Do lokality Březinka bude možné bez povolení vyrazit jen na houby a borůvky. Ilustrační snímek

Do lokality Březinka bude možné bez povolení vyrazit jen na houby a borůvky. Ilustrační snímek | foto: Renata Hartelová

Do Březinky si bez razítka vyrazíte nanejvýš na houby. Bude chráněná

  • 1
Využívání lokality Březinka omezí chráněné území. To znamená, že bez zvláštního povolení tam nebude možné pálit oheň, upravovat terén či pořádat akce. Podřídit se musí farmáři, správci vojenských pevností i místní lidé. Stejný problém teď hrozí na mnoha dalších místech.

Lidé z Náchoda mohou dál nerušeně sbírat houby a borůvky v pohraničních lesích. O moc víc jim ale krajský úřad nepovolí: kdo bude chtít něco dělat na chráněných loukách a v lesích nad Náchodem-Bělovsí, bude k tomu potřebovat úřední razítko. Lidé, kterých se nařízení dotýká, se nyní odvolávají k ministerstvu.

Co je Březinka

* evropsky významná lokalita

* zahrnuje území o rozloze 161,5 hektaru mezi Náchodem -Bělovsí, Dobrošovem a státní hranicí s Polskem

* úřady ji navrhly chránit jako přírodní památku, tedy v nejnižším stupni ochrany

* v nadmořské výšce od 350 do 600 metrů se vyskytuje mozaika biotopů na svazích, v údolích, stržích či starém lomu - jde o ovsíkové louky s podílem pcháčových luk, bučiny a jasanovo-olšových lužních lesů

Podobné potíže čekají vlastníky i na dalších místech v kraji, kde už se chrání 48 nových území. Krajský úřad je postupně vyhlašuje, vedle Náchoda vypořádal námitky vlastníků i v Jestřebích horách.

"Je to trest pro vlastníky, kteří se v Bělovsi o pozemky dobře starají. Kdyby se tohle území nechalo ladem a zarostlo kopřivami, nikdo by tu přírodní památku nevyhlásil. Nebylo by co chránit," tvrdí předseda osadního výboru v Bělovsi Pravomil Vyšín. Pozemky nad Bělovsí teď podle něj ztrácejí na hodnotě, přitom kvůli zdrojům minerálních vod je území chráněno už nyní.

Zlobí se i náchodští radní. Za předešlého vedení totiž město v Bělovsi nakoupilo pozemky za 16 milionů korun a chtělo je využít k obnově lázeňského areálu. Chráněné území v těsném sousedství to ale komplikuje.

"I když krajský úřad padesátimetrové ochranné pásmo posunul o něco dál, stejně by se při výstavbě musel ke všemu vyjadřovat. Doufám, že se nějak dohodneme a pro výstavbu lázní to nebude tak fatální," řekl náchodský místostarosta Tomáš Šubert.

Místní se proti vyhlášení přírodní památkou ohradili

Vlastníci pozemků se o chráněném území Březinka dozvěděli až vloni. Město se k němu sice vyjadřovalo už před osmi lety, jinak se však věc vyřizovala jen úředními vyhláškami. Zákon chrání Březinku předběžně od roku 2005. Teprve vloni v červnu dospělo úřední kolečko až k návrhu na vyhlášení přírodní památky.

Místní lidé se proti tomu ohradili, ale většinu jejich námitek krajský úřad smetl ze stolu. Úředníci vydali své rozhodnutí v období kolem Vánoc a lidé kvůli tomu měli na odvolání jen velmi krátkou dobu.

Dobrá zpráva je, že kraj vyškrtl ze seznamu omezení sběr hub a lesních plodů. Svolil taky, že vlastníci a nájemci mohou dojet autem ke svým nemovitostem. V Bělovsi posunul ochranné pásmo mimo zástavbu. Z důležitých bodů však neustoupil. Bude se vyjadřovat ke každé stavbě, změně využití pozemků a třeba i k jízdě na kole mimo cesty.

Město Náchod například navrhovalo jen základní ochranu Březinky podle stejného zákona, úřad to ale zamítl. Kdyby prý lidé začali v území jinak hospodařit nebo by využití pozemků změnili, mohlo by to Březinku poškodit. Úřad odmítl i námitky, že vyhlašování bylo nezákonné a že se chrání jen obyčejné louky.

Ostrouhali i správci opevnění

Nepochodil ani klub vojenské historie, který se stará o pěchotní srub Březinka a provozuje Běloveský pevnostní skanzen z doby před druhou světovou válkou. Bude-li chtít upravit terén v okolí bunkrů, bude muset žádat o povolení. Totéž v případě pálení ohně nebo pořádání akcí, při nichž by množství lidí mohlo sešlapat rostliny.

Zato členové Sportovního klubu Běloves, kteří pečují o sjezdovku na Brabáku, mohou být celkem klidní. Přírodní památka se sportování nijak zvlášť nedotkne, areál se může rozvíjet a pomýšlet i na umělé zasněžování. "Zřízení památky tyto činnosti neomezí," uvádí krajský úřad v nedávném rozhodnutí. Některé pozemky sjezdovky z chráněného území vyňal.

Když Česká republika vstoupila do Unie, zavázala se k ochraně rostlin, živočichů i přírodních stanovišť v rámci soustavy Natura 2000. Seznam evropsky významných lokalit čítá přes tisíc území a zahrnuje deset procent plochy státu.