí celých zařízení není udržitelné," míní ředitel Prymula.

Není podle něj ani příliš reálné omezit péči v nynějších zařízeních. Pro pacienty to může znamenat delší čekací doby.

S propadem se potýkají i menší nemocnice

"My sice snížíme počty pacientů, ale prudce nám narůstá jejich závažnost, takže ve finále nejsou úspory příliš významné. Negativem je, že dochází k nárůstu čekacích dob o dva až tři měsíce," řekl Prymula.

S velkým propadem se potýkají také menší nemocnice vlastněné krajem. Ty čekají, že jim letos bude chybět kolem 200 milionů korun. Dozorčí rada holdingu proto dala úkol ředitelům nemocnic, že musí uspořit 50 milionů.

O práci přišlo kolem 50 zaměstnanců, škrtalo se také v zaměstnaneckých benefitech, spoří se na nákupu léků a dalšího materiálu.

Například náchodská nemocnice dostala od pojišťoven v prvním čtvrtletí o 15 milionů korun méně než loni. Kumulovaná ztráta krajských nemocnic se letos blíží 250 milionům korun. Krajští zastupitelé zatím poslali do nemocnic 176 milionů, dalších 30 milionů určili jako rezervu pro nezbytné výdaje.