Mladé lvy čeká nový výběh přímo v safari, kde je návštěvníci budou od příštího roku obdivovat ze svých aut či safaribusu.

Mladé lvy čeká nový výběh přímo v safari, kde je návštěvníci budou od příštího roku obdivovat ze svých aut či safaribusu. | foto: Milan Kořínek, Zoo Olomouc

Do dvorské zoo se nastěhují lví bratři, za rok vyběhnou do safari

  • 1
Dvorská zoo se začala důsledně orientovat na Afriku, chce ji lidem zprostředkovat všemi smysly. Už brzy se pochlubí dvěma lvími přírůstky či návratem želv obrovských. Odcestovat naopak museli orangutani.

Už tento týden se do dvorské zoo nastěhuje Napoleon s Bartem, lví bratři z olomoucké zoologické zahrady, kteří v dubnu oslavili druhé narozeniny. Lvy berberské už ve volné přírodě nenajdete a v zajetí žije pouhých 77 jedinců.

Ve Dvoře budou žít vedle starší lvice, která zůstala sama po nedávné smrti teprve šestiletého lva indického Brahmy.

"Museli jsme ho koncem března utratit, protože byl nemocný. Bylo to hodně smutné, protože to byl mladý kocour a měsíc jsme ho léčili, ale nebylo to slučitelné se životem," vysvětlila mluvčí zoo Jana Myslivečková.

Mladé lvy čeká nový výběh přímo v safari, kde je návštěvníci budou od příštího roku obdivovat ze svých aut či safaribusu.

"Na lvím safari už pracujeme, sháníme další lvy. Samozřejmě bude muset být maximálně technicky zabezpečené, zřejmě tam po celou dobu bude hlídka. Pokud vše půjde podle plánu, otevřeme ho příští rok," dodala mluvčí.

Vodní světy obohatila želva pelomedúza africká

Kromě lvů dvorská zoo v poslední době získala také další africká zvířata, nedávno třeba dvě cibetky africké. Cip a Betka jsou největší ze všech cibetek a střídají se ve výběhu se servaly.

Novým druhem v pavilonu Vodní světy je také želva pelomedúza africká a brzy se vrátí z pražské zoo také tři vzácné želvy obrovské, které do Dvora přišly přesně před 40 lety a od roku 1996 poutaly pozornost v Praze.

"Zoo chce směrovat k Africe a snažíme se postupně vyměnit neafrické druhy," řekla Myslivečková, ale popřela, že by dvojice orangutanů bornejských Satu a Dewi zhruba před měsícem odcestovala do francouzské zoo právě z tohoto důvodu.

"Jsou zvířata, která od nás nikdy neodejdou. To bylo z kapacitních důvodů, samice orangutanů se bohužel navzájem nesnesly," vysvětlila mluvčí. V zoo stále žije samice Žaneta s tříletou dcerou Tessou. Sedmatřicetiletá samice je nejúspěšnější orangutaní matkou v Česku, vychovává už sedmé mládě.

Nedávno ji proslavilo video, na kterém se chopila kbelíku a smetáčku a po vzoru ošetřovatelek pečlivě čistila parapety a okna pavilonu (video si můžete pustit zde).

Velká výměna neafrických druhů za africké se uskutečnila u ptáků a vedení zoo slibuje další rozšíření kolekce šelem, přicestuje například medojed či další druhy hyen.

Žirafy mají větší výběh

V pavilonu plazů a ryb nedávno přibyla nová expozice té nejjedovatější africké fauny. Větší výběh dostaly žirafy, které se nyní díky dřevěné lávce vedoucí k safari dívají návštěvníkům z očí do očí.

"Chceme, aby u nás Afriku návštěvníci vnímali všemi smysly," říká současný ředitel zoo Přemysl Rabas, kterému se loni podařilo zastavit strmý propad návštěvnosti.

Do zoo zve pravidelně skupinu Iyasa ze Zimbabwe, která tamní hudbu a tanec opět zprostředkuje při červencovém festivalu Doteky Afriky.

Na grilu Mama Africa mohou návštěvníci ochutnat exotickou kuchyni, od Velikonoc si mohou vybrat ke koupi některou z více než 200 soch moderního afrického umění. V létě navíc uvidí sochařku z komunity Tengenenge v Zimbabwe přímo při práci.